Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 540
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano
Do początku czerwca 1920 roku Tatarzy dozorują Dniepr.W momencie kontrofensywy bolszewickiej, w ciężkich walkach pułk do 6 czerwca traci w poległych, rannych i zaginionych prawie połowę swego stanu osobowego.Straty rosną, kiedy 7 czerwca rozpoczyna się odwrót sił polskich. Min. pod Korostyczewem, w dniu 14 czerwca 4 szwadron pułku wraz z 17 Pułkiem Ułanów, daje opór nacierającym masom kawalerii wroga. Spieszeni Tatarzy cofali się do koni, obserwując szarżujące obok szwadrony Ułanów Wielkopolskich. Niestety po kilku godzinach szarż i kontrszarż 17 P.Uł. wycofał się. Odcięci od swoich koni Tatarzy 4 szwadronu prawie całkowicie zostali wyrąbani przez czerwonych Kozaków.
W dniu 26 czerwca w pułku pozostaje zaledwie 86 szabel i jedna maszynka".
Napisano
30 czerwca 3 Armia miała podjąć działania zaczepne w kierunku na Szepetówkę. W związku z tym resztki VII Brygady Jazdy miały wykonać wypad wiążący na Rudnię- Czerwonkę i Rudnię- Kowankę.
Na wypad dowódca brygady wyznaczył oddział kombinowany w sile około 100 szabel wspartych dwoma maszynkami". Znalazło się w nim 2 oficerów, 2 podchorążych i 44 ułanów tatarskiego pułku.
1 lipca, oddzial zdobywa Rudnię, wzbudzając popłoch wśród wroga i zmuszając go do ucieczki. W ręce wpadły mnóstwo dobra wojennego, które oprócz wziętej maszynki" zniszczono.
Po tej akcji następuje reorganizacja resztek pułku. Z powodu braku koni organizuje się oddzial pieszy pod dowództwem pełniacego funkcję dowódcy pułku, rtm Rozniatowskiego. Posiadający konie tworzą konny oddział jako szwadron kombinowany pułku wchodzący w skład dywizjonu rtm. Podhorskiego.
Napisano

Szwadron zapasowy pułku tymczasem bierze udział w obronie Wilna, tracąc wielu poległych Tatarów dociera do Płocka. Tam łączy się z resztkami pułku, które zostały przetransportowane z Maniewicz.Do 7 sierpnia zostaje zakonczona reorganizacja pułku, którego dowództwo obejmuje rtm. Roznatowski.
Nowo zreorganizowany oddział liczył 14 oficerów, 393 szeregowych i 253 konie.Szwadrony konne po 40 do 50 jeżdzcow dozorują Wisłę pomiedzy Wyszogrodem a Dobrzyniem, reszta nie posiadających koni pełni słuzbę pieszą.
W dniach 18 i 19 sierpnia Tatarzy biorą udział w obronie Płocka przeciw Kozakom z III Korpusu Gaj- Chana.Tracą w walce 2 oficerów, 54 szeregowych, oraz kilkudziesięciu rannych...

Napisano
Samodzielny szwadron Ułanów Tatarskich powstał w Grodnie z jazdy rotmistrza Dąbrowskiego". Wraz ze szwadronem 13 P.Uł. Wileńskich toczy walki z Kozakami Gaj Chana".W jednej z nich ginie podchorąży Stanisław Lupa i kilkunastu ułanów.
Szwadron z rozkazu dowódcy VIII Brygady Jazdy eskortuje prawie 1000 jeńców do Plońska, przez teren opanowany przez wroga.Torując sobie drogę podstępem, a nieraz i walką, do Plońska dociera 14 sierpnia przekazując jeńców 18 DP. Jednocześnie przechodzi pod rozkazy generała Krajewskiego i w szeregach Żelaznej Dywizji" kończy wojnę.
Napisano

Pułk Ułanów Tatarskich był jedynym pułkiem kawalerii,, który miał czerwone spodnie z dwucentymetrowym białym lampasem ( srebrny dla oficerów).
Na zdjęciu od prawej widoczna bluza noszona zamiast frencza, z nałożonym na nią krótkim wzorzystym serdaczkiem

Napisano

Po bohaterskiej obronie Płocka, większość frontowych ułanów tatarskiego pułku znalazła się w szwadronie zapasowym 13 Pułku Ułanów Wileńskich, akąd w ramach kolejnej marszówki uzupelniającej straty, walczyli w jego szeregach do końca wojny. Z tego okresu pochodzi min. jedna z żurawiejek na 13 P.Uł.

Napisano

Mat Adam Bajraszewski, jakby na przekór powszechnej opinii, jeden z nielicznych Tatarów pełniących służbę nie w kawalerii, lecz w Marynarce Wojennej. W jego przypadku we Flotylli Rzecznej w Pińsku, gdzie służył na monitorze ORP Warszawa".

Napisano

W okresie międzywojnia wpływowi Tatrzy wydeptywali wytrwale wszystkie możliwe ścieżki do odpowiednich władz, aby reaktywować Tatarski Pułk Ułanów. Wreszcie w końcu 1933 roku ukazał się rozkaz ministra Spraw Wojskowych, powołujący odrębny oddział tatarski w ramach Wojska Polskiego.Nie w sile pułku, ale jednego szwadronu w 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który był najbliżej duchowo i posiadał archiwa pulku tatarskiego z lat 1919- 1920.
Z chwilą wejścia w życie rozkazu 1 szwadron 13 P.Uł. został przemianowany na 1 szwadron tatarski pułku.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie