Skocz do zawartości

Helmut Schmidt i zasrana wojna"


Rekomendowane odpowiedzi

Czy b. kanclerz RFN Helmut Schmidt był nazistą? Takie pytanie postawiono ostatnio w RFN.

Dnia 8 grudnia 2014r. w RFN ukaże się książka Helmut Schmidt i zasrana wojna" autorstwa Sabiny Pamperrien. Gdy autorka za przyzwoleniem Schmidta dotarła do jego akt osobowych w archiwum Wehrmachtu we Freiburgu okazało się, że Schmidt nie jest czysty" (jak sądzono), lecz ył skażony nazistowską ideologią".

Wiele opinii zawartych w archiwum potwierdza nazistowską przeszłość Schmidta. W szczególności jego przełożony z lat 1942-1944 tak pisał o nim: Postawa narodowo-socjalistyczna bez skazy" oraz Stoi na gruncie narodowo-socjalistycznego światopoglądu oraz rozumie potrzebę rozpowszechniania wartości tego ideii."

Więcej (nm): http://www.spiegel.de/politik/deutschland/helmut-schmidt-nazi-vorwuerfe-wegen-wehrmachtsakte-a-1005719.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dla wszystkich gloryfikujących ycerski Wehrmacht" Alianci mieli cały czas dowody że to nie aziści" mordowali ludność cywilną ale zwykli Niemcy, takich którym można spotkać na ulicy niemiecki miast, co więcej było to powszechne.

Wehrmacht na podsłuchu. Czego alianci dowiedzieli się od podsłuchiwanych jeńców?

W czasie II wojny zachodni alianci nagrywali rozmowy wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich. Wyłania się z tego obraz ludzi, dla których zabijanie było rutyną lub przyjemnością.

W czasie II wojny w szeregach armii niemieckiej służyło 18 milionów ludzi – ponad 40 proc. męskiej populacji III Rzeszy. Do wiosny 1945 r. milion żołnierzy armii Hitlera dostał się do niewoli zachodnich aliantów. Większość osadzono w zwykłych obozach jenieckich, ale ponad 13 tys. trafiło do specjalnych ośrodków w Trenton Park i Latimer House w Wielkiej Brytanii oraz do Fort Hunt w amerykańskim stanie Wirginia. Tam alianci potajemnie podsłuchiwali ich rozmowy. Chcieli mieć informacje o strategii niemieckich sił zbrojnych. Brytyjczycy interesowali się przede wszystkim ważnymi oficerami. Amerykanie nagrywali także rozmowy wojskowych niższych stopniem.
20 tys. protokołów z podsłuchów jeńców wojennych zostało spisanych na 150 tys. stron. Wynika z nich, że żołnierze mówili z obojętnością o egzekucjach, gwałtach i mordowaniu. Mężczyźni w mundurach koloru feldgrau, pochodzący przecież z poboru, często szacowni ojcowie rodzin, już po kilku dniach tracili opory przed zabijaniem, a potem przelewanie krwi sprawiało im przyjemność. Spokojnie ujął to pewien podporucznik biorący udział w egzekucjach: „Pierwszego dnia pomyślałem: cholera, rozkaz jest rozkazem. Czwartego dnia miałem już z tego uciechę”. 30 kwietnia 1940 r. pilot Luftwaffe Pohl opowiadał zwiadowcy Meyerowi: „Drugiego dnia wojny w Polsce musiałem zbombardować dworzec w Poznaniu. Osiem spośród 16 bomb uderzyło w miasto, między domy. Nie sprawiło mi to radości. Trzeciego dnia było mi to obojętne, czwartego dnia miałem z tego zabawę. Ściganie po polu pojedynczych żołnierzy ogniem karabinów maszynowych i zostawianie ich tam z kilkoma kulami w kręgosłupie było naszą rozkoszą przed śniadaniem.
Meyer: Ale walczyliście tylko przeciwko żołnierzom?
Pohl: Także przeciwko ludziom [cywilom – przyp. aut.]. Atakowaliśmy kolumny na drogach. Byłem w całym łańcuchu [samolotów – przyp. aut.]. Maszyna trzęsie się, leci jedna za drugą, wtedy zakręt w lewo i ognia ze wszystkich luf... Widzieliśmy wylatujące w powietrze konie.
Meyer: Do diabła z tymi końmi... Nie?
Pohl: Koni było mi żal, ale ludzi wcale nie”.

O kampanii francuskiej w 1940 roku:
„Zotlöterer: Zastrzeliłem Francuza od tyłu. Jechał na rowerze.
Weber: Z bardzo bliska?
Zotlöterer: Tak.
Heuser: Czy Francuz chciał cię wziąć do niewoli?
Zotlöterer: Bzdura. Chciałem mieć ten rower”.

Podobnych rozmów było wiele, ciągnęły się godzinami, bez refleksji, skruchy, poczucia winy. ..............

więcej w artykule
http://historia.newsweek.pl/podsluchy-jencow-z-wehrmachtu-niemiecka-armia-newsweek-pl,artykuly,347838,1.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie