Skocz do zawartości

18 kwietnia 2013 - Ekshumacja Powstańca Listopadowego


Ralfi75

Rekomendowane odpowiedzi

18 kwietnia 2013 roku to dla Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy.pl" dzień poszukiwań i wielkich odkryć.

A właściwie Wielkiego „Listopadowego” Odkrycia. Zgody uzyskane od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków właściciela działki Pana Wojciecha Gorczyńskigo pozwoliły nam na przeprowadzenie wraz z archeologiem Witoldem Migalem pracownikiem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie sondażowych badań terenowych za pomocą detektorów metalu. Teren objęty badaniami obejmuje dużą część gminy Gołymin.

Podczas eksploracji natrafiliśmy na skład amunicji ołowianych kul karabinowych.......
Zapraszamy do zapoznania się z relacją na stronie:
http://exploratorzy.pl/ekshumacja-powstanca-listopadowego.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy współczesnej nauce nie ma mowy o zupełnej anonimowości, o braku jakiekolwiek identyfikacji. Z drugiej strony jeśli ktoś oczekuje podania imienia i nazwiska - może się rozczarować. Ale sugerowałabym zamiast prześmiewczego tonu lepiej kierować się igdy nie mów nigdy".

Dziś już nie jest problemem wskazanie cech badanego organizmu - jego pochodzenia czy warunków, w jakich żył.
Dziś nikogo nie dziwi, że dzięki np. DNA z włosa można ustalić, jak wyglądał człowiek, który żył na Grenlandii tysiące lat temu, i prześledzić dzieje kultury, po której nie pozostał prawie żaden ślad.
Czytając o niesamowitych postępach w rozwoju paleogenetyki jestem optymistką co do dalszej identyfikacji znaleziska. Stąd poczekajmy na wyniki.
Rozmawiałam kiedyś z archeologiem pracującym we Francji i z tego co mówił, trafienie całego szkieletu było dla ekipy dużym świętem z uwagi na możliwość zastosowania wielu badań zmierzających do dalece zaawansowanej identyfikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej być może w przyszłości można będzie nawet ustalić związki rodzinne tego żołnierza o ile oczywiście ktoś z potomków jego krewnych udostępni swoje DNA do jednej z funkcjonujących obecnie genealogicznych baz danych opartych na analizie DNA. Przypominam tu przypadek z Anglii, gdzie kilka lat temu w Cheddar w odkryto w jaskini szkielet człowieka, mieszkańca tych terenów sprzed 9 tysięcy lat. Postanowiono zrobić eksperyment i porównać jego zachowany genotyp z DNA okolicznych mieszkańców, którzy legitymowali się długą historia zasiedziałej w tym rejonie rodziny.
I okazało się, że pewien całkowicie współczesny mieszkaniec Cheddar (traf chciał - nauczyciel historii) jest BEZPOŚREDNIM POTOMKIEM tego jaskiniowca.
Minęło 9 tysięcy lat, na wyspy przybyli kolejno Pucharowcy, celtowie Halsztadcy, Belgowie, Rzymianie, Anglo-Sasi, Norwegowie, Duńczycy, Normanowie, Francuzi. Nie przeszkodziło to genom człowieka z Cheddar" trwać niewzruszenie w tym samym miejscu, we krwi kolejnych pokoleń.

W przypadku tego żołnierza sprawa jest znacznie prostsza ponieważ w grę wchodzi zaledwie niecałe 200 lat, które minęły od jego śmierci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie