Jump to content

Eksploratorzy z Mazowsza: skarby kryją się też na złomowiskach i śmietnikach


Recommended Posts

11 stycznia goście w studiu RDC mówili o tym, gdzie można znaleźć bezcenne skarby i z jakimi przepisami prawa muszą się liczyć eksploratorzy.

Posłuchaj: http://www.rdc.pl/publikacja/eksploratorzy-z-mazowsza-skarby-kryja-sie-tez-na-zlomowiskach-i-smietnikach/

Gośćmi słuchaczy Polskiego Radia RDC i Teresy Drozdy byli członkowie Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego “Exploratorzy.pl: Agnieszka Zalewska, Robert Wyrostkiewicz i Andrzej Praga.

Mazowieccy eksploratorzy szukają skarbów nie tylko pod ziemią, ale także na złomowiskach czy w kontenerach na śmieci. To właśnie wśród śmieci znaleźli ostatnio 6 zeszytów z nutami z przełomu XIX i XX wieku. Przekazali je Bibliotece im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Nuty były one opatrzone oryginalnymi pieczątkami lwowskiej biblioteki.

Jak poszukiwacze wynajdują takie perełki?

Każdy z nas ma swoje tajemnice i swoje ścieżki – mówił w Poranku RDC Robert Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego “Exploratorzy.pl”:

- Wie, gdzie ktoś wyrzuca, wie, gdzie są lepsze skupy złomu, gdzie są gorsze, w jakim rejonie kraju można znaleźć na skupie hełm niemiecki, a w jakim wręcz rzeczy z z XIX wieku, stare książki z XIX wieku, stare pocztówki, stare dokumenty.

Mazowieccy poszukiwacze mówią o sobie żartobliwie , że są najliczniejszą grupą przestępczą w kraju, bo wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Skarbu Państwa, a na przeprowadzanie wykopalisk potrzeba specjalnych zezwoleń.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

Agnieszka Zalewska, Robert Wyrostkiewicz i Andrzej Praga - 11 - 01 - 2012 (fot.RDC)

Za rdc.pl

Link to comment
Share on other sites

No, ja myślałem, że większość skarbów powszechnego użytku" np. sprzed wieków znaleźć można przede wszystkim na starych śmietnikach. Klasyczne skarby, w dosłownym rozumieniu, zakopane i ukryte celowo to pewnie nie więcej niż 1% (choć ich wartość w skali ogółu to zapewne dużo dużo więcej).

No ale jeśli autorzy audycji myślą, że zachęcą poszukiwaczy do grzebania w kontenerach, to raczej gruba przesada.

A tak jeszcze z innego tematu:
Mazowieccy poszukiwacze mówią o sobie żartobliwie , że są najliczniejszą grupą przestępczą w kraju, bo wszystko co znajduje się pod ziemią należy do Skarbu Państwa, a na przeprowadzanie wykopalisk potrzeba specjalnych zezwoleń."

Tym to bym się akurat nie chwalił. Bo tak jak dzisiaj redaktorzy z Radia RDC zachwalają ich operatywność i przedsiębiorczość, tak jutro będą ich piętnować gdy prokurator zarząda 3 lat za przywłaszczenie cudzego (SP) mienia.
Link to comment
Share on other sites

P.S. Po MSHE w studio był dyrektor Archiwum Akt Nowych. Prowadząca zagaiła go też o poszukiwaczy. Powiedział, ze zna takich jak z MSHE i ceni, ale że też są zwykli handlarze bez respektu dla historii. To prawda. Ale zapomniał dodać, że są też zwykli malkontenci, o czym mi skutecznie przypomnieliście. Ci na szczęście najaktywniejsi są tylko w internecie. A poza tym: róbmy swoje!
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information