Skocz do zawartości

Rozdarty Naród"


Dobson1

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie czytania. Dobrze napisane, ale merytorykę nie mnie oceniać, bo - wstyd się przyznać - stawiam dopiero pierwsze kroki w temacie 1SBS.
Natomiast w biedronkowym wydaniu tej książki zwraca uwagę jedno - niby książka o Sosabowskim, a jednak o MACZKU - kto tylko ją otworzy, ten zrozumie ;))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pełni szczęścia polecam również Najkrótszą drogą"

Książka opisuje dzieje 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej widzianej oczyma jej twórcy i dowódcy. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat powstawania oddziału, szkolenia żołnierzy oraz planowanego udziału w bitwach.
Ważną jej część stanowi opis desantu żołnierzy do Holandii i udziału w operacji Market-Garden". Tytuł książki nawiązuje do hasła polskiej jednostki w Wielkiej Brytanii, której żołnierze do Polski pragnęli dostać się właśnie ajkrótszą drogą".

Książka wydana ponownie w 2011roku tym razem w twardej oprawie, jest to nie lada perełka napisana przez samego gen bryg, Stanisława Sosabowskiego.
Wydawnictwo: LTW
Stron: 348
To samo wydawnictwo wydało też w 2011roku książkę pt Droga wiodła ugorem która również jest w twardej oprawie co zapewne cieszy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie można przejść obojętnie obok książki pana Piotra Witkowskiego pt.Polskie jednostki powietrzno-desantowe na Zachodzie która wydana była przez firmę Bellona w 2009 roku.
Tematem niniejszej książki są dzieje i rozwój jednostek powietrzno-desantowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w II wojnie światowej. Przedstawiono tu historię dwóch jednostek desantu powietrznego: 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Samodzielnej Kompanii Grenadierów, są to bowiem jedyne zwarte oddziały Wojska Polskiego na Zachodzie, jakie istniały w Polskich Siłach Zbrojnych na tym obszarze w interesującym autora okresie. Autor przeanalizował rozwój polskiej myśli wojskowej związanej z zastosowaniem na ówczesnym polu walki jednostek powietrzno-desantowych.

Okładka: miękka
Liczba stron:408
POLECAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

to i ja polece coś od siebie , książka poświęcona w całości polskim żołnierzom wojsk powietrzno-desantowym działającym w czasie drugiej wojny św.

Książka Spadochronowa opowieść czyli o żołnierzach
generala Sosabowskiego i cichociemnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście od razu uprzedzam by się nie dublować z książkami jako że w 2012 roku wyszła książka Spadochroniarze Sosabowskiego pana Piotra Witkowskiego i jak się można domyśleć jest to wznowienie książki o której pisałem powyżej tzn Polskie jednostki powietrzno-desantowe na Zachodzie która wydana była przez firmę Bellona w 2009 roku."

Poza okładką i zmienionym tytułem zawartość pozostaje ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie można zapomnieć o książce pt. W locie szumią spadochrony
OPIS:
Wspomnienia żołnierza spod Arnhem
Władysław Klemens Stasiak (ur 1912) we wrześniu 1939 roku walczył jako porucznik rezerwy w 14.pp i w zaimprowizowanej grupie płk. Koca. Po rozbiciu przez czołgi radzieckie zgrupowania płk. Koca resztki oddziałów polskich na początku października poddały się Armii Czerwonej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to tylko parę książek w morzu wiedzy za którą dziękuję szanownemu Duńczykowi który swego czasu zasypał mnie tytułami książek dzięki czemu mogłem powiększyć swoją małą biblioteczkę jak i nade wszystko chłonąć wiedzę niczym gąbka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema jak to dobra książka :)
mam spory zbiór książek o tematyce wojskowej i wojennej do niektórych sięgam kilka razy do roku i nigdy się nie nudzą :)

obecnie czytam Michniowa Zagłade Longina Kaczanowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdarty naród" jest skierowany do czytelnika zachodniego, amerykańskiego, którego pojęcie o losach Polaków na obczyźnie jest minimalne albo żadne, stąd polskiemu czytelnikowi może się wydawac spłycona, czy zawierac informacje już dobrze znane. Niemniej jednak pamiętajmy, że przez lata, szczególnie Brytyjczycy pokazywali zafałszowany obraz generała Sosabowskiego, przedstawiając jego rolę w operacji Market Garden w złym świetle. Każdy głos w jego obronie był wtedy na wagę złota. Uwieńczone sukcesem starania o przywrócenie Generałowi dobrego imienia, to wcale nie tak odległa przeszłośc. Pamiętajmy, że Generał do końca życia zmuszony był pracowac fizycznie bo nie otrzymał emerytury należnej mu jako alianckiemu generałowi, nawet wtedy, gdy był już człowiekiem schorowanym i w bardzo zaawansowanym wieku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s_boj,to ja przepłaciłem! :(, ale za to sprawę honoru" mam z autografami autorów :)),a Rozdarty Naród" zaraz po ukazaniu się wysłałem swojemu, śp. kuzynowi(weteranowi z pod Arnhem)do Australii,ale się chłopina ucieszył!!ale tak jak mówisz:warto je mieć!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie