Horseman Napisano 4 Luty 2016 Autor Napisano 4 Luty 2016 Jakie kryteria były przy naborze,czy możliwe było wstąpić w szeregi pod fałszywym nazwiskiem,gdzie szukać informacji na temat?
Czlowieksniegu Napisano 4 Luty 2016 Napisano 4 Luty 2016 A/ Zapewne mogło się tak zdarzyć...B/ Nie sądzę, aby ktoś chciał tam na ochotnika...
Horseman Napisano 4 Luty 2016 Autor Napisano 4 Luty 2016 Przedwojenni policjanci PP byli wcielani przymusowo pod groźbą kary śmierci,ale co z pozostałymi?Wielu było delegowanych przez podziemie.Jaki były kryteria,bo przecież nie każdego kto się zgłosił brano?
Czlowieksniegu Napisano 4 Luty 2016 Napisano 4 Luty 2016 Gubię się...Po pierwsze- Niemcy organizacyjnie zbudowali potężnego molocha, gdzie w zależności od miejsca i okoliczności przyrody zmieniały się zależności służbowe...Nie słyszałem natomiast, aby Polacy służyli w Schupo. Może dlatego, że jeśli dobrze pamiętam, i jedno, i drugie ( Blaue Polizei) podlegały pod Ordnungspolizei.Kolejne- wcielanie, pod groźbą KS dotyczyło właśnie Granatowej Policji i przedwojennych funkcjonariuszy PP.
Horseman Napisano 5 Luty 2016 Autor Napisano 5 Luty 2016 To ja się chyba gubię:DSądzilem iż schutzpoizei to to samo co granatowi.Zatem kim byli schutzmani? :]
Czlowieksniegu Napisano 5 Luty 2016 Napisano 5 Luty 2016 Policją....Schutzpolizei - Policja Ochronna, to jedno. I istniało toto, chyba, w każdym okupowanym kraju...Blaue Polizei - Polnische Polizei im Generalgouvernement, jak sama niemiecka nazwa świadczy, była TYLKO w GG. I była to policja komunalna, na utrzymaniu samorządów.Inna sprawa, że pozostałych krajach okupowanych również takowe istniały, choć oczywista oczywistość nie nazywały się Granatowa Policja. A, żeby Ci łatwiej nie było, to oprócz Granatowej, istniała jeszcze Polska Policja Kryminalna, która podlegała Kripo, czyli Kriminalpolizei, gdzie konkurencyjną" dla OrPo czapą nadrzędną było Sicherheitspolizei.Takie byty wspólne, ale dla różnych nacji i o różnym zakresie praw/obowiązków.
Edmundo Napisano 9 Luty 2016 Napisano 9 Luty 2016 Niemieckie formacje policyjne składały się z dwóch zasadniczych pionów czyli Policji Bezpieczeństwa (Sicherdienstpolizei-Sipo) oraz Policji Porządkowej (Ordnungspolizei-Orpo) które wchodziły w skład Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (Reichssicherhetshaupamt-RSHA)Policja Bezpieczeństwa (Sicherdienstpolizei-Sipo) była główną formacją czuwającą nad bezpieczeństwem państwa a w jej skład wchodziła Tajna Policja Państwowa (Geheime Staatspolizei-Gestapo) i Policja Kryminalna(Kriminalpolizei-Kripo).Policja Porządkowa (Ordnungspolizei-Orpo) była drugą główną formacją policyjną w III Rzeszy i krajach okupowanych. W skład Policji Porządkowej (Orpo) wchodziła Policja Ochronna (Schutzpolizei des Reiches-Schupo) która pełniła służbę w większych miastach oraz Żandarmeria Krajowa (Gendarmerie des Reiches) pełniąca służbę w miasteczkach i na terenach wiejskich. W Generalnym Gubernatorstwie Policję Porządkową i Żandarmerię Krajową wspomagali funkcjonariusze Policji Polskiej (Polnische Polizei im Generalgouvernement) popularnie zwanej „Policją Granatową” a na innych terenach także Policja Pomocnicza (Hilfpolizei-Hipo).
Horseman Napisano 10 Luty 2016 Autor Napisano 10 Luty 2016 Wszystko jasne. dzieki:)Teraz jeszcze gdzie mógłbym znaleźć listy funkcjonariuszy granatowej policji?
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.