Skocz do zawartości
  • 0

Nieśmiertelniki łotewskie


kribmw

Pytanie

Napisano
Witam proszę o identyfikację 3 blaszek łotewskich.
Lett.BtL 279 nr żołnierza38

1 STAB./J.R.5
LeTt.ss-Frw.Div nr żołnierza44

STABSKP.I.R.3.
Lett.ss Freiw.Diw.
na odwrocie
No-146 Blytgruppe

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
pierwsza prawdopodobnie należy do żołnierza Lettische Polizei Bataillon 279
Dwie następne to kompanie sztabowe 3 i 5 Infanterie Regiment
Na odwrocie trzeciej słowo oznacza grupa krwi" - więc powinna gdzieś być.
Szkoda, że nie dałeś fotek
Napisano
Dziękuje za odpowiedz abcd mam jeszcze jedno pytanie czy da się coś więcej powiedzieć na temat tego ostatniego nieśmiertelnika?
Napisano
Brak grupy krwi wskazuje, że ten nieśmiertelnik mógł być nie wydany.
Historia dywizji łotewskiej w skrócie jest tutaj http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/15dgren.html
Napisano
I jeszcze jedno pytanie czy jeśli na moich nieśmiertelnikach nie ma grup krwi to znaczy że nie zostały one wydane?Czytałem kiedyś że nie zawsze to było praktykowane.Posiadam sporo nieśmiertelników łotewskich i wszystkie nie mają wybitej grupy krwi.
Napisano
Brak grupy krwi może, ale nie musi oznaczać, że nie był nadany. Niemcy tej zasady przestrzegali (chociaż w trakcie uzupełnień stanów w trakcie walki mogło być różnie). Co do Łotyszy nie mam doświadczeń, bo żadnej takiej blaszki nie znalazłem.
Napisano
Dzięki viator01.Powiem tak swojego czasu kolega trafił sporą ilość blach łotewskich i o dziwo wszystkie nie miały wyrytej grupy krwi,a według materiałów które ostatnio męczę właśnie o letsach blaszki które trafił kolega wybite były na Łotwie a znalezione na pomorzu.Dlatego też wydaje mi się że raczej były wydane skoro znalazły się właśnie na poligonie.Jeśli jest ktoś kto może coś jeszcze dodać na ten temat to proszę o wypowiedzi.
Napisano
Z blaszkami nie do końca tak jest. Mogły być one wybijane wcześniej, a końcowym aktem było właśnie w chwili wydawania jej żołnierzowi nabicie jego grupy krwi i wprowadzenie danych do ewidencji.
W każdym razie na polach bitew zdarzają się zupełnie puste blaszki lub właśnie wybite częściowo - jako przygotowane do wydania. Jak już pisałem nie miałem do czynienia z łotewskimi, być może w tych jednostkach nie przejmowano się tak przepisami jak w niemieckich, w których po 41 roku blaszki w zdecydowanej większości mają grupę krwi.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie