Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Daniel123

Aleja bukowa

Recommended Posts

Zabytkowa aleja bukowa:

Przy drodze Koszalin - Polanów, między miejscowościami Nacław i Jacinki, znajduje się jedyny tego typu pomnik przyrody w Polsce - 200-letnia zabytkowa aleja bukowa. Malownicza aleja na przestrzeni ok. 7 km. gromadzi ponad 400 starych buków tworzących niesamowity, żywy tunel zmieniający swój wygląd w zależności od pory dnia i roku."

Tyle znalazłem w ecie" wie ktoś więcej o ALEI BUKOWEJ"
na trasie Koszalin--Polanów??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe co na to aleja bukowa w takim samym wieku w miejscowości Radomin (kujawsko-pomorskie).

Uwielbiam takie kłamliwe, chełpliwe wiadomości, bez solidnego zaplecza merytorycznego.


Sam mieszkałem długi czas we wsi, której obecny stan osobowy wynosi 4 (cztery) osoby i jakoś nikt nie przyjechał z telewizji proklamować najmniejszą wieś w Polsce.

Na koniec dodam, że takich alei, o różnej długości, jest więcej, niektóre jednak trzeba powoli usuwać, bo zagrażają kierowcom niestety.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie mówią że: Napoleon szedł tą drogą i sadził właśnie te drzewa" ale to tylko pogłoski.Jak dowiem się prawdy od okolicznych ludzi dam znać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakby tak policzyć wszystkie drzewa rzekomo posadzone przez historyczne postaci to prawdopodobnie wyszłoby, że w życiu nie mieli czasu na nic poza ogrodnictwem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawostka: Jedną z największych atrakcji przyrodniczych okolic Osieczka (woj. kuj-pom)jest zabytkowa aleja igliczni trójcieniowej na poboczach drogi z Brudzaw przez Osieczek do Wąbrzeźna. Jest to największe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego skupisko 121 drzew tego gatunku. Drzewa pochodzą z Ameryki Północnej i w polskich warunkach osiągają wysokość do 25 m.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nephilimer- iektóre jednak trzeba powoli usuwać, bo zagrażają kierowcom niestety."

Nie jest na szczęście zawodowym kierowcą, ale troszkę kilometrów już zrobiłem ( tfu tfu ).
I ręce mi opadają, gdy na zDolnym Śląsku ( choćby ) widzę wycinanie pięknych drzew, tylko dlatego że pijany Kazek przeskoczył rów i się z drzewem spotkał, albo dlatego że golf ( którym babcia w RFN tylko do kościoła jeździła ) przy wyprzedzaniu na trzeciego się wokół takiego drzewa owinął...

To ludzie walą w drzewa, a nie drzewa atakują z zaskoczenia kierowców.

Oczywiście- można wylać asfaltem pięć pasów a i wybetonowane pobocze na 10 metrów szerokości zrobić...PS Dziwnym trafem większość dobrego, twardego drewna kończy w kominkach gminnych oficjeli.

* Kazek, golf i babcia są tylko, bez obrazy, przykładami

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chodzi mi o wycinanie drzew, bo w nie kierowcy walą. W Radominie po analizie dendrologicznej wyszło, że buki mają po 300 lat - w takim wieku niestety twarda buczyna ma tendencje do sypania gałęziami po drodze przy silnym wietrze. Do tego dochodzi zagrożenie dla tranzytu (ciężarówki przy wymijaniu uderzały w konary).

Niestety o takich miejscach się nie mówi (stąd chociażby JEDYNA w Polsce aleja z pierwszego postu). Gminne przetargi na wycinanie przydrożnych drzew to już sprawa wręcz legendarna w naszych stronach:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie zawsze alkohol i nie zawsze prędkośc,ale są przypadki...mojego znajomego np.zgubiła praca w godzinach nocnych.Po prostu zasną i zamiast obudzic się na polu w błocie,nie obudził się bo na drodze stanęła mu jedyna na tym odcinku Topola.
Nie była to nawet aleja.Tylko jedna jedyna Topola.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information