Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Romo

Niemieckie wsie-II wojna św.

Recommended Posts

Cześć. Ostatnio kolega stwierdził, że warto było by poszperać po poniemieckich gospodarstwach w naszej okolicy, których było sporo. Na pierwszym miejcu trafiłem na ciekawe polskiego pracownika, który w jednym z tych gospodarstw pracował. Opisał jak właściciele" w popłochu je opuszczali zostawiając/ukrywając część dobytku w przekonaniu, że za miesiąc wrócą. Poza tymi wspomnieniami nic więcej nie udało mi się znaleźć, zadnych ksiąg meldunkowych, nic kompletnie a starsi ludzie też już nic nie pamiętają gdzie kto mieszkał. Wiadomo że jak gospodarstwo jest zamieszkane do dzisiaj to nie ma co szukać, ale na pewno po wielu z nich nie ma już śladu i warto by tam popiszczeć wykrywaczem. Gdzie i jakich dokumentów szukać ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mapywig.org%2F&ei=VEf7UsCfBoeP7AbTuYGQBA&usg=AFQjCNHNgHg0ZbAY2V3eJlGaEBnHeR2BlA&bvm=bv.61190604,d.ZGU

Szukaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tam gdzie są stare cmentarze ewangelickie, tam w pobliżu najprawdopodobniej mieszkali Niemcy. Bardzo często w jednaj wiosce/miejscowości mieszkało kilka niemieckich rodzin pomiędzy rodzinami polskimi. Jak masz gdzieś czynną parafię tego wyznania to ewentualnie spróbuj tam zaciągnąć jakichś faktów. Ale łatwe to nie będzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak jak kolego piszesz, nie jest to łatwa sprawa, najgorsze jest to, że nie wiadomo w których gospodarstwach zamieszkiwali Niemcy. Jedyna wskazówka jest taka że wybierali oni te największe/najbogatsze. Czynnej parafi również nie ma, Niemcy wykorzystywali w tym czasie kościół katolicki z przyjezdnym pastorem. Gdzie chowali zmarłych nie wiadomo bo na lokalnym cmentarzu spoczywają tylko Polacy. Pozostaje mapa i wyszukiwanie największych gospodarstw :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szukaj też na mapach starych cmentarzy - często to właśnie niemieckie, po których dziś znikome ślady (bądź wcale). Faktem jest, że Niemcy mieli przeważnie duże, dobrze zorganizowane gospodarstwa z porządnymi, często murowanymi z cegły, domami. Nasi chłopi uczyli się od nich nowoczesności, podejścia do gospodarzenia a oni przeważnie byli otwarci i chętni do współpracy. W wielu przypadkach pozmieniało im się niestety po wybuchu wojny, kiedy to poczuli, że są panami tych ziem. Potrafili np samowolnie zajmować gospodarstwa Polaków, które zostały opuszczone po wywiezieniu gospodarzy, itp.
Z jakiego rejonu Polski jesteś?

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information