Jump to content

Wystawa Praca przymusowa...." na Zamku Królewskim w W-wie


elpasys

Recommended Posts

Na Zamku Królewskim w Warszawie od 9 stycznia do 8 marca 2013 można będzie obejrzeć wystawę:
Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna"

Jednak na stronie www Zamku tej informacji jeszcze nie znajdziecie, znajdziecie ją na innej stronie:
http://ausstellung-zwangsarbeit.org/fileadmin/zwangsarbeit/download/Presseinfo/PM_Ausstellung_NS-Zwangsarbeit_Warschau.pdf
z takim tekstem:

Die Ausstellung „Zwangsarbeit. Die Deutschen, die Zwangsarbeiter und der Krieg“ wird an ihrer nächsten Station vom 9. Januar bis zum 8. März 2013 im Königsschloss der polnischen Hauptstadt Warschau zu sehen sein."
Link to comment
Share on other sites

Do powyższego postu otrzymałem następujące uzupełnienie:

Szanowny Panie,
rzeczywiście, taką wystawę otwieramy w Arkadach Kubickiego w Zamku Krolewskim 9 stycznia, od 10 stycznia do 8 marca będzie ona dostępna bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku,
z wyrazami szacunku
Dział Promocji"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ekspozycja Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora została zainicjowana i sfinansowana przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ). Jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Joachima Gaucka.

Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w latach 2010 – 2011 w Muzeum Żydowskim w Berlinie, a następnie w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941 – 1945 w Moskwie oraz w LWL-Industriemuseum Zeche Zollern w Dortmundzie.
Sedno prezentacji tworzy ponad 60 reprezentatywnych historii, uporządkowanych chronologicznie i tematycznie. Pokazują one m.in. liczne przypadki pracy przymusowej w Polsce pod okupacją niemiecką, a także pojedyncze losy polskich robotników przymusowych w Niemczech. Polscy i niemieccy partnerzy realizują towarzyszący wystawie obszerny program edukacyjny z wykładami, warsztatami i konferencją naukową na Uniwersytecie Warszawskim.

Wystawa jest czynna:
od wtorku do soboty: 10:00 – 16:00
w niedziele: 11:00 – 16:00
ostatnie wejście: 15:00
poniedziałek – nieczynna
Wejście od strony placu Zamkowego.
Wstęp wolny

Więcej: http://www.zamek-krolewski.pl/?page=3782

Link to comment
Share on other sites

Relacja z wystawy
Utrata wolności przez Polskę w 1939r. była ciężkim ciosem dla całego narodu. Jednym z przejawów nowego zniewolenia był przymus pracy na rzecz Niemiec, nałożony na wszystkich polskich obywateli w wieku od 16-25 lat.
Członkowie mojej rodziny w znacznym stopniu byli dotknięci tym niewolniczym obowiązkiem".
Obok ogłoszenie wprowadzjące obowiązek pracy na rzecz barbarzyńskiego najeźcy.
Dlatego moim zdaniem tę wystawę powinni obejrzeć wszyscy młodzi Polacy w wieku 16-25 lat. Obowiązkowo powinni obejrzeć tę wystawę różni germanofile, których nie brakuje również na tym forum.

Link to comment
Share on other sites

Robotnicy przymusowi nie mieli żadnych praw, byli traktowani jak zwierząta robocze. Ich życie w Niemczech składało się z nakazów i zakazów. Zabierano im nie tylko młodość i wszelką nadzieję, lacz także często karano ich śmiercią za byle drobiazg.

Link to comment
Share on other sites

Barbarzyńskie okrucieństwo Niemców sięgało do każdego, najbardziej osobistego i intymnego aspektu życia robotników przymusowych. Surowo zakazane były wszelkie kontakty damsko-męskie Niemek z robotnikami przymusowymi. Takie kontakty kończyły się najczęściej: dla niego śmierć przez powieszenie, dla niej zasłanie do obozu koncentracyjnego.
Plakat z poprzedniego postu informuje o powieszeniu Polaka, Stanisława Sikory, z powodu zgwałcenia" Niemki.
Jak dochodziło do takiego zgwałcenia", pokazuje zamieszczony obok donos pewnej porządnej" Niemki, która opisuje, jak pewna młoda Niemka leżała z Francuzami w zbożu i robiła z nimi świństwa".

Link to comment
Share on other sites

Horror przeżyty przez 17 milionów robotników przymusowych nie może zostać zapomniany, żebyśmy nie musieli przeżywać tego piekła jeszcze raz. Ich przeżycia są częścią najnowszej historii Polski, Europy i światą, którą to historię próbuje się tak zafałszować, żeby ofiara tych zbrodni była uważana za ich sprawcę.
Nawet tutaj, na tym forum i w tym wątku, pojawił się taki cyniczny komentarz do mojej relacji z wystawy:
Cytat:
Mylisz przyczyny ze skutkami"

Podtrzymaniu pamięci służy ta (niemiecka) wystawa wraz z programem towarzyszącym.
W ścisłym związku z poprzednim postem jest wykład: Przestępstwo: miłość. Śmierć Juliana Majki", w którym zostanie opowiedziana historia poskiego robotnika przymusowego i pewnej niemieckiej dziewczyny.
Termin: 27 luty 2013 (środa), godz. 17:00
Miejsce: Sala Kinowa Zamku Królewskiego w Warszawie
Wstęp wolny.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Jutro, 27.02.2013, godz. 17:00 (środa)

Wykład: Przestępstwo: miłość. Śmierć Juliana Majki",
w którym zostanie opowiedziana historia polskiego robotnika przymusowego i pewnej niemieckiej dziewczyny.
Miejsce: Sala Kinowa Zamku Królewskiego w Warszawie
Wstęp wolny.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information