Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Polegli na Polu Chwały 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 940
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

co do szczątków poległych ułanów w bitwie pod Bukowcem, moja dziewczyna pochodzi z tamtej okolicy i od jakiegoś czasu w nowo wybudowanych domach znajdujących się na terenie miejsca bitwy dzieją się podobno bardzo dziwne rzeczy..także z pewnością nie wszystkich ułanów udało się pochować w zbiorowej mogile..ale ta opowieść nie pasuje do tego wątku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko ogromnie żałuję, że na terenie mojego powiatu jest tyle miejsc tragicznych walk naszych żołnierzy w wojnie 1939 roku i praktycznie nie ma tam żadnej tablicy pamiątkowej, jakiego obelisku, informacji turystycznej..nic. Człowiek sam musi szukać tych miejsc, pytać się ludzi, analizować mapy i dostępne dokumenty. Czy można coś z tym zrobić? Bardzo teraz modni są Żołnierze Wyklęci" czy powstańcy warszawscy, to bardzo dobrze, trzeba mówić o ich ofierze, ale często zapominamy o pierwszych bohaterach tej wojny..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej liście ???... Przecież rtm. Alfred Godlewski nie został nawet draśnięty. Podczas szarży jego koń padł, przy nim przeczekał, a potem z luzakiem poległego dowódcy pułku wyczołgali się z pobojowiska. Proszę Kolegę o podanie konkretnego spisu, z którego zasięgnął rotmistrza jako poległego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, jak sam tytuł opracowania z 1941 roku wskazuje, jest to spis tymczasowy", zweryfikowany całkowicie dopiero po wojnie, kiedy ludzie zaczęli się odnajdywać, lub potwierdzano faktyczną śmierć lub cudowne ocalenie. Przykładowo...
-Poz. 10. Płk. dypl. Czesław Chmielewski został bardzo ciężko ranny w ostatnim ataku pułku pod Rogożnem, ale przeżył i zmarł po wojnie.
-Poz. 217. Kpt. art. Adam Gąbkiewicz- naprawdę nazywał się Gątkiewicz.
- Poz. 257. Rtm. Antoni Kropielnicki, dowódca szwadronu KM 12 P.Uł. Podolskich. Bodaj jedyny dowódca pododdziału tego pułku, który przeżył Kampanię Jesienną 1939 roku.Pod Cyrusowa Wolą dostał drugi postrzał ( pierwszy pod Mokrą), walcząc dotąd w szeregach pułku. Z pola walki wyniósł Go rtm. Jerzy Wiszniowski z 19 P.Uł. Wołyńskich ( zamordowany potem w Katyniu). Na kategoryczny rozkaz zastępcy dowódcy pułku, mjr. Juniewicza ( który poległ jako dowódca kawaleryjskiej grupy Dozorowania Wisły" pod Łomiankami)został wysłany do warszawy. Tam operowany, tego samego dnia na osobiste zyczenie został zwolniony ze szpitala i w cytadeli formował dywizjon spieszony pułku i brał udział w obronie Warszawy. We wrześniu odniósl razem sześć ran, ale wojnę przeżył. Po wojnie pozostał w Anglii. Zmarł w latach osiemdziesiątych, a Jego prochy spoczywają w mogile zbiorowej żołnierzy Wołyńskiej BK w Miedżnie.
Spis tymczasowy z 1941 nie ma obecnie sensu przytaczać, bowiem faktycznie polegli zostali udokumentowani w wielu póżniejszych, zweryfikowanych przez następne lata opracowaniach. Z poległym jakoby w szarży pod Krojantami rtm. Godlewskim ktoś w portalu kiedyś powoływał się na podobne dokumenty i umył rączki", kiedy dowiedział się że rotmistrz nie padł 1 wrzesnia. No bo cóż, niewinowat, ponieważ tak przeczytał z poważnego żrodła"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, znalazłem taki dokument i się trochę podpaliłem" :) jeśli można wiedzieć, jak kolega ustalał listy poległych ułanów? Tylko szukając w dokumentach? Bardzo chciałbym pomóc w odnajdowaniu kolejnych imion i nazwisk poległych, ale nie mam pojęcia jak do tego się zabrać..może wchodzi w grę jedynie pamięć lokalna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnajdywanie nowych nazwisk poległych, to powiem szczerze, nie jest hop siup". Ja zajmuję się przez prawie całe moje życie. Wspomnienia, relacje, spisy poległych na cmentarzach, przy okazji rozmowy z Bliskimi poległych. W temacie kawalerii i artylerii konnej, to jest to co można było znależć. Proszę najpierw przejrzeć dotychczasowe moje listy pułkowe i dywizjonowe, jeśli nie ma w nich nazwiska które się znalazło, to proszę zasygnalizować...
A jak tam wątek poświęcony piechocie i artylerii ? Chyba coś Kolega stracił jakby wiatr w żaglach" ?. Jeśli założyło się wątek, to trzeba go kontynuować, pielęgnować, oraz aktualizować. To nic, że ktoś się nie odzywa, trzeba liczyć przede wszystkim na siebie. Z czasem zaczynają odnajdywać się Bliscy poleglych, lub pokrewne dusze"
Po raz kolejny życzę Wytrwałości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,nad listą podana przez kolegę hubimohi93 warto się pochylić i porównać z najaktualniejszymi listami poległych. Zapewne udało by się ustalić jeszcze kilka nazwisk. Na tej liście jest kilku poległych żołnierzy ze 103 Pułku Szwoleżerów, a to już dla mnie jest coś, bo usiłuję na temat walk tego pułku zdobyć wiedzę. Znajduje się również nazwisko p.por Święcickiego ze szwad.(plutonu) kolarzy 3 Pułku Szwol. poległego 10 września pod Zambrowem i tamże pochowanego. To jest też nowa informacja warta sprawdzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, racja... Warta gruntownego sprawdzenia. Ale bardzo, bardzo ostrożnie. Przykłady nieścisłości podałem wcześniej, to zaledwie cząstka dotycząca li tylko kawalerii. Nie jestem w temacie poległych z innych broni, ale podejrzewam, że większa ilość na liście, i więcej nieścisłości.Publikacja ukazała się zaledwie niecałe dwa lata po zakończeniu walk. Nie wiedziano o losie internowanych na Litwie, horrorze sowieckim na tych ziemiach, wywózkach i w epilogu tj. ludobójstwie w kwietniu roku 1940...
A jak wygląda w tej liście wiarygodność z choćby oficerami 18 Żelaznej" Dywizji Piechoty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porucznik Stanisław Czerniawski.
Wieloletni oficer 17 P.Ul. Wielkopolskich, wspaniały jeżdziec sławiący barwy Polski na licznych zawodach międzynarodowych min. w Olimpiadzie w Berlinie. Poległ jako rotmistrz i dowódca 3 szwadronu wraz z wieloma swoimi ułanami 10 września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pamiątek po płk. Stanisławie Królickim, dowódcy 7 Pulku Strzelców Konnych, który został śmiertelnie ranny w boju pod Zamościem Kampinoskim i zmarł w twierdzy modlińskiej. Zachowało się zaledwie kilka zdjęć z białym otokiem, bowiem prawie do wybuchu wojny dowodził 1 PSK. Stąd na zdjęciach nosi rogatywkę z amarantowym otokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie