Skocz do zawartości

5 groszy z 1942 !


jakubkop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Czy ktoś z Was znalazł może lub słyszał o 5 groszach z 1942 roku? Jest to dosyć dziwne, bo w czasie wojny chyba nikt nie myślał o biciu monet. Moneta wyskoczyła mi dzisiaj i jest w średnim stanie, miedziana i pokryta mocną patyną, ale data jest widoczna 1942 !
Czy ktoś wie jaki był nakład?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to jednak pomyłka. Moneta 5 gr bita w czasie okupacji miała datę 1939 przez cały czas produkcji, była z cynku i miała dziurę w środku. Zdjęcie i sprawa się wyjaśni. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w czasie wojny chyba nikt nie myślał o biciu monet."

Oj myślał, myślał. Bicie monet i przede wszystkim druk banknotów to podstawa zarabiania na podbitym kraju, Niemcy ćwiczyli to często od I wś. Papier tani(cynk i stal też), kurs przymusowy (dosłownie), czego chcieć więcej.

Np. nakład w/w 5 gr to 15 324 000 szt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety fotek nie wrzucę na razie bo nie mam dostępu do aparatu, ale jak by kogoś interesowały szczegóły to,moje 5 groszy ma wzór powojenny ( taki jak z 1949) i jest wielkości 20 groszy powojennych. Do tego jest wykonana z kiepskiej jakości miedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie