Skocz do zawartości

Sherman wzmacniany betonem


wojtekA

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie, czy tego typu wzmocnienia były jedynie własnym pomysłem danej załogi, czy też robiono to według oficjalnych zaleceń. Na ile taki beton trzymał się pancerza, który poddawany był wibracjom i wstrząsom ?
Byłabym wdzięczny za informacje w tym zakresie i fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne odkrycie. Betonowe nadlewy stosowano także na niemieckich działach Stug.

Wszystko dobre co zmniejsza szanse przebicia pancerza.

Pierwsze trafienia podejrzewam powłoka betonowa mogła zneutralizować, a dalej mogło wszystko szybko odpaść w zależności od jakości cementu i jakości ułożenia.

Jakkolwiek dodatkowy beton pewnie zmniejszał osiągi i skracał żywotność zawieszenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie slyszalem o zaleceniach stosowania dodatkowych pancerzy i raczej byl to efekt pewnej paniki na widok tego jak latwo niszczone sa podobne pojazdy. Tymniemniej swietnie sprawdzilo sie ponoc okladaqnie gasienicami kadlubow, bywalo ze sherman wytrzymywal wtedy 1 trafienie (tzn zaloga miala szanse uciec). Tak obciazane pojazdy mialy szybkie zuzycie podwozia i zespolu napedowego (silniki gwiazdowe w zamkneciu bylo tez latwiej przegrzac). Podobnie mamy dzis na przykladzie hummera ktorego nie zadko okladano stala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
@ten pan: Co zabawne, z tego punktu widzenia o którym wspomniałeś, beton na Shermanach byłby znacznie bardziej na miejscu niż zimmerit na czołgach niemieckich. Tak się bowiem składa, że przeciwpancernych granatów czy min, przytwierdzanych magnesami, używali w zasadzie tylko Niemcy (i Japończycy). W innych armiach mogły się trafić jedynie na zasadzie jakichś eksperymentów albo wykorzystania amunicji zdobycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Widzałem pojazdy zrobione w angli w ramach obrony przed operacją lew morski były one zrobione z betonu . Ciekawe zdjęcia i informacje o tym są w książce ilustrowana encyklopedia opancerzonych pojazdów bojowych świata " Jacky Livesey Bellona
Ale czołgów nie widzałem ale jeżeli stosowano deski albo worki z piaskiem to czemu nie zastosować betonu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie