Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

barbarossa1941

Bagnet

Recommended Posts

Podpowie ktoś jak wyczyścić ten bagnet pod okładkami bez ich ściągania(śrub nie ma jak ruszyć)???w elektrolizie na powierzchni całego bagnetu zniknęła rdza a pod okładkami nadal siedzi....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najczęściej skorodowane śruby nie wytrzymują prób odkręcania. Można je spróbować nawiercić i zastąpić nowymi. Ewentualnie dla cierpliwych - wrzucenie do nafty na kilka - kilkanaście tygodni - może puszczą - ale gwarancji nie ma. Trzeba próbować odkręcania specjalnym wkrętakiem - ja zrobiłem ze zwykłego wypiłowując środek. Czasami pomaga lekkie opukiwanie tych śrub.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak na przyszłość, jak się nie da rozkręcić, to nie ma co mielić na siłę śrub. Można je odpowiednio rozwiercić, zdemontować, a potem rozwiercenie naprawić tak, że nie będzie śladu. Wystarczy rozwiercić śrubę w nakrętce odpowiednio mniejszym wiertłem, tak, by nie uszkodzić gwintu, tj. by pozostały resztki śruby (tak 0,5mm grubości) przy gwintowanym otworze nakrętki. Potem śrubę wybijamy wybijakami, a jej resztki usuwamy z nakrętki skrobakami i rylcami. Można gwint w nakrętce poprawić gwintownikiem. Potem sztukujemy rozwiercony fragment śruby poprzez dolutowanie mosiądzem, lub dospawanie TIGiem trzpienia, który gwintujemy pod nakrętkę. Po skręceniu całości na rękojeści zaznaczamy naddatek długości śruby, który obcinamy i ładnie obrabiamy.
Robota dość trudna i precyzyjna, ale w cenniejszych eksponatach czasem to jedyna możliwość demontażu z możliwością uratowania śrub i nakrętek.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information