Skocz do zawartości

Niezwykłe znalezisko na kampingu w Kołobrzegu


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Robotnicy remontujący kamping w Kołobrzegu odkopali XIX-wieczny francuski karabin. Prawdopodobnie korzystał z niego niemiecki cywil, który przyłączył się 1945 roku do walk o Kołobrzeg.

Odkopany na kampingu egzemplarz jest niekompletny. Prawdopodobnie jego właściciel próbował go zniszczyć. Brakuje magazynku i drewnianego łoża, a zamek i lufa są wykrzywione.

W karabinie jest łuska od niemieckiego naboju, przeznaczonego do zupełnie innego rodzaju broni - karabinu Mauser.

Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, do którego trafiło wyjątkowe znalezisko, łączą ten fakt z toczącymi pod koniec II Wojny Światowej walkami o miasto.

W marcu 1945 roku niemieccy żołnierze walczyli z wojskami polskimi i radzieckimi. Do obrony miasta przyłączyła się ludność cywilna, głównie starcy i dzieci. Muzealnicy podejrzewają, że karabin należał właśnie do cywila.

Odnaleziony karabin to Lebel Mle 1886. Skonstruowano go na przełomie 1885 i 1886 roku we Francji. Karabin ten był powszechnie wykorzystywany w czasie I Wojny Światowej. Po niej duże ilości tej broni trafiły do Polski, Niemiec i innych krajów Europy.
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/zachodniopomorskie/news/niezwykle-znalezisko-na-kampingu-w-kolobrzegu,1896041
Napisano
Fajny.
Nie musiał być własnością cywila,
cywil prawdopodobnie został powołany do Folkssturm`u
a było to pod koniec wojny i Folkssturm`owi dawano wszystko co strzela aby obronił Wielką Rzeszę.
Napisano
,,Prawdopodobnie jego właściciel próbował go zniszczyć,,
No tak przecież tak zaawansowana technologia nie mogła dostać się w ręce wroga!!! :)
Napisano
No , zniszczył. Zwłaszcza przez próbę odpalenia z lebela naboju od mausera . A może dzieci po wojnie się nim bawiły i ktoś starszy przerwał te zabawy?
Napisano
A ciekawe skąd niby to mieli mieć amunicję do tego lebela ci ludziska z Folkssturmu ? Niemcy mieli pod dostatkiem w swoich magazynach starych muserów czy mannlicherów na standardową amunicję i nie potrzebowali używać takich wynalazków nawet w końcowym etapie wojny , jak zwykle znowu ktoś próbuje dopisać jakąś martyrologię do kawałka złomu .
Napisano
Skąd niby amunicję? Uważasz, że w 1940 roku rochę" nie zdobyli? I co to jest mannlicher na standardową amunicję"?
Napisano
Owszem Niemcy zdobyli dużo wszelkiej maści sprzętu i to nie tylko we Francji a we wszystkich podbijanych krajach ale to nie oznacza że używali go zwłaszcza takiego museum jak lebel ,co do standardowej amunicji chodzi mi oto czego używali w pierwszej wojnie i co było produkowane w Niemczech czy Austro Węgrach i czego mieli pełne magazyny jeszcze pod koniec 1945 roku. Ten lebel prędzej pozostał na tzw. ziemiach odzyskanych po jakimś weteranie z pierwszej wojny który przywiózł go jako trofeum wojenne i zostawił razem z całym majątkiem w 1945 , nie rozumiem czemu od razu wszyscy wymyślają jakieś bojowe historie do byle znalezionego kawałka śmiecia czyżby nie było już lepszych eksponatów którymi można się poszczycić w tych czasach ?
Napisano
Tak ale według mnie nadal jest wątpliwe użycie tego lebela przez Niemców w 1945 roku sądząc po wsadzonym naboju czy łusce od mausera do komory nabojowej można spodziewać się bardziej użycie tego karabinu już po zakończeniu wojny przez jakiegoś światłego przesiedleńca z ziem wschodnich.
Napisano

Sidi z przykrością stwierdzić muszę,iż bez skrępowania pierniczysz głupoty.
Lebele były używane w różnorakich niemieckich jednostkach tyłowych przez całą wojnę i ich krótka kariera w volkssturmie jest oczywista,np:

Here's an example of the armament of a Volkssturmbataillon which saw service in the near of Köln in 1945:
1. Company: 8 italian rifles for 80 men
2. Company: Belgian rifles without ammunition, revovlers and pistols from the 19th century
3. Company: Danish rifles with 6 to 9 rounds per rifle
4. Company: French carbines (Model 1886) and italian rifles without ammunition"
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=50&t=105499

Nie da się ukryć,że był zbyt ciężki/długi,posiadał archaiczny magazynek rurowy i podobnie podstarzałą konstrukcyjnie amunicje,ale kładł trupem nie gorzej niż nowsze konstrukcje.Teorie o pełnych magazynach" w 45r są urzekające:) jedyne co Niemcy mieli wtedy pełnego,to pełne gacie przed kolejnym szturmem Iwana.
Pozdro.

Napisano

Kolejne foto potwierdzające słowa:

ale to nie oznacza że używali go zwłaszcza takiego museum jak lebel"
Niemcy mieli pod dostatkiem w swoich magazynach starych muserów czy mannlicherów na standardową amunicję i nie potrzebowali używać takich wynalazków nawet w końcowym etapie wojny"

:)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie