Skocz do zawartości

Stefan GROT Rowecki..


Maćko

Rekomendowane odpowiedzi

30 czerwca 1943 roku Eugeniusz Świerczewski "Gens, mąż Niny, rozpoznaje na ulicy Stefana "Grota Roweckiego; W 1920 roku razem służyli w armii gen. Szeptyckiego. Śledzi go, a kiedy dowódca AK znika w kamienicy przy ul. Spiskiej 14, dzwoni na gestapo. Aresztowany "Grot zostaje samolotem przetransportowany do Berlina."
z tekstu GW wynika że wpadka Roweckiego zaczęła się wręcz przez przypadek - to chyba zbyt duże uproszczenie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. generał bezwzględnie zasługuje na pomnik.
2. forma - to oczywiście wypadkowa wizji artysty i zgromadzonych środków, miejsca gdzie ma stanąć itp.
3. Z dyskusji wynika jak jesteśmy podzieleni. I praktycznie ze wszystkimi argumentami można się zgodzić. Generał dowodził największą armią podziemną ówczesnej Europy. Chcemy go zobaczyć w codziennym dniu konspiracji? czy wizję z rybuny Defilady Zwycięstwa", która mogłaby sie odbyć w 1945 r. w Warszawie?
Trudno będzie wszystkich zadowolić ale kwiaty i znicze będziemy tam składać i palić od momentu odsłonięcia. W Lesznie, gdzie Grot dowodził przed wojna jest Instytut jego imienia. Moze i leszczyniacy sie wypowiedzą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pomnik nie ma być poświęcony pułkownikowi Roweckiemu z lat jego służby w II RP ale generałowi Grotowi" komendantowi armii podziemnej. Jako taki został aresztowany i stracony. Służył w tej konspiracyjnej armii bez munduru i taki powinien być jego pomnik. Jak można go ukazać w mundurze generalskim jakiego nigdy nie miał na sobie?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 09:34 25-02-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młodziutki, smukły, rycerski, wytwornie elegancki,(...), służbista, przejęty swą odpowiedzialnością, niczego nie lekceważy, każdy drobiazg służby najpoważniej traktuje"

Ja jestem również za przedstawieniem generała w mundurze! Został zmuszony do walki w cywilnym ubraniu ale bądź co bądź nadal w szeregach regularnego wojska jakim była Armia Krajowa...Dla każdego wojskowego mundur jest pewnym symbolem, świętością i ten kto go choć raz nie przyodział napewno tego nie zrozumie...Wydaję mi się że generał Rowecki chciałby być przedstawionym w mundurze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, po prostu trochę szokujące wydawało mi się, że wiesz co na ten temat myśli osoba dawno nie żyjąca.
Teraz już wiem o co ci chodziło.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 14:04 25-02-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
70 lat temu...

Pan jest Komendantem Głównym Armii Krajowej. Pański pseudonim: «Grot»". Mężczyzna zaprzecza, pokazuje dokumenty. Papiery nas nie interesują, są fałszywe. Pan generał siebie nie poznaje?" – gestapowiec pokazuje mu przedwojenne zdjęcie. Każą mu się ogolić (na zdjęciu nie ma wąsów). Grot przyznaje: Tak, jestem generałem Roweckim".

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/grot-w-rekach-niemcow-zdrada-w-podziemiu,1,5552726,kiosk-wiadomosc.html

Okoliczności aresztowania gen. Roweckiego nadal skrywają wiele tajemnic. W lipcowym wydaniu Odkrywcy" ukaże się II część tekstu o tym jednym z najsmutniejszych wydarzeń w historii Polski w czasie II w. św.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie