Skocz do zawartości

RWD 14 Czapla


Rekomendowane odpowiedzi

Grupa Łódź

Słoneczny piątek zawiódł nasz w okolice Szadku, gdzie bierzemy udział w pracach poszukiwawczych, w miejscu upadku polskiego samolotu obserwacyjnego RWD-14 Czapla. Maszyna należała do 33 Eskadry Obserwacyjnej z Lotnictwa Armii Poznań". Jej załogę stanowili ppor. obs. Tadeusz Sawicki oraz kpr. pil Brunon Ślebioda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

W pierwszych dniach września 1939 nad Górami Prusinowskimi niedaleko Szadku odbyła się walka powietrzna pomiędzy kilkoma samolotami niemieckimi a polskim samolotem obserwacyjnym. Uszkodzona polska maszyna usiadła na młodym lesie i spłonęła. Mieszkańcy wyciągnęli z wraku spalone szczątki pilota, drugi członek załogi został znaleziony w krzakach, wyrzucony z samolotu, z bronią w ręku.
Obaj zostali pochowani tuż obok miejsca katastrofy, a następnie przeniesieni na cmentarz w Zadzimiu, gdzie do dziś znajduje się bezimienny grób.
Robert Kielek, sieradzki regionalista, postanowił że zrobi wszystko aby ustalić jaki samolot rozbił się pod Prusinowicami i przywróci imiona pilotom. Trzy lata trwały próby uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie badań. W końcu, po ustaleniu kompromisowych, możliwych do zatwierdzenia przez sieradzkiego Konserwatora Zabytków warunków, dzisiaj zaczęliśmy prace archeologiczne i poszukiwawcze. W osiemdziesięcioletnim lesie widoczna jest wyraźnie polana, która powstała w wyniku pożaru samolotu. Założyliśmy wykop badawczy w miejscu, gdzie skan elektromagnetyczny wskazuje największe zagęszczenie elementów metalowych. Wykop objął też pierwotną jamę grobową.
Już na początku prac udało się znaleźć niewielki portfelik, pominięty podczas ekshumacji, a w nim piękny ryngraf ze srebra, pozłacany. Na odwrocie ryngrafu wygrawerowana jest dedykacja z datą 15.X.1938. W tym dniu miała miejsce promocja oficerska podporucznika Tadeusza Sawickiego, obserwatora z Armii Poznań, z 33 eskadry. Jego samolot, RWD 14 Czapla, pilotowany przez kaprala Brunona Ślebiodę, został zestrzelony w pierwszych dniach września...
Odnaleziona została charakterystyczna dla RWD tabliczka z kabiny samolotu, obudowa radiostacji, oraz mnóstwo stopionych elementów samolotu, a także elementy konstrukcji drewnianej.
Jutro będziemy kontynuować prace, już teraz jednak można uznać, że przynoszą one zamierzony efekt. Elementy zniszczonego samolotu nie są może szczególnie okazałe, jednak cel jakim było od początku ustalenie personaliów załogi, wydaje się być na wyciągnięcie ręki.
W pracach prowadzonych z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli wspomagają nas skutecznie koledzy z KPE Eksplorer i Grupy Łódź oraz ekipa Było nie minęło. Jest świetnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasjonaci historii szukali samolotu pod Szadkiem
W Zadzimu, w powiecie poddębickim znajduje się bezimienna mogiła dwóch lotników z czasów II wojny światowej. Szczątki przenieśli tu Niemcy, ale dramat rozegrał się gdzie indziej. Dziś grupy poszukiwawcze rozpoczęły prace wykopaliskowe w lesie prusinowickim koło Szadku, gdzie mogą być resztki samolotu, którym lecieli Polacy.
Kilka godzin poszukiwań i naświetla się obraz ostatnich chwil życia załogi samolotu, który 5 września 1939 roku rozbił się w lesie prusinowickim koło Szadku. Archeolodzy obok pierwotnej mogiły pilotów, odnaleźli skórzany futerał ze srebrnym ryngrafem z wizerunkiem Matki Boskiej i wygrawerowaną sentencją Niech Cię Bóg prowadzi". Data wskazuje, że to pamiątka promocji w Dęblinie co może wskazywać na podporucznika obserwatora Tadeusza Sawickiego, któremu towarzyszył kapral Brunon Ślebioda.

Kolejnym ważnym, odnalezionym elementem jest tabliczka z kokpitu, która pozwoliła zidentyfikować rozbity samolot. To RWD 14 czapla. Ze względu na ilość elementów pozostałych po katastrofie archeolodzy będą pracować jeszcze jutro (14 maja). Prace badawcze zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli i archeolog Adam Golański.

http://www.radiolodz.pl/posts/25037-pasjonaci-historii-szukali-samolotu-z-czasow-ii-wojny-swiatowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie