Skocz do zawartości

Czy się różni ebonit od bakielitu


muslim

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wie może ktoś z was czym sie różni ebonit od bakielitu (bakelitu).
Często stosuje sie te nazwy naprzemiennie, ale jakieś różnice pewnie są.
Jak można je rozróżnić?
Napisano
kolego, nie chce byc niemily, ale czy raczyles zapytac sie wujka gugla? Nawet ciocia Wikipedia wszystko wyjasnia...

pl.wikipedia.org/wiki/Ebonit
pl.wikipedia.org/wiki/Bakelit
Napisano
tak
a jednak nie wiem jak je rozróżnić by mieć pewność czy dany przedmiot jest z bakielitu czy ebonitu.
skoro już kolega zabrał głos to może umie to wyjaśnić a chłopski rozum" ?
Napisano
1 pytasz sie czym sie rozni bakelit od ebonitu - wyjasnilem
2 owszem, roznice sa, bo to dwa rozne materialy
3 ze wzgledu na mnogosc kolorow, faktur czy odcieni ciezko bedzie odroznic jeden od drugiego po samym tylko wygladzie.
Napisano
w sumie to się NIE różni:

http://www.ekonit.pl/tworzywa_konstrukcyjne/

Bakelit
Bakielit zwany inaczej rezokart lub ebonit. Bakielit jest to płyta papierowo-fenolowa lub płyta papierowo-epoksydowa. Bakielit (ebonit) może pracować w temperaturze do 120oC oraz w oleju i powietrzu o normalnej wilgotności. Bakielit - ebonit charakteryzuje się dobrą obrabialnością mechaniczną.
Rozróżniamy następujące rodzaje bakielitu:

PCE
PCF-e
PCF-1
PCF-2
PCF-3


Bakielit PCE to inaczej płyta papierowo-epoksydowa. Płyta papierowo-epoksydowa znajduje zastosowanie elektryczne wysokonapięciowe i elektroniczne. Płyta papierowo-epoksydowa charakteryzuje się dobrą stabilnością właściwości dielektrycznych w wysokiej wilgotności.


Bakielit PCF-e to płyta papierowo-fenolowa. Płyta papierowo-fenolowa znajduje zastosowanie elektryczne wysokonapięciowe. Płyta papierowo-fenolowa charakteryzuje się wytrzymałością dielektryczną w oleju i powietrzu o normalnej wilgotności.

Bakielit PCF-1 znajduje zastosowanie elektryczne wysokonapięciowe. Bakielit PCF-1 ma wyższe właściwości dielektryczne niż PCF-2. PCF-1 nadaje się do pracy w oleju i powietrzu o normalnej wilgotności.

Bakielit PCF-2 znajduje zastosowanie konstrukcyjne i elektryczne niskonapięciowe. Bakielit PCF-2 charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi.

Bakielit PCF-3 znajduje zastosowanie elektryczne i elektroniczne. Bakielit PCF-3 charakteryzuje się dobrą stabilnością właściwości dielektrycznych w wysokiej wilgotności oraz dobrą wykrawalnością.

Bakielit - ebonit dostępny jest w grubości od 0,3mm do 80mm oraz w wymiarach:
Napisano
kolego, dajesz linka do jakiegos dostawcy tworzyw sztucznych, ktory nawet blednie pisze bakielit a nie bakelit...

Czemu wobec tego ebonit wynaleziono jakos 50 lat wczesniej od bakelitu? Skladniki, sposob otrzymywania a nawet niektore wlasciwosci sa inne...
Napisano
bassista (1716 / 133) 2014-05-08 08:32:44

Ale może ten bakielit to nie jest bakelit :)
A poważnie są to tworzywa, które są różnie wytwarzane i nawet w danej grupie występują różnice - jak np. opisane w tym tekście http://www.antykwaryczne.pl/body.php?m=1&tid=11&ttid=14
Mój kolega rozróżnia je po zapachu - może to dobry pomysł :)
Napisano
Ebonit został opatentowany i żeby stosować tego typu tworzywo o podobnych (lub wręcz identycznych) właściwościach bez wykupywania praw patentowych stworzono alternatywna metodę pozyskiwania jak i nową nazwę.
Daję linka do kogoś kto siedzi w temacie. Na pewno lepiej, niż ci, którzy opierają się tylko na wikipedii.
Już samo spojrzenie na odmiany tego tworzywa pokazuje, że różne są zarówno składy jak i szczegółowe własciwości. I że jedno i drugie można znaleźć i w bakelicie i ebonicie.
Jakbyś trochę pogrzebał, to byś zobaczył, że nazwa bakelit i bakielit są używane równoważnie.
Takie trochę czepianie się.
Napisano
kapuchy (450 / 9) 2014-05-08 12:54:46

Z jakiego języka czy słownika pochodzi to słowo akielit", bo nie potrafię odnaleźć.
Bakelit to rodzaj fenoplastu, otrzymywanego przez polikondensację metanalu z fenolem lub jego pochodnymi ze zmieszanego kwasu karbolowego (fenolu) i formaldehydu.
Ebonit - tworzywo sztuczne otrzymywane przez wulkanizację mieszanek gumowych, tj. kauczuku, z dużą ilością siarki (25-32%).
Czy nadal uważasz, że to jest to samo?
Napisano
Sa to dwa rozne materialy ale o podobnym wygladzie. Z duzym uproszczeniem mozna podac przyklad elementu niklowanego a chromowanego. Co innego a na pierwszy rzut oka to samo
Napisano
I sorki za dubla, ale kol. kapuchy, podajesz linka nie do zrodel oficjalnych czy jednostek badawczych ale do jakiegos dostawcy. Jesli ktos siedzi w temacie nawet kilka lat nie znaczy, ze ten ktos zna temat. Dobrze znam to zwlaszcza w branzy budowlanej bo kilka lat robie jako kierownik budowy. Przychodzi mi niby specjalista od docieplen a popelnia podstawowe bledy...
Owszem, Wikipedia nie jest wyznacznikiem i nie mozna jej bezgranicznie ufac. Ale podstawowe opisy odnosnie zagadnien roznicy pomiedzy bakelitem a ebonitem podaje.
Napisano
oki - macie rację
Kauczuk naturalny poddawany jest procesowi wulkanizacji za pomocą siarki, w wyniku którego uzyskuje się gumę (ok. 3% siarki) oraz ebonit (guma twarda, ok. 25–30% siarki).
Polimer naturalny, usieciowany

Bakelit jest polimerem sztucznym, fenoplastem - czyli żywicą fenolowo-formaldehydową.
Napisano
Czyli tak jak wcześniej napisałem i mnie w szkołach uczyli. Na laboratorium z tworzyw sztucznych rozpoznawało się je między innymi przez przeprowadzanie badań niszczących - najciekawsze było ich spalanie i obserwacja procesu oraz zapachu, dymu itp.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie