Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Romo

Niemieckie wsie-II wojna św.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Ostatnio kolega stwierdził, że warto było by poszperać po poniemieckich gospodarstwach w naszej okolicy, których było sporo. Na pierwszym miejcu trafiłem na ciekawe polskiego pracownika, który w jednym z tych gospodarstw pracował. Opisał jak właściciele" w popłochu je opuszczali zostawiając/ukrywając część dobytku w przekonaniu, że za miesiąc wrócą. Poza tymi wspomnieniami nic więcej nie udało mi się znaleźć, zadnych ksiąg meldunkowych, nic kompletnie a starsi ludzie też już nic nie pamiętają gdzie kto mieszkał. Wiadomo że jak gospodarstwo jest zamieszkane do dzisiaj to nie ma co szukać, ale na pewno po wielu z nich nie ma już śladu i warto by tam popiszczeć wykrywaczem. Gdzie i jakich dokumentów szukać ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mapywig.org%2F&ei=VEf7UsCfBoeP7AbTuYGQBA&usg=AFQjCNHNgHg0ZbAY2V3eJlGaEBnHeR2BlA&bvm=bv.61190604,d.ZGU

Szukaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tam gdzie są stare cmentarze ewangelickie, tam w pobliżu najprawdopodobniej mieszkali Niemcy. Bardzo często w jednaj wiosce/miejscowości mieszkało kilka niemieckich rodzin pomiędzy rodzinami polskimi. Jak masz gdzieś czynną parafię tego wyznania to ewentualnie spróbuj tam zaciągnąć jakichś faktów. Ale łatwe to nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak jak kolego piszesz, nie jest to łatwa sprawa, najgorsze jest to, że nie wiadomo w których gospodarstwach zamieszkiwali Niemcy. Jedyna wskazówka jest taka że wybierali oni te największe/najbogatsze. Czynnej parafi również nie ma, Niemcy wykorzystywali w tym czasie kościół katolicki z przyjezdnym pastorem. Gdzie chowali zmarłych nie wiadomo bo na lokalnym cmentarzu spoczywają tylko Polacy. Pozostaje mapa i wyszukiwanie największych gospodarstw :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szukaj też na mapach starych cmentarzy - często to właśnie niemieckie, po których dziś znikome ślady (bądź wcale). Faktem jest, że Niemcy mieli przeważnie duże, dobrze zorganizowane gospodarstwa z porządnymi, często murowanymi z cegły, domami. Nasi chłopi uczyli się od nich nowoczesności, podejścia do gospodarzenia a oni przeważnie byli otwarci i chętni do współpracy. W wielu przypadkach pozmieniało im się niestety po wybuchu wojny, kiedy to poczuli, że są panami tych ziem. Potrafili np samowolnie zajmować gospodarstwa Polaków, które zostały opuszczone po wywiezieniu gospodarzy, itp.
Z jakiego rejonu Polski jesteś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie