Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Widd39

Malowanie polskich armat

Recommended Posts

Czy ktoś posiada informacje co do koloru na jaki malowane byly polskie armaty 75 mm w latach 30-tych? Wiem, że zieleń ochronna, ale próbuję ustalić, czy mowa o zieleni brązowej (polskie khaki), czy zieleni ciemnej. Czy ktoś potrafi rozwikłać tą zagadkę?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znajomy miał przed laty niezwykłe znalezisko na terenie zakladu gdzie do 1939 roku w Warszawie przeprowadzano remonty dział. Owym znaleziskiem była... puszka po farbie o ktorą pytasz z... zachowaną w cęsci niewymalowaną zawartoscią!!!!

Mimo upływu lat przy pomocy benzyny ekstarkcyjnej udało się wykorzystać resztki owej farby - po dzis dzień tą wlasnie farba mam pomalowaną pochwę bagnetu po remoncie :-)


Ponadto mozna podpatrzec odcień farby uzywanej do malowania dział na przykladzie zachwoanych armat ppanc -np armatka uzywana w 21 wpp w Muzeum WP w Warszawie.

W obu wsponianych przez mnie przypadakch jest to ciemny kolor khaki o charaktertystycznym ciepłym odcieniu ktory okreslilbym jako ciemno-oliwkowo -zielono- szaro- brunatny z dominujacym zielonym.

Tyle przez internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Muzeum Śląskim w Katowicach też jest ppanc w oryginalnej farbie (ciemna khaki jak w poscie wyżej) na podkładzie z pomarańczowej minii.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information