Skocz do zawartości

71 Pułk Piechoty.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
Godzinę temu, formoza58 napisał:

Z Allegro.

Zambrów po walkach...

Z niemieckimi podpisami do fotografii to różnie bywa. Moje wątpliwości co do Zambrowa budzi mostek widoczny na pierwszej z powyższych fotografii. Ale wszystko możliwe. Drugie foto jeśli to Zambrów to zapewne Rynek ale też coś mi nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tak, tak, Szkoła Podoficerska czyli 2 kompania ckm a w tle "rejon zakwaterowania" 6 kompanii strzelców, nieładnie, nieładnie ze strony cekaemistów 😀. Podejrzewam że w tymże miejscu i czasie strzelano foty wszystkich kompanii, na ustawionej "konstrukcji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

image.thumb.jpeg.71004eb18caef18b4779e21bb8f131ef.jpeg

"Wieża (M)mazurowa" zambrowskich koszar. W tle wejście do budynku z cerkwią (kaplicą). Teraz trochę popytam ... Jaką funkcję pełniła ? Czy była to dzwonnica ( takie skojarzenie nasuwa mi widoczna w górnym oknie belka z odciągiem i brak oszklenia)? Czy może jakaś forma pomnika, mauzoleum poległych towarzyszy broni ? Zwieńczający wieżę krzyż prawosławny dobitnie wskazuje na sakralne przeznaczenie budowli. A może ze względu na umieszczenie cerkwi przy budynku z ograniczonym dostępem to pewna forma kaplicy, gdzie żołnierze mogli pomodlić się indywidualnie w czasie wolnym ? Czy zna ktoś inne zdjęcia tej budowli ? Nie powiem, że zęby zjadłem na ich poszukiwaniu (zdjęć znaczy...), ale jakoś nigdy nie trafiłem na  inne ujęcie. Znając monotonność architektury zambrowskich koszar (przedwojenną z opisów, aktualną z autopsji) dziwi mnie brak zdjęć podchorążych czy żołnierzy garnizonu na tle tej ciekawej wizualnie formy, znacznie odbiegającej od prostoty czy wręcz sztampy pozostałych budynków. Garnizony rosyjskie lokowane w Polsce były budowane wg podobnych schematów, czy gdzieś jeszcze wybudowano taką wieżę ? Lub podobną, ale spełniającą tę samą funkcję ? No i na koniec - skąd nazwa (przynajmniej w opisie fotografii) "mazurowa" bądź "Mazurowa" (takie dwie wersje do tego samego zdjęcia w NAC) ? a) najprostsze skojarzenie - "mazurska" (wiadomo od czego)? b) bardziej skomplikowane - zniekształcone określenie ażurowa (od dość bogatej ornamentyki i mnogości otworów, stwarzającej wrażenie "lekkości" budowli)? c) najśmieszniejsze - fundatorem wieży (bądź została wystawiona ona ku jego upamiętnieniu) był ... Mazurow ????? Jeśli ktoś zna odpowiedź na którekolwiek z tych pytań, będę wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie