Skocz do zawartości

5th Pionier Regiment z 1939 r. po polsku i obozy


kamiln

Rekomendowane odpowiedzi

witam,
właśnie dostałem odpowiedź z Czerwonego Krzyża z Genewy na moje zapytanie o wojenne losy mojego pradziadka. Nie wiedziałem w jakiej polskiej jednostce służył bo go nie znałem. Z odpowiedzi z ICRC wynika iż służył w 1939 r. w 5th Pionier Regiment. Czy wiecie o jaką jednostkę może chodzić?

Pradziadek przebywał w Stalagu XVIIA i Oflagu XVIIIC:
POW in German hands detained in Stalag XVIIA (according to a list deted 30.11.1939)
Transferred to Oflag XVIIIC on 16.11.1939, coming from Stalag XVII A (according to a list dated 30.11.1939)".
Gdzie zwrócić się o dokładniejsze jego wojenne dane w Polsce?
czy Oflag XVIIIC miał siedzibę wyłącznie w Spittal an der Drau, Austria a Stalag XVIIA w Kaisersteinbruch, Austria?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie info otrzymałem z Łambinowic

<!--[if !supportLists]-->7. <!--[endif]-->Przynależność państwowa: Pol.

<!--[if !supportLists]-->8. <!--[endif]-->Stopień wojskowy: Schtz/Saper/Pionier

<!--[if !supportLists]-->9. <!--[endif]-->Jednostka wojskowa: Sap. R. 5/Pion. Rgt. 5

<!--[if !supportLists]-->10. <!--[endif]-->Data wzięcia do niewoli: 27.09.1939 r. oraz 08.11.1939 r.

<!--[if !supportLists]-->11. <!--[endif]-->Miejsce wzięcia do niewoli: Ungarn/Węgry

<!--[if !supportLists]-->12. <!--[endif]-->Numer jeniecki: 36319/Stalag XVII A oraz 640

<!--[if !supportLists]-->13. <!--[endif]-->Obozy jenieckie: Stalag XVII A Kaisersteinbruch, Oflag XVIII C Spittal an der Drau, Oflag XVIII B Wolfsberg, Oflag II C Woldenberg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpow8iedzi, a napisz proszę z czego wnioskujesz, że ył prawdopodobnie podoficerem, awansowanym w stalagu na stopień oficerski - najpewniej podporucznika."

On przed wojną pracował jako górnik w miejscowości Klimontów k. Sosnowca, zmarł w 1983 r. Nigdy osobiście go nie widziałem a mój ojciec a jego wnuk nigdy go nie pytał o przeszłość:((( czego od kilku dni strasznie żałuje (po tym jak dowiedział się, że pradziadek był w 4 różnych obozach w tym 3 w Austrii zdał sobie sprawę ile stracił)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako górnik spod Sosnowca miał bardzo duże szanse zostać saperem z racji wykonywanego zawodu i doświadczenia w temacie.

To bardzo proste, masz stalag a potem oflagi.
Próbując zataić stopień np. oficerski, mógłby teoretycznie trafić do stalagu jako szeregowy po zerwaniu dystynkcji itp.
Tylko następnie musiałby się przyznać że był oficerem i ryzykować kulkę, a dodatkowo szukać świadków wśród jeńców aby przywrócono mu stopień i przeniesiono do oflagu.
Takie sytuacje się zdarzały (choć niezmiernie rzadko), podczas rozbrojeń np. pozbywano się dystynkcji, ale raczej oficerowie starali się dawać przykład i gwiazdek nie zrywać.
Nawet do niewoli sowieckiej trafiła kolosalnie duża liczba oficerów z dystynkcjami, co ułatwiło egzekucje.

Dlaczego sądzę że podoficer?
Kończyć mógł podchorążówkę lub szkołę podoficerską, i na wojnę wyjść w stopniu podoficerskim..
Za zasługi wojenne w stalagu awansowany komisyjnie na oficera i przeniesiony do oflagu.

Miałem taką sytuację w rodzinie, Stryj podoficer, został awansowany na stopień oficerski w stalagu i resztę wojny przebywał w oflagach, wrócił i zmarł kawałek czasu po wojnie..

O ile pamiętam - 5 batalion saperów był jedną z najbliższych jednostek od Sosnowca, i chyba najbliższą która miała możliwość szkolić podoficerów.
Tu jednak należy sprawdzić.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie dobrego nosa:)
dostałem 4 skany z Łambinowiec, na 1 jest napisane Dienftgrab -Sapeur"

nie wiem jeszcze jak rozszyfrować to co pisze na 2 skanie i jest inne od 1 tj.: Dienftgrab - pionier (u innych osób z listy pisze Ltn.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajowe określenie szeregowców,w piechocie -strzelec,w kawalerii - ułan w wojskach inżynieryjnych - saper.W oflagach zatrudniano pewną ilość szeregowców do prac fizycznych np.w kuchni,oficerowie pracować nie musieli zgodnie z konwencjami, tej zasady nawet Niemcy przestrzegali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
W kwestii 5 batalionu saperow to w 1939r były dwie jednostki o takiej nazwie, 5 batalion saperów (IIRP) z Krakowa powstał w 1921r. i 5 batalion saperów powstał w 1939r dla 5 Dywizji Piechoty z Przemysla.Dziadek mógł służyć w każdej z nich, nie napisałeś czy był w służbie czynnej czy powołany w 1939r do rezerwy. Żołnierze obu tych batalionów saperów po przegranej wojnie w 1939r uciekali przez Węgry na zachód. A najbliżej Sosnowca jednostką saperską był 23 Batalion Saperów Górnośląskich z Katowic, wywądzący sie z 5 batalionu saperów z Krakowa, powstał w 1934r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie