Skocz do zawartości

Obiekty z Geoportalu


zaara

Rekomendowane odpowiedzi

1. Wygląda obiecująco spawdził bym to na twoim miejscu
2. Odpuść staw jakich wiele na polach
3. Tak samo staw na polach
4. To może być grozisko obok sporej rzeki jak widać, nie sądzę aby nie było znane nauce
5. To też staw, małe jeziorko w dolinie u zbiegu rowów małych rzeczek melioacyjnych, kiedyś jak widać po wałach pogłębiane
6. Słaba jakość, mogą być kurhany, warpie, leje po bombach itd
7. Wygląda obiecująco, można sprawdzić
8. Też bardzo ciekawe, sprawdzić, ale wcześniej ustalić czy nie stanowisko
9. Odpuścił bym, wygląda na staw.
10. Tak samo staw
11. Można spawdzić, ale moim zdaniem zwykła łąka (2 skany)
12. Spory obiekt, może zniweloane grodzisko, wygląda bardzo ciekawie
13. Dzikie wyrobisko żwiru, odpuść
14. Obydwie lokalizacje sprawdził bym

Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marguz - niestety, nie mam pomysłu.

Adasko:

Gniewkos Ci odpowiedział.
1. j.w., ciekawe.
2 i 3. j.w., staw
4. Grodzisko koło Jednaczewa nad Narwią, znalezione 3 lata temu
5. raczej staw
6. jak Gniewkos, ewentualnie ziemianki
7. raczej cmentarz z I WW, ale do sprawdzenia.
8. nie wiem, możliwe, że staw z wyspą. Do sprawdzenia.
9. staw
10. dwa stawy
11. moim zdaniem zarastające mokradło
12. nie wiem, może zarastające mokradło. Albo las.
13. wyrobisko albo wykop pod schron
14. polski odcinek Nowogród. Lewy dolny róg to wysadzony schron Dziudźkowy Dół", dolne zaznaczenie to dziury w łące - leje po bombach, powyżej drogi, nad Narwią, hipotetyczne grodzisko, opisane w tym artykule:
http://mazowsze.hist.pl/17/Rocznik_Mazowiecki/395/2010/13006/
W tym artykule uznano, że koło Szablaka nie było grodziska. Ale moim zdaniem foto satelitarne wskazuje, że to jednak grodzisko. Więc albo artykuł mówił o innym miejscu (i wtedy to miejsce z foto wymaga zbadania), albo faktycznie to nie jest grodzisko. Sam nie wiem.

Adasko, z połowę tych Twoich lokalizacji mógłbyś ocenić na podstawie innych materiałów satelitarnych. Wrzucając goły LIDAR, mieszasz ciekawy materiał ze śmieciami.

Tutaj masz przykład, jak lepiej to zrobić:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Żadnego z obiektów nie ma na mapach NID. Skoro radzicie odwiedzić niektóre miejsca to na co zwrócić uwagę? Bylem na kilku dużych grodziskach w okolicy, ale te obiekty w większości są mniejsze i inne niż duże znane wszystkim grodziska z okolicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - czy ktoś wie, jak w terenie zweryfikować istnienie grodziska?

Wydaje mi się, że możesz zrobić tyle:
- analizujesz mapy, szukasz w necie informacji, czy nie ma w tym miejscu stanowiska archeo,
- jedziesz tam, gdzie jest podejrzenie. Przekonujesz się, że widoczny w ISOK kształt terenu to nie jest coś głupiego (bagno, lasek, starorzecze, itp) i że faktycznie widać jakąś podejrzaną formę terenu. Np. z foto Nr 14 - przejeżdżając tamtędy, patrzyłem sobie - jest lekka wypukłość na łące,
- zastanawiasz się, czy istnienie w takim miejscu grodziska ma sens - płynąca obok rzeka, położenie na wzgórzu, w lesie, zwiększa szansę, że to jest dawna osada. Nr 14 jest dziwny - na terenie zalewowym, poniżej wysokiego wału pradoliny Narwi - słabo pasuje. Ale wskazane na foto Nr 4 grodzisko też jest tak położone, więc są tu argumenty za i przeciw,
- możesz jeszcze w terenie przejrzeć ziemię, wyrzuconą przez krety itp - mogą zdarzyć się fragmenty ceramiki. ALE SAM NIE KOPIESZ! Szansa na ciekawe znalezisko jest nikła, a na spotkanie z prokuratorem - duża.

I jeśli nadal wydaje Ci się, że to jest grodzisko - wysyłasz maila do paru instytucji, np. do konserwatora zabytków, muzeum archeologicznego w Warszawie, do gminy, starostwa - może się ktoś zainteresuje.
I może po kilku latach dowiesz się, że naukowcy w tym Twoim" miejscu znaleźli grodzisko i chwała im za to ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 4 weeks later...

O takie coś jest sobie w lesie. Sprawdziłem mapy od 1803r  brak w tym miejscu jakichkolwiek oznaczeń zabudowań. Dwa doły na miejscu zidentyfikowalem jako budynki ( oznaczenie 3 i 4 ) resztą nie mam pomysłu. 

2 jest dosyć ciekawa. Ale nie mam pomysłu. 

Obiekt znajduje się na zboczu wzniesienia 40m od jeziorajezior

5 jest to dosyć świeży wykopany dół 

Obiekt albo bardzo stary albo stał bardzo krótko skoro nie jest uwzględniony na mapach. Widoczne fundamenty w miejscu domu to luźny kamień, + pozostałość schodów do piwnicy, cegła z zaprawa cementowa. 

Screenshot_2020-03-06-21-46-55-528_pl.gispartner.imapmobile_compress2.jpg

Screenshot_2020-03-06-21-45-29-547_pl.gispartner.imapmobile_compress66.jpg

Screenshot_2020-03-06-21-45-39-384_pl.gispartner.imapmobile_compress99.jpg

Screenshot_2020-03-06-21-46-07-901_pl.gispartner.imapmobile_compress84.jpg

Screenshot_2020-03-06-21-49-05-773_pl.gispartner.imapmobile_compress76.jpg

Screenshot_2020-03-06-21-48-53-035_pl.gispartner.imapmobile_compress83.jpg

IMG_20200520_142125.jpg

IMG_20200307_120811_compress47.jpg

IMG_20200307_120944_compress26.jpg

IMG_20200307_120949_compress28.jpg

IMG_20200307_120836_compress69.jpg

IMG_20200307_120842_compress69.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie