Jump to content
formoza58

Jednostki MW w latach 1921- 1945.

Recommended Posts

Panowie dziękuję za sprostowanie co do bandery i link do kroniki ale nadal szukam odpowiedzi na pytanie cóż to za "Duńczyk"  (tym razem poprawnie).

Edited by Edmundo

Jeśli chodzi Tobie o nazwy jednostek duńskich, odwiedzających wtedy Oksywie to przykro mi, nie pomogę, ponieważ nigdy nie nią interesowałem się. Kadry z kroniki " wyłuskałem", tylko dlatego, ponieważ jest na nich " Bałtyk" 😉  

Ok, rozumiem, widziałem na króciutkim materiale filmowym z wizyty że w składzie "eskadry" duńskiej były okręty podwodne i właśnie interesujący mnie okręt którego to klasę (tudzież nazwę własną) chciałbym poznać. Wygląda to na trałowiec, może kanonierkę (mniej prawdopodobne, na dziobie widać armatę) a być może  jest to statek pochodzenia "cywilnego" ale przystosowany do celów militarnych i pełniący rolę okrętu duńskiej MW. Przeszukałem troszkę "net" w poszukiwaniu śladów tejże wizyty ale z marnym skutkiem, w posiadanej przeze mnie literaturze tyczącej polskiej MW także brak szczegółowych informacji.

Znalazłem fotografie HVIDBJØRNEN  który to służył w duńskiej MW w latach 1929-1943 i też zwróciłem na to uwagę, poza tym patrolowiec HVIDBJØRNEN  był dużo większy (pomijam kwestę silniejszego uzbrojenia). A więc dalej zagadka, trzeba poszukać wśród innych patrolowców ewentualnie duńskich trałowców a może to jakiś okręt szkolny tudzież mały stawiacz min. 

Edited by Edmundo

W 1930 roku odwiedziła Gdynię eskadra duńskiej marynarki w składzie; krążownik HEYMDAL (decyzja o złomowaniu w sierpniu 1930), okręty podwodne GALATHEA, RAN, TRITON,  DAPHNE, DRYADEN, oraz okręt baza HENRIK GERNER. Ten ostatni jest widoczny na drugim zdjęciu. Na pierwszym widoczny jest wprowadzający Duńczyków do portu trałowiec ORP JASKÓŁKA.

Z kroniki PAT 1939, chociaż część ujęć była chyba też w którejś z kronik w 1938.

Na pierwszym ''Pomorzanin'' bez poszycia burtowego przy dziobie ?