Skocz do zawartości

23 Batalion Saperów


Wojtaso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu następującej kwestii: w moim mieście (Mysłowice) stacjonował 23 Batalion Saperów 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty. Jak wiadomo wsławił się kapitalną akcją budowy przeprawy pod Baranowem, za co oddział (jak i wielu jego żołnierzy) otrzymał srebrny Krzyż Virtuti Militari. W Mysłowicach jest tablica pamiątkowa poświęcona tej jednostce, ale zawiera (prawdopodobnie) błąd w nazwie. Na tablicy pamiątkowej oddział ten określany jest nazwą 23 Batalion Saperów Śląskich". I tu pytania następujące:
1/ w wielu wydawnictwach pojawia się nazwa 23 Batalion Saperów Górnośląskich (np. Przemsza-Zieliński Księga wrześniowej chwały pułków śląskich" - niestety nie posiadam tej książki) - czy ktoś dysponuje ewentualnym skanem lub kserokopią stron(y), na której jest ilustracja rozkazu nadającego taki określnik (górnośląskich")- niektórzy zarzucają, że autor per analogia" zastosował takie określenie oddziału?
2/ Aby rozstrzygnąć kwestę nazwy pisałem do Muzeum Wojska Polskiego, które niestety nie posiada żadnych danych na ten temat (!) - odesłano mnie do Centralnego Archiwum Wojskowego, ale tu jako osoba fizyczna mam utrudniony dostęp do kwerendy archiwalnej - szukałem również info na stronach Instytutu i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie - niestety archiwa dotyczące 23 bs nie są udostępnione (zdigitalizowane) - postanowiłem poszukać nazwy w akcie nadania Virtuti Militari (11 listopad 1966) i jakby pech chciał teczka aktowa (sygn. A.XII.77) również nie jest udostępniona :( - czy ktoś z Was ma może KONKRETNE dane na ten temat? Skan, kserokopia, cokolwiek?
3/ Jaką nazwę powinien nosić ten oddział - 23 Batalion Saperów Śląskich, 23 Batalion Saperów Górnośląskich czy też (sugestia MWP) 23 Batalion Saperów 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty?
Za pomoc z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe uzupełnienie po wizycie w Muzeum Miasta Mysłowice i przejrzeniu wszystkiego, co tam zgromadzono na temat tej jednostki. Całkowicie rozbieżne nazwy - począwszy od relacji dowódcy batalionu, poprzez adiutanta do dowódców kompanii i żołnierzy. Natomiast natknąłem się na obszerny artykuł publikowany w Wojskowym Przeglądzie Historycznym Nr 1/1973 - i tu dodatkowa prośba/pytanie. Ktoś dysponuje tym egzemplarzem, skanem, kserokopią? Chętnie odkupię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia MWP jaknajbardziej sluszna.

Baony wojenne saperow nie istnialy w czasie pokoju wiec nazw nie mialy. Podczas mobilizacji jednostki mobilizujace mobilizowaly baony wojenne dla wielkich jednostek tworzac baony dywizyjne i armijne ktore nosily (na ogol) numery jednostek do ktorych nalezaly. 23DP byla jednym ze szczeszciarzy ktore czasu pokoju juz mialy osrodek saperow/pionierow. Osrodek ten mobilizowal wojenny baon saperow dywizyjnych 23 DP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź - udało mi się zobaczyć akt nadania Virtuti Militari dla jednostki (kserokopia z akt Instytutu i Muzeum im. Sikorskiego) - i to raczej przesądza sprawę. Na akcie jest mowa o 23 Batalionie Saperów (bez dodatków"). Tak dla całkowitej spokojności" napiszę jednak do CAW. Dziękuję raz jeszcze za zainteresowanie i cenne wskazówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 8 months later...
Odgrzeję trochę temat... Nie natknąłem się do tej pory (niestety) na odznakę 23 bsap. I tu prośba-pytanie do Kolegów, którzy dysponują jakimikolwiek danymi na ten temat. Poszukuję pilnie jakiegoś skanu, rysunku, czegokolwiek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek Google się kłania :)
1) 23 batalion saperów to jednostka tylko na etacie wojennym został sformowany w sierpniu 1939 roku a zakończył swoje istnienie 20.IX.39
2) Ośrodek Sapersko-Pionierski 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty istniał na etacie pokojowym sformowany w maju 1937 roku w Mysłowicach na bazie 23 kompanii saperów i był jednostką mobilizującą między innymi 23 batalion saperów dla 23 DP

http://pl.wikipedia.org/wiki/23_Batalion_Saper%C3%B3w_G%C3%B3rno%C5%9Bl%C4%85skich

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Bataliony_saper%C3%B3w_II_RP

Musisz nauczyć się rozróżniać niuans typu etat pokojowy i etat wojenny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Kolejne odgrzanie kotleta"...
Czy ktoś z Szanownych Kolegów ma jakiekolwiek informacje dotyczące powojennych losów żołnierzy 23 BSap? Jakiś kontakt do rodzin oficerów/żołnierzy? Temat niestety zaniedbany, a godny upamiętnienia. Służyło tam blisko 700 chłopa i nic nie ma :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie