Skocz do zawartości
  • 0

Hełm niemiecki


Nazir

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

PS: Piszę już chyba ostatni raz w tym wątku. No chyba, że do odpowiedzi skusi mnie coś bardzo mocnego. Dlaczego? Ano, chyba rozwiązałem zagadkę. Poukładałem wszystkie zebrane informacje w kupkę" i wiecie co? Elementy układanki pasują idealnie. Przytoczę więc opis tych 3 rodzajów prototypów, nie będzie o ich ilościach czy noszeniu przez dane organizacje, bo do tego jeszcze nie dotarłem, na razie sam opis hełmu.

Jak wiadomo, hałerów mamy 3 rodzaje. Tylko jeden z nich naprawdę nazywa się M45, bo właściwie tylko on został oddany do użytku w tym roku. Prototyp A, B oraz B2 (spotykane także BII lub B/II). I żeby była jasność raz na zawsze.

Prototyp A - to wersja hełmu M42, tłoczona prawdopodobnie pod koniec produkcji tego modelu z nieco cieńszej blachy, kształtem czerepu identyczny jak M42, lecz bez wywietrznika, jedynie z nitem. Spotykane malowania - zielony, szary oraz koloru błotnistego, zapomniałem jak on się tam nazywa. Spotkałem się także z wersją zimową, ponoć wapnowaną". Ile w tym prawdy, nie wiem. Wersje tego hełmu powstały prawdopodobnie już w czasie, gdy standardowy M42 był w użyciu. Zdjęcia dawać nie muszę, bo odwzorowuje go idealnie identyfikowany hełm z tego wątku.

Prototyp B - inaczej zwany M44to wersja hełmu już z nowej linii, która przekształci się później na B2 czy M56. Hełm ten jest rozwinięciem brytyjskiego Mk. III Turtle", lecz o wiele smuklejszych i gładszych kształtach. Co ciekawe, powrócono do wywietrzników (te tłoczone, jak w M40/M42), nit także obecny. Wprowadzono go najprawdopodobniej niedługo po prototypie A, ale przed B2, co miało miejsce na przełomie roku 43/44. Malowania - zielony, błotnisty - inne mi nie są znane. Zdjęcie:

http://www.militaryheadgear.com/system/photos/000/000/604/large/German_Experimental_Model_B_dated_to_1944.jpg?1243605247

Prototyp B2 (B/II, BII) - rozwinięta i jednocześnie uproszczona wersja prototypu B. Nazywany M45. Wersję, wg. patentszrifta, który może być nieprawdziwy, zatwierdzono 7 grudnia 1943. Właściwie wtedy, kiedy mógł być w użyciu lub już wprowadzony i w testach M44. Uproszczenie polegało na nietłoczeniu otworów wentylacyjnych oraz na jeszcze prostszym sposobie wygładzania/wywijania pod spód rantu. Zmieniono kształt linii brzegu hełmu, wycinając charakterystyczny daszek" - podnosząc przód - przez co widoczność po ewentualnym zsunięciu się miała być wciąż taka sama. Malowania - zielony, zgniłozielony, bagnisty, szare - inne nieznane.

http://www.warrelics.eu/forum/military_photos/steel-helmets-3-reich/74576d1312772625t-m45-helmets-originalbiibh0.jpg

Jeśli ktoś zdoła podważyć to, co napisałem jakimś naprawdę twardym dowodem, będę naprawdę zdziwiony i zadowolony jednocześnie. Zaznaczam, że jest to póki co moja opinia na ten temat z długiego czasu polowania" na te hełmy, tak więc nie należy być w 100% pewnym co do jej treści, aczkolwiek przytoczone tu informacje w 95% przypadków przedstawiania tych 3 prototypów hełmów zgadzają się.

Pozdrawiam serdecznie i dobrej nocy, K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzięki za porządek teraz przynajmniej jest wszystko poukładane. Ja jednak chcę wrucić do prototypu A bo on mnie interesuje na tym ze zdjęcia są oznaczenia L2 45 nie wiem co mogą oznaczać i czy w czymś mogą pomuc i z całą pewnością jest wykonany z tak samo grubej blachy jak M42 i jest tak samo ciężki tylko brak wywietrzników. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L2 nie mówi mi w tym momencie nic. Znane są póki co mi tylko:

- ET (CKL) - Eisenhüttenwerke, Thale
- EF (FS) - Emaillierwerke A.G., Fulda
- Q - Quist, Esslingen
- NS - Vereinigte Deutsche Nikelwerke, Schwerte
- SE (HKP) - Sächsische Emaillier u. Stanzwerke, Lauter

Oraz jeden B", niestety mi nieznany. Nie znalazłem żadnych dokumentów niemieckich z takimi danymi.

Było napisane tam CKL, co wskazywałoby na producenta Eisenhüttenwerke, czyli bodaj tego najbliżej Berlina - ale na tym się nie opierajmy, lecz tylko głównie dlatego, że był to chyba jeden z najpopularniejszych wytwórców. Zobacz jak teraz przesunięte są napisy, a dodaj do tego CK" z prawej - 45 znajdzie się wręcz idealnie po środku napisu. 2" jest oznaczeniem r0zmiaru, tylko brakuje 5" lub 6" z przodu przed 2" - czyli rozmiar 52 cm lub 62 cm (bardziej ciągnie mnie do 62 cm - czyli właściwie 54-55 cm, chodzi o wkładkę). 45" będzie tu swoistym numerem seryjnym, a więc hełmik z początków serii prototypów, to i stal o takiej samej grubości.

Zobacz, jak ckl umieszczał numery:

http://germanwarhelmet.com/wp-content/uploads/2011/09/WWII-German-M38-CKL68-Paratrooper-Helmets-KK.jpg

(Ostatnie zdjęcie). Mimo tego, że jest to hełm M38 dla spadochroniarzy, idea bić pozostaje taka sama. I masz hełm zidentyfikowany :)

K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro więc wątek kręci się wokół tematu M45, kto odpowie na moje pytanie: jaki to jest hełm?

http://pds19.egloos.com/pds/201104/30/11/f0045511_4dbb9ab81454a.jpg

Zaznaczam, że chodzi o gościa w tle, po prawej stronie Himmlera, który spogląda gdzieś na jego prawo - nie ma on ani wywietrzników, ani nitów. No i co?

K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://2.bp.blogspot.com/_oIAhQMTG-dU/S6I-kG9hqtI/AAAAAAAADVY/p-7K3dpZ_tM/s1600/hitler%27s-men-heinrich-himmler-nazi-germany-second-world-war-ww2-rare-pictures-photos-images-norwegian-volunteers-SS.jpg

I żeby nikt nie mówił, że tam tego nie widać - bo jak aparat uchwycił groszka przy pagonie, to i nita lub wywietrznik by chwycił :)

K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego pana na fotce. Dzięki Nazir za większą fotkę. Dzięki innym gościom na fotce wiemy, jaki hełmy maja założone inni. Pierwszy od prawej ma założony hełm M40, widać to po cienkim brzegu tłoczonego wywietrznika. Pan, który stara się do nas jakby delikatnie podśmiechiwać", ma założony M35 - widać to dobrze po szerokiej obwódce zaklepywanego wywietrznika. Gość stojący po lewej stronie Himmlera ma także założony M35. Nie wiem, jak reszta, ale jest to zapewne cała gama tych M35 i M40 i byłaby, gdyby nie ten niepewny siebie pan z tyłu! Zepsuł całą sytuację. Można by było powiedzieć, że to jakiś przerobiony policyjny M34 i wtedy nawet by pasowało. Wersja łagodne przejście" ze stronki http://www.helmy.w8w.pl/niemiecki%20wz.34.htm . Ale z drugiej strony kształt brzegu niestety jest zbyt stromy jak na tamten hełm. Po drugie nie różni się on niczym zbytnio od swoich kolegów. A nie widzę tam wywiniętego, odgiętego" rantu jak to wygląda w M42. Więc na pewno taki to nie jest. Po trzecie wątpię, czy odważyłby się taki M34 włożyć na łeb w czasie tej defilady czy to przeglądu.

Jestem w kropce. Chyba, że to przez to zdjęcie. Może podrzucę je odpowiednim osobom w celu wyciągnięcia z niego jakichś szczegółów. Zobaczymy.

Co do ilości M45 - nie wierz w to, że tylko 1 sztuka, jak to gdzieś czytałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozchodzi się tu o setki. Tysiące w 1945? Hmmmm... ciężko powiedzieć. Na pewno nie produkowano tych hełmów dla każdego wojaka, który wtedy właściwie pod koniec wojny siedział już tylko w Berlinie, bo wcześniej wszystkie fabryki upadły (upadły - no przyszli Krasnoarmiejcy albo US i roznieśli). I to chyba bardziej hełm ten żył jako prototyp niż produkt na skalę masowego użycia. W licznych filmach dokumentalnych, szczególnie w Die Deutsche Wochenschau, czy jakoś tak, widać, co noszono w ostatnich dniach czy tygodniach walk.

K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście przy zgiętym hełmie są widoczne podobieństwa do B2.

A teraz kolejne może...


http://www.wykop.pl/link/1230843/produkcja-niemieckich-helmow-piechoty/#

na filmiku widzimy, że m 40 powstawał w kilku fazach tłoczenia mechanicznego - aby zminimalizować różnice w grubości blachy w różnych miejscach hełmu - czy możliwe jest ze M45 B2 można było wytłoczyć w jednej fazie, bez dużych różnic w grubości blachy, może o to chodziło konstruktorom aby wytwarzać go w jak najkrótszym czasie, najmniejszej ilości materiału i jak najmniejszym nakładzie pracy ludzkiej - a otrzymując porównywalną wytrzymałość, i może patent powstał grudniu '43, a nie przyjęli go ze względu na (mocno jak by nie patrzyć) odstającą stylistykę.

Tak to my se możemy gdybać i dorabiać teorię, ojjj dłłłłuuuugggooo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi czy otwory wentylacyjne tak dużo dawały trzeba było je stosować. Przy 35 boło dużo pracy bo były osobnymi elementami przy 40 i 42 już były razem tłoczone przy 38 nie było ich jak zaoszczędzało to dużo pracy a niewiele dawały to po co je stosować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, znalazłem to zdjęcie - mniejsze, lecz bardziej szczegółowe. Stronka do oryginału:

http://www.ww2incolor.com/german/DlHT_89_1%23.html

Widać na nim jednak o wiele więcej szczegółów niż na poprzednim. Czerwonymi okręgami zaznaczyłem interesujące mnie szczegóły - tu wyraźniej widać już wywietrzniki, co wyraźnie kwalifikuje je jako włoskie M33.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może jaka fabryka go produkowała i jaka formacja go używała bo podobno był testowany na poligonie i kedy front się zbliżał do Berlina to hełmy z tego poligonu trafiły do obrony Berlina ale nie wiem ile w tym prawdy. Chyba za dużo nie wiadomo na temat tego hełmu - została jakaś dokumentacja z tamtego okresu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi wam o tego pana z tyłu to wydaje mi się że widzę tam wywietrznik - w zaznaczonym miejscu, a nity mogą być zamalowane.

Wszyscy widzimy, że jakość owego pana jest do d... a przy powiększaniu zobaczymy ładne pixele.

Do tego są to jednostki SS w umundurowaniu M 40, wiem że mundury te były w użyciu do ostatnich dni wojny, ale sądzę że w 45 była by to większa mieszanka, i nie widać (przynajmniej na tym co widać) hełmów m 42, więc obstawiam że zdjęcie zrobiono w latach 1940 - 1943, kiedy jeszcze myślano o zwycięstwie. A powiedzcie czy w '45 Himmler myślał jeszcze o defiladach???

Wszystko to oczywiście moje hipotezy, i sam niczego nie jestem na 100% pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie