Jump to content

Adriany" w kawalerii i artylerii konnej.


Recommended Posts

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super wątek. Jeśli uświadomimy sobie w jakim okresie hełmy wz 15 były przez kawalerię użytkowane, jest to kapitalne studium munduroznawcze i zbiór fotografii a temat" dokumentujący wizerunek kawalerii na swój sposób wyjątkowy bo dotyczący stosunkowo bardzo krótkiego czasu w jej historii.
Niemało można też nomen omen odkryć" - swego czasu zaskoczeniem były hełmy wz 15 w jednym z pułków strzelców konnych widoczne na fotografiach datowanych na 1938 rok!
A jakie fajne obserwacje co do obecności/nieobecności nitów mocujących fasunek, czy rodzaju podpinek pod brodę...
Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie chodzi o to zdjęcie, przedstawiajace powrót z manewrów plutonu łączności 2 Pułku Strzelców Konnych, w 1938 roku...
Mam wielką nadzieję, ze włączy się ktoś, kto bardziej szczegółowo pokaże nity polskiego fasunku i zaczep paska.
Odnośnie czasu, w którym wprowadzono je do pułków i dywizjonów, najczęściej pojawia się rok 1938.Pobożnym życzeniem jest ustalenie tego właśnie w tym wątku.

Link to comment
Share on other sites

...odnośnie czasu, w którym wprowadzono je do pułków i dywizjonów, najczęściej pojawia się rok 1938.Pobożnym życzeniem jest ustalenie tego właśnie w tym wątku."

Raczej chyba rok 1939, wiosna 1939. Gdy przypominam sobie rozdział z Kawalerii Samodzielnej w Bitwie nad Bzurą" poświęcony wyposażeniu kawalerii. Dlatego właśnie fotografie datowane na rok 1938 są pod tym względem tak ciekawe. Zauważmy, ze gdyby hełmy były istotnie wprowadzone w roku 1938, ujmowała by to Instrukcja pakowania, noszenia.... w kawalerii" z tegoż roku, tymczasem nie ujmuje ona jeszcze tego elementu wyposażenia. Stąd wniosek iż fotografie kawalerzystów w hełmach wz 15 z roku 1938 są związane z próbami przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu hełmów do kawalerii ( wszystkie brygady kawalerii z wyłączeniem 10 BK).
Skądinąd znane są fotografie z ćwiczeń 1 pszwol. JP z roku 1938 gdzie oficerowie pułku noszą hełmy wz 31 - to zapewne z czasu testów i poszukiwań właściwej decyzji.
Link to comment
Share on other sites

Nie, nie będziemy wspominać o salamandrach", które były testowane lub używane podczas uroczystości ( w tym przypadku konkretnie DAK-i) w innych oddziałach...
Adriany" już w 1920 roku nie miały pochlebnej opini. Cienka blacha, przy trafieniu rozpadal się często na trzy części, z ktorych był zbudowany, robiąc jeszcze większe szkody trafionemu właścicielowi.
Istotnie,w czerwcu bodajże 1939 wiele oddziałów otrzymaly te helmy, z zaleceniem uzywania podczas zajęć na szczeblu do pułku włącznie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...

Important Information