Skocz do zawartości
  • 0

Kbk Mauser wz.98 PFK - produkcja w 1924 r.


vis1939

Pytanie

Napisano
Witam,poszukuje wiarygodnego info na temat ilości wyprodukowanych sztuk kbk.98 w roku 1924,a także jaka ilość/partia wyszła z oddzielnym pierścieniem nakładki(zdjęcie takowego mile widziane)

Pozdrawiam.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ciekawą notkę znalazłem. W marcu roku 1924 polskie Ministerstwo Obrony zdecydowało się na zastąpienie długich karabinów Mausera krótszą wersją. Nieco później, ale nadal w tym samym, 1924 roku, klonując niemiecki Karabiner 98a, wdrożono do produkcji owy kbk. wz. 1898, wyprodukowując łącznie ok. 10 tysięcy sztuk tej broni. Dużą część z nich skierowano do Centralnej Szkoły Strzelniczej, jak pisałeś, na próby. Karabinek miał sprawdzić się znakomicie i łącznie, do roku 1931 wyprodukowano ich łącznie ponad 340 tysięcy sztuk (liczę fabryki PFK i Radom). Rok później (w 1925) po próbnej serii z 1924 wyprodukowano kolejną, nieco większą partię tych kbków (ponad 13 tysięcy).

Pozdrawiam, K.
Napisano

Stan wykopkowy co prawda, ale rok trochę widać.
Sądzę, że kbk z 1924 były serią przedprodukcyjną, dlatego oficjalne zestawienia ich nie uwzględniają.

Napisano
Ale numer! Zawsze myślałem że wobec zmian poglądów taktycznych w wojsku w marcu 1924 roku Komitet ds. Uzbrojenia i Sprzetu podjął decyzję o zastapieniu karabinu karabinkiem. Produkcja rozpoczęla się w roku 1925. Chłopaki byli szybcy. Od momentu podjęcia decyzji do wyprodukowania nawet serii próbnej (10 tys sztuk!) karabinku te 9 miesięcy to niezwykle krótki okres. Najpewniej wydłubali z magazynów niemieckie 1898a i trochę je odpicowali ;)
Napisano
Ciekawa sprawa jest też z oznaczeniem wzoru W98" Takowe można spotkać na kb98 polskiej produkcji do 1924r i niektórych sztukach kbk98 z 1924r z bitym na przemian K98"
Wychodziło by na to,że przy produkcji wykorzystano przerobione komory z kb.

Pozdro.
Napisano

Następny eksport - http://www.cowanauctions.com/auctions/item.aspx?ItemId=74550

Win-45 piękna sztuka! :)

Spotkał się ktoś może z egzemplarzami kbk w których wykorzystano komory z pruskich gew98? ponoć istnieją takowe... post kol tg13 - http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=174317

Napisano
Widziałem w życiu gdzieś w muzeum takiego cudaka, że komora prawdopodobnie też z lufą byłą produkcji niemieckiej, a zamek - polski (był z zagięta rączką, nieoskydowany, identyczny jak ten z Twojej aukcji visie). Ale czy miał nabite PFK lub FB? Tego Ci teraz nie powiem, zdjęcia też nie miałem okazji zrobić... A czy ogólnie wykonywano coś takiego - dlaczego by nie, zanim zaczęto produkować własne komory. Przecież kbk Masuera pełno wtedy było...

K.
Napisano

Perkun24 trzy pierwsze zdjęcia które wrzuciłeś przedstawiają karabin,a nie karabinek o który nam się rozchodzi,nie zmienia to jednak faktu,że równie ciekawy.

Dorzucam kilka wygrzebanych w necie zdjęć kbk.98 z tego zacnego rocznika.

Napisano

Kolejna sztuka,tym razem w nieprzyzwoicie dobrym stanie.Foty z http://www.collectiblefirearms.com/RiflesMauser.html

Karabinek tym ciekawszy,że przerobiony do standardu kbk wz.29

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie