Rivean Napisano 28 Styczeń 2015 Autor Napisano 28 Styczeń 2015 Witam i proszę o pomoc w identyfikacji.Przesyłam zdjęcia dwóch obrączek wykonanych na 99% z brązu.(zbyt mała patyna jak na miedź a jeśli już jest to prawie czarna, kolor materiału ciemno brązowy)1) Gładka wewnątrz / obła-wypukła na zewnątrz Bardzo nieregularna linia rantów zewnętrznych.2) Bardzo porowata wewnątrz / zewnątrz gładka z dwoma rantami na całym okręgu. Nieregularna linia rantów zewnętrznych.Znalezione w okolicach Krakowa około 100 m od siebie.Wiem że może to być bardzo trudne w identyfikacji ale jeśli to możliwe i jeśli faktycznie to obrączki to proszę o określenie choćby w luźnych ramach wieku ich produkcji.
hipolit-O4 Napisano 29 Styczeń 2015 Napisano 29 Styczeń 2015 Gładka może pochodzić z lat międzywojennych,Kruszce złoto i srebro były w tamtych czasach dla większości społeceństwa niedostępne.Karbowana może być starsza ale niech wypowiedzą się specjaliści.
sqr Napisano 29 Styczeń 2015 Napisano 29 Styczeń 2015 Gładka może pochodzić z lat międzywojennych,Kruszce złoto i srebro były w tamtych czasach dla większości społeczeństwa niedostępne." złoto- owszem, ale srebro było pospolitsze niż dzisiaj ;))
Raned Napisano 29 Styczeń 2015 Napisano 29 Styczeń 2015 Obrączki są z mosiądzu a nie brązu. Bardzo wapolerowane mogły udawać złoto.
viator01 Napisano 30 Styczeń 2015 Napisano 30 Styczeń 2015 sqr ma rację z tym srebrem. Mój dziadek robił biżuterię ze srebrnych obiegowych monet
amkk Napisano 30 Styczeń 2015 Napisano 30 Styczeń 2015 Istotny dla obydwu znalezisk będzie tutaj kontekst. Ta druga obrączka dość często identyfikowana jest przez internetowych specjalistow" jako średniowieczny wyrób. Ta pierwsza bez cech szczególnych i dość topornie wykonana to faktycznie jej umiejscowienie w czasie będzie trudne. Tę drugą obraczkę ciężko byłoby dokładnie wypolerować ze względu na jej powierzchnie, mam identyczny typ. Ta gladka jeżeli faktycznie byłaby bliższa współczesności i miałaby udawać zlotą to biorąc pod uwagę jak topornie jest wykonana byłaby chyba kiepską imitacją.
Rivean Napisano 2 Luty 2015 Autor Napisano 2 Luty 2015 Bardziej interesuje się osprzętem militarnym, militarią i numizmatyką stąd moja nikła wiedza w temacie świecidełek. Opini było kilka za które dziękuję ale żeby rozwiać wszelkie wątpliwości... Teren na którym znalazłem obrączki był popularny" już za czasów cesarstwa rzymskiego, przez wieki działo się tam wiele stąd moje przypuszczenia o tym,że obrączki mogą być o wiele starsze. Napewno lub z dużym prawdopodobieństwem trzymać się zatem lat po 1900?
Raned Napisano 3 Luty 2015 Napisano 3 Luty 2015 Pierwsza może być z ok. XIX/XX ale druga moim zdaniem może być z ok. XVI - XVIII. Czy mogłaby być z okr. wpływów rzymskich niech się wypowiedzą archeolodzy.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.