kowal2008 Napisano 4 Grudzień 2014 Autor Napisano 4 Grudzień 2014 Witam. Ostatnio znalazłem taki przedmiot wykonany z kamienia. Prosiłbym o pomoc w identyfikacji. Nie jest to kośc skamieniała tylko coś w co ingerowała ludzka ręka. Pozdrawiam poszukiwaczy.
MrV Napisano 5 Grudzień 2014 Napisano 5 Grudzień 2014 Od 3 lat regularnie jeżdżę na wykopki paleo, znam fach ;)
KDB Napisano 6 Grudzień 2014 Napisano 6 Grudzień 2014 Może ktoś trenował obróbkę za pomocą świdra łukowego?
kowal2008 Napisano 4 Grudzień 2014 Autor Napisano 4 Grudzień 2014 Kośc na 100% nie jestZBierak lub motykaw. Cos w ten desen
nabuh Napisano 4 Grudzień 2014 Napisano 4 Grudzień 2014 Ten otwór wyjątkowo równy, jak po wiertle a nie prymitywnym dłubaniu ręcznym. Takie spostrzeżenie.
viator01 Napisano 6 Grudzień 2014 Napisano 6 Grudzień 2014 Nie sądzę, żeby w tamtych czasach były szkoły zawodowe, w których by się przy takich mozolnych czynnościach robiło coś, co nie miałoby praktycznego zastosowania.
viator01 Napisano 4 Grudzień 2014 Napisano 4 Grudzień 2014 Dawniej ludzie nie dłubali ręcznie, ale precyzyjnie wiercili - tyle, że przy użyciu bardziej prymitywnych narzędzihttp://odkrywca.pl/narzedzie-z-kamienia,715688.html
drag47 Napisano 6 Grudzień 2014 Napisano 6 Grudzień 2014 Fragment czaszki ufoludka. Cała wygląda jak na fotce... A tak na poważnie to oczywiście 100 % natura, bez ingerencji człowieka. Zdjęcie wykonane w trakcie badań archeo na terenie Jury K-C. Zapewniam Was ,że kamieni z dziurkami" przybierających różne formy jest tam cała masa. Ten prezentowany przez kolegę Kowal2008 również jest wytworem natury.
kowal2008 Napisano 6 Grudzień 2014 Autor Napisano 6 Grudzień 2014 Ten mój a ten Twój to jak porównać łopatę z miotłą :P Tylko łączy je drewniany uchwyt :P
drag47 Napisano 6 Grudzień 2014 Napisano 6 Grudzień 2014 Twój jest wyczyszczony i mniejszy, troszkę różni się kształtem. Wrzuciłem to zdjęcie żeby pokazać, że takie dziurawe kamienie na Jurze występują masowo. Niestety nie mam fotek innych bo może dopasowałoby się jakiś bardziej podobny do Twojego.
rodan Napisano 5 Grudzień 2014 Napisano 5 Grudzień 2014 Ten przedmiot jest nie kompletny.Natura zatarła(zaokrągliła)Miejsca po złamaniu.
kowal2008 Napisano 5 Grudzień 2014 Autor Napisano 5 Grudzień 2014 Wiercili, kamienia nie idzie wydłubac bo peknie. To jest kamień wapienny wiec wystarczy nakrecić się twardszym kamieniem i otówr będzie.Dzieki za pomoc :)
kowal2008 Napisano 4 Grudzień 2014 Autor Napisano 4 Grudzień 2014 Witam. Ostatnio znalazłem taki przedmiot wykonany z kamienia. Prosiłbym o pomoc w identyfikacji. Nie jest to kośc skamieniała tylko coś w co ingerowała ludzka ręka. Pozdrawiam poszukiwaczy.
MrV Napisano 5 Grudzień 2014 Napisano 5 Grudzień 2014 Tak, na przykład wapień. Podejrzewam, że to Kolega miał na myśli.Jedyną kością, która ma podobny plan budowy w jakimkolwiek organizmie z układem szkieletowym jest kręg. Przedmiot nie jest jednak kręgiem, gdyż nie posiada poza planem budowy cech charakterystycznych, jest niesymetryczny. Poza tym jak wynika ze zdjęcia jest raczej płaski. Tak więc doszliśmy do tego, że nie jest to kość.Jak wspominali koledzy wyżej otwór powstał prawdopodobnie w wyniku wiercenia. Odnoszę również wrażenie, że znajdka jest połową (lewą, czy prawą) pierwotnego przedmiotu, ale nie potrafię wymyślić co takiego mogłoby to być.
kowal2008 Napisano 5 Grudzień 2014 Autor Napisano 5 Grudzień 2014 Wygląda jak wapienny. U nas dużo wapieni jest.
kowal2008 Napisano 5 Grudzień 2014 Autor Napisano 5 Grudzień 2014 MrV Mi też jest ćiężko. Wygląda jak zbierak lub coś ala motyka z czasów neolitu. Skamieliny nie raz widziałem i kość ma specyficzną strukturę jak skamienieje.
Pytanie
kowal2008
Witam. Ostatnio znalazłem taki przedmiot wykonany z kamienia. Prosiłbym o pomoc w identyfikacji. Nie jest to kośc skamieniała tylko coś w co ingerowała ludzka ręka. Pozdrawiam poszukiwaczy.
17 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.