Skocz do zawartości

Bagnet


barbarossa1941

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 year later...
Najczęściej skorodowane śruby nie wytrzymują prób odkręcania. Można je spróbować nawiercić i zastąpić nowymi. Ewentualnie dla cierpliwych - wrzucenie do nafty na kilka - kilkanaście tygodni - może puszczą - ale gwarancji nie ma. Trzeba próbować odkręcania specjalnym wkrętakiem - ja zrobiłem ze zwykłego wypiłowując środek. Czasami pomaga lekkie opukiwanie tych śrub.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość, jak się nie da rozkręcić, to nie ma co mielić na siłę śrub. Można je odpowiednio rozwiercić, zdemontować, a potem rozwiercenie naprawić tak, że nie będzie śladu. Wystarczy rozwiercić śrubę w nakrętce odpowiednio mniejszym wiertłem, tak, by nie uszkodzić gwintu, tj. by pozostały resztki śruby (tak 0,5mm grubości) przy gwintowanym otworze nakrętki. Potem śrubę wybijamy wybijakami, a jej resztki usuwamy z nakrętki skrobakami i rylcami. Można gwint w nakrętce poprawić gwintownikiem. Potem sztukujemy rozwiercony fragment śruby poprzez dolutowanie mosiądzem, lub dospawanie TIGiem trzpienia, który gwintujemy pod nakrętkę. Po skręceniu całości na rękojeści zaznaczamy naddatek długości śruby, który obcinamy i ładnie obrabiamy.
Robota dość trudna i precyzyjna, ale w cenniejszych eksponatach czasem to jedyna możliwość demontażu z możliwością uratowania śrub i nakrętek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie