Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Czlowieksniegu

Trup w studni i cmentarz na budowie drogi S5

Recommended Posts

Archeolodzy pracujący na budowie drogi S5 w Żmigródku dokonali niecodzieniego odkrycia. Znaleźli osadę kultury przeworskiej z II-IV wieku naszej ery i cmentarzysko kultury pomorskiej (V w n.e.)

Po prawej stronie drogi krajowej nr 5 (jadąc w kierunku Poznania), na terenie przeznaczonym na nową trasę ekspresową S5 Wrocław-Korzeńsko, odnaleziono ślady pozostawione przez ludzi zamieszkujących tam kilka tysięcy lat temu. Chodzi o Germanów z kultury przeworskiej.

Są tam zarówno podziemne części zabudowań, w których można wyodrębnić m.in. część gospodarczą osady. Jej częścią były paleniska i trzy zbiorniki wodne - roszarnia do moczenia lnu, cysterna i studnia, w której archeolodzy znaleźli szczątki ludzkie. Nie wykluczają, że mogła być to forma pochówku.

Na działce znaleziono również drobne, kunsztownie zdobione przedmioty, m.in. spinki do ubrań i klucze. Narzędzia są wykonane z brązu. Oprócz praktycznego użycia najprawdopodobniej pełniły symboliczną rolę.

Po drugiej stronie krajowej piątki" zlokalizowano cmentarzysko kultury pomorskiej z V wieku, czyli epoki żelaza. Jest ona inaczej zwana kulturą grobów skrzynkowych lub urn twarzowych, bo w oryginalny sposób chowała zmarłych.

- Palili szczątki i umieszczali je bezpośrednio w ziemi lub w naczyniach. W grobach zostawiała dary, głównie biżuterię. Jest duża szansa, że świetnie się zachowała - mówi Anna Józefowska, architektka pracująca na budowie drogi S5 w Żmigródku.

Takich grobów w gminie Żmigród znaleziono około 80. Popielnice są obecnie prześwietlane. Co ciekawe, tomograf trzebnickiego szpitala okazał się zbyt słaby i urny musiały pojechać do Wrocławia.

Dlaczego akurat tutaj się osadzili? - Tu były żyzne gleby, bo nieopodal płynie rzeka Barycz - tłumaczą architekci.Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,18307713,Trup_w_studni_i_cmentarz_na_budowie_drogi_S5__FOTO_.html#ixzz3f8fRNWan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Traper, nie licz na darmową wypitkę.
Nie chce mi się sprawdzać ale ta pani nauki pobierała pewnie w Krakowie, tu jeszcze ostały się archeodaktyle wierzące wbrew dowodom w teorię allochtonistyczną.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information