Skocz do zawartości

Manierka US


czarekg1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów !Jest taka legendarna amerykańska manierka wz. 1910 - ogromne ilośi wyprodukowane przez kilkadziesiąt lat. Wszyscy ją znacie. Wytwarzaniem zajmowało się parę firm amerykańskich.Zazwyczaj była sygnowana puncą producenta i rocznikiem. Spotkali sie może Koledzy z takimi manierkami bez żadnych sygnatur ? Może była jakaś wytwórnia, która nie puncowała" swoich wyrobów ?
Pozdrawiam uprzejmie Kolegów
Czarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rokiem 1918 produkowane manierki nie miały sygnatur producenta, ani dat produkcji. System oznaczania pojawia się w 1918 r.
Jeśli manierka, o którą pytasz ma metalową zakrętkę, to właśnie będzie to taki egzemplarz - pewnie trafił do WP z demobilem po 1918 r.
Co innego jeśli to manierka produkowana od 1942 r. z bakelitową zakrętką - nie spotkałem się z niesygnowanymi manierkami stalowymi US Army, produkowanymi w latach 1942 - 45. Czasami oznaczenia były słabo wybijane i ledwie widoczne, ale były.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Koledze za oświecenie ! Kamień z serca mi spadł. Dostałem taką manierkę w prezencie. Stan zupełnie przyzwoity i kurza twarz, żadnych onaczeń ! A jedną już mam - US Lf& C, 1918. No i obydwie są identyczne co do mikrona ( z wyjątkiem może niechlujnego spawu pionowego : - )) Myślę - ki diabeł !? Drążę internet - pełno jest informacji o tej pospolitej w końcu manierce, lata produkcji, oznaczenia producentów,ilości wyprodukowanych sztuk....itd. Nigdzie natomiast wzmianki, że przed 1918 nie były znakowane.. Jeszcze raz dzięki.
Czarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego da się też ustalić producenta:

- pierwsze bez sygnatur produkowała Aluminum Goods Manufacturing Company (AGM), były bez spawu", ale technologia droga więc zrezygnowano.
- od 1913 r. Rock Island Arsenal (RIA) z pionowym łączeniem.

Od od 1918 z sygnaturami produkowały:
- The Aluminum Company of America (ACA)
- Aluminum Goods Manufacturing Co. (AGM Co)
- Buckeye Aluminum Co. (BA Co.)
- J. W. Brown Co. (J.W.B)
- Landers, Frary & Clark (L F & C)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem ...Możnaby zreasumować, że mój nowy egzemplarz - bez sygnatury i ze spawem pionowym, to manierka produkowana 0d 1913 roku ( ale przed 1918 )produkcji RIA. Czyż nie :- )) ?
Nawiasem mówiąc, gdyby chcieć drążyć dziurę w całym ciekawe jest , ile takich manierek produkowanych przed 1918 rokiem i ile produkowanych po tymże roku ( tj. z sygnaturami )z demobilu otrzymało nasze WP....
Pozdrawiam Kolegów
Czarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
@ czarekg1

Wszystkie najwcześniejsze jednoczęściowe manierki M1910 produkowane od 1909 do 1917 roku, produkowane w technologii wyoblania, nie były cechowane ani datą produkcji, ani nazwą producenta. Produkowała je firma Aluminum Goods Manufacturing Co. (AGM) i do niej należał patent na produkcję manierek w tej technologii.

Spośród manierek M1910 nie były cechowane także manierki spawane, jakie w latach 1912-1913 produkowała firma Rock Island Arsenal (RIA).

Zmodyfikowane manierki M1910 firmy RIA, jakie były produkowane w latach 1914-1916 też nie były cechowane.

Były też nowe manierki M1910, jakie produkowała w latach 1913-1917 firma AGM i one też nie były cechowane.

Przymus cechowania manierek US Army Quartermaster Corps wprowadził dopiero w roku 1918, ale i tak nie wszystkie były cechowane, ale to długa historia, ponieważ podczas II wojny też bywały amerykańskie manierki niecechowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie