Jump to content

Wojtaso

Forum members
 • Content Count

  29
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Płk Karol Birago był Austriakiem. LMPS również był polską konstrukcją (modyfikacja zestawów Birago - zdobytych na Rosjanach i Austriakach - w latach dwudziestych). Produkowano je bodajże w stoczni MW w Modlinie. A zdjęcie rewelacja, bo to przecież dalszy ciąg opublikowanego wcześniej przeze mnie obrazka z naszą putiłowką" przeprawiającą się przez rzeczkę w tym samym miejscu.
 2. Pytanie do znawców tematu: potrafi ktoś rozpoznać jaki to pojazd? Jest też drugi na zdjęciu po prawej stronie, ale mocno zasłonięty :/
 3. Wygrzebane w NAC-u. Czas nieokreślony, oddział też. A most? Chyba LMPD...
 4. Coś cisza w temacie, a szkoda... W Centralnej Bibliotece Wojskowej pojawiła się nowa, bardzo interesująca pozycja: http://zbrojownia.cbw.pl:8080/dlibra/docmetadata?id=5198 Kupa istotnych informacji - polecam!
 5. A tu taka ciekawostka z alledrogo - 4 Batalion Saperów. Egzamin dla żołnierzy, na pierwszym planie modele wozów i pontonów (prawdopodobnie LMPS), na stole po lewej model łodzi saperskiej, na stole po prawej model przęsła mostu.
 6. Również ze zbiorów IPMS w Londynie. 2 Batalion Saperów, przęsła mostu na trojakach LMPS-owych.
 7. Ze zbiorów IPMS w Londynie - jeśli się nie mylę, to LMPS. 2 Batalion Saperów.
 8. Dzięki wielkie :), ale teraz to dopiero zagwozdka :/. Wychodzą przeróżne rozmiary na różnych planach. Raz jest długość 4250, na innych 3500 (jednostka czołowa). I bądź tu mądry :/... Jak pisałem wcześniej będziemy konstruować replikę pontonów i teraz mamy problem.
 9. Z amerykańskiego ebaya. Chyba jedno z nielicznych zdjęć naszego mostu pontonowego - wydaje się, że jest to LMPS (ale nie przesądzam oczywiście). Nasza putiłowka" z zaprzęgiem sześciokonnym i przodkiem typu rosyjskiego. Zdjęcie pochodzi z 29 sierpnia 1939 roku (taka data na awersie).
 10. Koledzy - pomóżcie! Poszukuję wymiarów zestawu LMPD, czyli czołówki i jednostki środkowej. Ma ktoś i pomoże?
 11. Jeszcze jedno zastosowanie pontonów saperskich - jako ołtarz polowy. Miejsce: Mysłowice, 25.06.1939 r. Przekazanie saperom Ośrodka Sapersko-Pionierskiego 23 DP sprzętu bojowego ze składek FON.
 12. Pytanie-prośba do znawców tematu. Chcemy wykonać replikę pontonu drewnianego do mostu 4-7 tonowego (na potrzeby rekonstrukcji) - czy ktoś z Kolegów dysponuje przyzwoitym rysunkiem technicznym?
 13. A tak przy okazji zapytam Kolegów. Jakie są zasady fundowania sztandaru dla nieistniejącej już jednostki wojskowej, która sztandaru przed wybuchem wojny nie posiadała? Jest taka możliwość, czy nie?
 14. Tu więcej informacji: http://histmag.org/Sztandar-Obroncow-Lwowa-odnaleziony-po-75-latach-10027
×
×
 • Create New...

Important Information