Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

grzeb

FT-17 najstarszy polski czołg odnaleziony w Afganistanie

Recommended Posts

Wyprodukowany w 1917-18 roku dla polskiej armii czołg Renault FT został odnaleziony kilka miesięcy temu w Afganistanie. To najstarszy typ czołgu jaki służył w polskiej armii. Jak ustalił dziennikarz poznańskiej GW, dzięki osobistemu zaangażowaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego pojazd, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej najprawdopodobniej już niedługo ma wrócić do kraju.

Według słów kustosza Muzeum Broni Pancernej, majora Tomasza Ogrodniczuka zainteresowanie prezydenta odwiedzającego muzeum sprowadzeniem oryginalnego egzemplarza pierwszego polskiego czołgu, zainicjowało akcję poszukiwawczą. Jej efektem było właśnie odnalezienie czołgu przez polskich żołnierzy stacjonujących na misji w Afganistanie.

120 lekkich czołgów Renault FT utworzyło w 1919 roku 1. Pułk Czołgów w składzie Armii gen. Hallera. Rzeczony egzemplarz najprawdopodobniej podczas wojny polsko-bolszewickiej dostał się w ręce Armii Czerwonej, by po latach zostać przekazanym przez ZSRR w darze Afgańczykom.

Dyplomatyczne zabiegi, dążące do odzyskania zabytku, zakończyły się sukcesem przy okazji ubiegłotygodniowego zgromadzenia ONZ, gdzie podczas rozmowy prezydenta Komorowskiego z Hamidem Karzajem, uzyskał on zgodę na sprowadzenie do Kraju. - relacjonował Jerzy Smoliński, doradca Prezydenta.

FT-17 to czołg lekki z okresu I Wojny Światowej, skonstruowany przez koncern Renault w 1917 roku. Jako pierwszy miał klasyczną konstrukcję przypominającą współczesne czołgi. Składały się na nią: przedział bojowy z przodu, obrotowa wieża i przedział napędowy z tyłu. Był to czołg wsparcia piechoty, silnik o mocy 35 koni mechanicznych, pozwalał rozwijać niewielkie prędkości. Podstawowe uzbrojenie stanowiła armata kalibru 37 mm.

za: poznan.gazeta.pl

http://technowinki.onet.pl/inne/multimedia/ft-17-najstarszy-polski-czolg-odnaleziony-w-afgani,5266819,12868878,foto-male.html#photo12868878

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rzeczony egzemplarz najprawdopodobniej podczas wojny polsko-bolszewickiej dostał się w ręce Armii Czerwonej, by po latach zostać przekazanym przez ZSRR w darze Afgańczykom."

Bardziej prawdopodobną wydaje mi sie inna droga trafienia czołgu do Afaganistanu - domyslmy się sami na podstawie tego cyklu fotografii :-)

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/60928/e1c23223a365d4cd87d72a8d5f321ca1/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amanullah żądnego czołgu z Polski wówczas nie wywózł. Dostał samolot, kupił broń strzelecką.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information