Skocz do zawartości

Złoty gulden znaleziony w Gdańsku


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3500451,wykopaliska-przy-ul-jana-z-kolna-zloty-gulden-z-gdanska-zdjecia,1,1,id,t,sm,sg.html?cookie=1#galeria-material

Informacja o wykopaniu złotej monety przy ul. Jana z Kolna wywołała poruszenie wśród naukowców. To unikat - mówią archeolodzy o złotym guldenie z wizerunkiem świętego Jana Chrzciciela na rewersie, odnalezionym właśnie podczas prac archeologicznych w centrum Gdańska.

- Do tej pory w Gdańsku nie było podobnego znaleziska - potwierdza dr Jarosław Dutkowski, prezes Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych w Polsce. Na monetę natrafiono w ubiegłym tygodniu, w miejscu budowy biurowca Tryton Business House, przy skrzyżowaniu ulic Jana z Kolna i Wały Piastowskie w Gdańsku. Dlaczego w ogóle prowadzi się badania archeologiczne na tym obszarze? - Przed rozpoczęciem inwestycji teren musiał być zbadany przez archeologów - wyjaśnia Mirosław Nowak z Echo Investments, inwestora budowy.

- Już pierwsze efekty badań przyniosły sensacyjne odkrycie. - Dwa metry pod powierzchnią ziemi dotarliśmy do warstwy torfu - mówi Jakub Prager, prowadzący nadzór archeologiczny. - Niewątpliwie jest to tak zwana warstwa kulturowa, czyli będąca efektem działalności człowieka. Już wcześniej, przy budowie pobliskiego ECS, ustaliliśmy, że w tym miejscu mieściły się olbrzymie składy drewna. Archeolodzy zwrócili się o pomoc do Marcina Tomaszewskiego, operatora z wykrywaczem metali, a zarazem wiceprezesa trójmiejskiej Fundacji "Invenire - Salvum. To właśnie on znalazł wyjątkowo rzadki złoty gulden. Moneta ma średnicę około 23 milimetrów i waży niespełna 3,5 grama. Zdobią ją sylwetka św. Jana Chrzciciela i wizerunki pięciu tarcz herbowych. O znalezisku został powiadomiony wojewódzki konserwator zabytków, a dr Anna Longa, biorąca udział w pracach archeologicznych, natychmiast skontaktowała się z prof. Borysem Paszkiewiczem z Zakładu Archeologii Średniowiecza Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem m.in. publikacji o monetach w dawnym Gdańsku. Po krótkim badaniu profesor potwierdził wartość i wagę znaleziska. - To złoty gulden, pochodzący z hrabstwa Moers w Niemczech - wyjaśnia dr Dutkowski. - Bito go w niezbyt dużych ilościach za cesarza Fryderyka III , w latach 1417-1448. Dziś uważany jest za wyjątkową rzadkość. Jak moneta dotarła do Gdańska? Więcej na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego albo kupując e-wydanie gazety".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Archeolodzy zwrócili się o pomoc do Marcina Tomaszewskiego, operatora z wykrywaczem metali, a zarazem wiceprezesa trójmiejskiej Fundacji "Invenire - Salvum. To właśnie on znalazł wyjątkowo rzadki złoty gulden."

że co proszę słucham?

koniec świata... koniec świata...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://books.google.pl/books?id=TlnoMdZu40UC&pg=PA321&lpg=PA321&dq=ducat+M%C3%B6rs+(counts)&source=bl&ots=NvmqSioL-a&sig=navfQNoyvCcsnX6mWEpW25b3kak&hl=pl&sa=X&ei=da--U4SaGO3X7AaR8IHwCQ&ved=0CB8Q6AEwAA#v=onepage&q=ducat%20M%C3%B6rs%20(counts)&f=false

2 znane egzemplarze, sprzedany na aukcji w USA w 2008 r za 17250 usd. Ciągle jeszcze R8 według skali Hutten-Czapskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Odgrzeję temat, bo na innym forum ktoś słusznie zwrócił uwagę, że w artykule moneta została źle opisana. Żadne Mors, tylko Geldria, Rajnold IV (1402-1423),
http://www.ma-shops.de/raffler/item.php5?id=4353&lang=en&PHPSESSID=m2fi2arce0sccvnicordrrdqa2
Sytuacja pokazuje jakość pracy archeologów tudzież dziennikarzy, z drugiej strony wszystko trzeba sprawdzać, taki wniosek, nie wierzyć w autorytety".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie