Skocz do zawartości
  • 0

Fragment płyty epitafijnej (?) z nieznanym herbem


Pedro Gomez

Pytanie

Witam

Podczas prac remontowych w rejonie Nowego Miasta w Warszawie odkryto fragment płyty epitafijnej (?) z nieznanym mi herbem i napisem Derpski", co jak się domyślam ma związek z województwem dorpackim z czasów I Rzeczpospolitej. Zachował się też fragment napisu kończący się Y", stąd mój pomysł, że kamień może być częścią epitafium jakiegoś urzędnika (tytularnego lub nie) związanego z wymienionym województwem.

Chciałbym się dowiedzieć więcej o tym znalezisku, może okazać się na tyle cenne, że warto by je przekazać, np. do Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy.

Herb jest czterodzielny, z herbami przedstawiającymi głowę konia z uzdą i tarczą okoloną jakimiś wężykami" ustawionymi po przekątnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Niewątpliwie jest to ciekawe i stare znalezisko. Myślę, że trop epitafium jak najbardziej trafny. Okres, uważam, również. Rysunek na herbie dość starty, dlatego płyta nagrobna w posadzce jak najbardziej. Herb i napisy powodują, że identyfikacja jest tylko kwestią czasu. Czy to wyszło na Mostowej (ostatnio była chyba remontowana)? Nie musisz odpowiadać, ale szedł bym tropem najbliższego kościoła. Kluczowa jest kwestia herbu. Może szlachta inflancka? A może bardziej centralnie, bo pochówek jednak w Warszawie?

To luźne przemyślenia, ale mam nadzieję, że temat nie zniknie w otchłani forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że miejsce znalezienia to żadna tajemnica. Kamień został znaleziony na terenie przez który przed wojną przebiegała ulica Rybaki, być może został użyty jako budulec znajdujących się tam domów, których metryka sięgała niekiedy czasów I Rzeczpospolitej. Być może, kamień był częścią podbudowy ulicy Rybaki.

Niestety, nie są mi znane okoliczności w jakich odnaleziono kamień.

Również uważam, że identyfikacja herbu to podstawowa informacja. Gdyby się pojawiała, można by poprzez związek z województwem dorpackim ustalić nazwisko upamiętnionego, a stamtąd już krok do, np. identyfikacji kościoła z którego ten fragment pochodzi i ewentualnego zwrotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podczas prac remontowych w rejonie Nowego Miasta w Warszawie odkryto fragment płyty epitafijnej (?) z nieznanym mi herbem i napisem Derpski", co jak się domyślam ma związek z województwem dorpackim z czasów I Rzeczpospolitej. Zachował się też fragment napisu kończący się Y", stąd mój pomysł, że kamień może być częścią epitafium jakiegoś urzędnika (tytularnego lub nie) związanego z wymienionym województwem.

Chciałbym się dowiedzieć więcej o tym znalezisku, może okazać się na tyle cenne, że warto by je przekazać, np. do Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy.

Herb jest czterodzielny, z herbami przedstawiającymi głowę konia z uzdą i tarczą okoloną jakimiś wężykami" ustawionymi po przekątnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale ta fotografia nic nie wnosi. Podaj grubość tego elementu i dodaj kilka lepszej jakości zdjęć jeśli masz mozliwość to zrobić. Jeśli materiał wykonania to piaskowiec to równie dobrze moze to być element architektoniczny, niekoniecznie epitafium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie