Jump to content
  • 0

Zielona wypustka jaki wzór ?


MichalS

Question

14 answers to this question

Recommended Posts

MichalS tak jak napisał viator01 jest to łapka (patka) z okresu II RP. W latach 1943-1945 obowiązywały proporczyki rodzajów broni i służb których barwę oraz wygląd zmieniono w 1945 r. W roku 1949 przywrócono łapki (patki) w wojskach lądowych jednakże wszystkie za wyjątkiem Służby Duszpasterstwa były koloru ciemnokarminowego z wężykiem z bajorka srebrnego i wypustką odpowiednią dla rodzaju wojska lub służby. W przypadku artylerii (bez podziału na lekką, ciężką czy przeciwlotniczą jak przed 1939 r.) była to wypustka koloru szmaragdowego.
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Panowie, co Wy? Przecież w latach 1945-48 występowały normalne patki ze srebrnymi wężykami i wypustkami.

W sierpniu 1945r. podjęta została m.in. uchwała Rady Ministrów o sposobie zaopatrywania Wojska Polskiego, nakazująca zaopatrzenie wszystkich oficerów w mundury sukienne i szewiotowe- galowe oraz sztywne czapki garnizonowe. [...] Wprowadzony dla oficerów ubiór wyjściowy (galowy) obejmował czapkę garnizonową z otokiem barwy broni, kurtkę z kołnierzem zapiętym pod szyję, na który naszywano patki z haftowanymi srebrnym bajorkiem wężykami na suknie wyłogowym barwy broni..."*

Tyle teorii. W praktyce wystarczy poświęcić 15 minut w googlu, lub na allegro, żeby znaleźć zdjęcia żołnierzy z tego okresu i przekonać się, że takie patki nosili nawet szeregowcy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information