Skocz do zawartości

gruba rosyjska moneta


kot05

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktos jest w stanie powiedziec co to za moneta (?), masywna miedziana, ok. 4 x 0,5 cm.
Wielkosc tej monety podobna do 5 kopiejek Katarzyny II.

Pozdrawiam i dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczesniej nigdy nie szukalem co to moze byc dokladnie, ale moze cos o okolicznosciach nabycia:
Zakupilem te cos okolo 10-15 lat temu na Flohmarkcie w zachodich niemczech razem z tymi dwoma kopiejkami. Te kopiejki wlasciwie tez nie sa tak czysto wyrobione - podróbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste, że przed 1700 i nawet nie szukajmy nic młodszego!

Przyznam, że nie jest łatwo... to jeszcze bardziej motywuje mnie do rozwiązania tej zagadki :)

Znalazłem kilka monet różnych średniowiecznych władców związanych z Rosją, których monety wykonane były w podobnej technice lecz są to cienkie i mniejsze srebra aczkolwiek same wizerunki władców/świętych ( i to właśnie bardziej świętych doszukuję się w tej trójce)są bardzo zbliżone.

Stawiam na maksymalnie XVII wiek (podobny styl i technika stosowana była na polskich monetach pierwszych wczesnośredniowiecznych władców, natomiast monety Rosji z nieznanych mi przyczyn były bite w tym prymitywnym klimacie nadal przez kilkaset lat później)

Najbliżej pod względem grafiki/stylistyki jest jej do kilku dukatów ale rozmiarem a tym samym domniemaną gramaturą nie pasuje mi to nawet na falsa bo musiałby to być jakiś co najmniej dziesięciodukat a takich nie bito lub jeszcze na podobne przykłady nie trafiłem.

Moja sugestia - dwugłowy orzeł i czcionka jak najbardziej sugeruje starą Rosję ale nie skupiajmy się stricte na Moskwie a raczej szukajmy czegoś bardziej na wschód/południe od niej i z góry nie stawiajmy na falsa bo fałszowano raczej popularne monety i zwykle mniejsze kalibry a nie takie bydlaki! :D

Nie popuszczę dopóki nie znajdę bo generalnie bardzo jaram się tym moniakiem i zazdroszczę posiadaczowi :)

Nie mniej jednak fajnie jeśli więcej osób stara się zidentyfikować to cacko - panowie drążymy i nie odpuszczamy! Kawałek miedziaka nie wygra z numizmatycznymi zajawkowiczami! :)

Póki co przebadałem większość katalogów monet starej Rosji, Serbii i okolic ale znajduję tylko podobieństwa.

Stawiam flaszkę temu kto pierwszy znajdzie taką samą monetę nie koniecznie szczegółowo identyfikując datowanie i władcę.

kot05 - próbowałeś skontaktować się w kwestii identyfikacji z osobą, od której nabyłeś tego moniaka? - może w ten sposób się uda...

Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszelkie opinie i sugestie, szczególnie za bardziej dokladna odpowiedz kolegi OpryskStonki.

Tez juz kilka ladnych godzin spedzilem na googlach, jednak nie udalo mi sie nic podobnego znalezc (musze dodac ze jako kraj jedynie bralem pod uwage Rosje).

Moze inna opcja bylo by skontaktowac sie z jakims muzeum/ekspertem które zajmuje sie monetami rosyjskimi? Moze ktos poleci jakas taka instytucje, której bym mógl napisac maila?
Moze sie jeszcze ktos odezwie w sprawie autentycznosci kopiejek?

OpryskStonki: Kupilem to od zwyklego sprzedawcy (starszy pan) na gieldzie staroci w Niemczech, który regularnie sprzedawal rózne starocie po niemieckich dziadkach/babciach (od instrumentów muzycznych przez porcelane do orderów i zdjec wojennych), jednak to jakies 15 lat temu. Nie mam z nim kontaktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dajcie spokój, sporo fantazyjnych monet a'la Rosja przewija się przez różne aukcje (jak i innych podróbek, od lat, można by stworzyć niezłą kolekcję)

http://allegro.pl/rosja-1-kopiejka-1726-katarzyna-wielka-i4127300579.html
http://www.e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=8384&sid=5a9c2c88a3e4a42268532283ecf168ed
i do wyboru
http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-v8-p-aur-nwatch-kol-0423&closed=1&id=4772&order=t&search_scope=closed&string=kopiejek

Także próżny trud, choć z drugiej strony przeglądanie katalogów i stron www jest zawsze pouczające.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 year later...
Bardzo mnie zaintrygowała ta moneta...Oczywiście nie wiem co to jest ale popuściłam wodze fantazji. Podobno dwugłowy orzeł pojawia się na monetach rosyjskich od czasów Iwana III-go,czyli w drugiej połowie XV wieku. Jednak po pierwsze patrząc na monety z tego okresu orzeł graficznie jest już o niebo nowocześniej opracowany a na tym miedziaku to taki prymitywizm jak nasze pierwsze średniowieczne orły...Ktoś tu śmiał się też z wizerunku tych trzech mordek w koronach ale przecież nasze wczesne monety też wyglądają jakby zrobiło je w plastelinie dziecko w przedszkolu...Więc to raczej nie argument świadczący o falsyfikacie.Osobiście stawiam na wczesne średniowiecze...Wracając do orła. Dwugłowy pojawił się po rozpadzie Cesarstwa Rzymskiego jako właśnie ten symbol rozdwojenia potęgi...ale kto go używał na wschodzie od początku tego rozpadu.Właśnie Bizancjum.Czy moneta jest tak stara? Nie wiem,niekoniecznie. Dlaczego Rosja czuła się spadkobiercą Cesarstwa Rzymskiego i czy na pewno Iwan III dopiero po wiekach sobie coś ubzdurał i wziął sobie tego orła za symbol. A może dokonało się to już wcześniej.Może już za czasów Rurykowiczów .Już w I-wszej połowie X wieku podpisano z Bizancjum traktaty handlowe ,które dawały duże możliwości rozwoju kraju. W przyszłości późniejszy władca Rusi Włodzimierz I ,ożenił się z córką cesarza Bizancjum i przyjął chrzest w 988 roku...
Więc chyba ten dwugłowy orzeł w monetach rosyjskich nie wziął się nagle tak od czapy...
Co do trzech główek w koronach to zapewne oznaczają trzy jakieś zjednoczone księstwa z okresu kiedy powstała moneta..
Tyle mojej fantazji wiem,że trochę pojechałam ale skoro nikt nic nie wie na pewno to można sobie snuć teorie a potem...szukać dowodów na nie lub na tak.
Będę z uwagą śledzić ten wątek bo jest bardzo ciekawy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, iż jest to jakaś podróbka, imitacja bądź nawet radosna twórczość. Zdjęcie opisane jako: Антикварные подделки монет. Jeżeli dobrze przetłumaczyłem chodzi o podróbki antycznych monet. XIX wiek? Niestety brak opisu monet do zamieszczonego zdjęcia. Moneta" przedstawiona w tym wątku wygląda podobnie, aczkolwiek jakość oraz precyzja wykonania pozostawia wiele do życzenia. Możliwe, że jest ona podróbką podróbki podróbki ;)

Link do tekstu i zdjęcia.(trzeba przewinąć prawie do samego dołu strony) Może ktoś zna język rosyjski i wyciśnie" więcej informacji:

http://www.plam.ru/hist/russkaja_monetnaja_sistema/p11.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie