Skocz do zawartości

Kolizja


Mruk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

wiem, że to nie forum o ruchu drogowym, ale zapytam, może ktoś wie, otóż sytuacja taka, zmieniając pas ruchu z lewego na środkowy, mozna powiedzieć typ zajechał mi drogę, ponieważ kiedy 3/4 mojego samochodu było już na pasie, on dopiero zaczynał wykonywać manewr, i zahaczył swoim lewym bokiem o prawy narożnik mojego, i wydaję mi się, że chyba Pan policjant zrobił mnie troche w c.., bo praktycznie to ja już byłem na tym pasie, a facet zaczął wykonywać manewr po mnie

trochę próbowałem to zoobrazować, wybaczcie jakość ale artysta ze mnie żaden;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interpretacja policjanta byla prawidłowa, zmieniajac pas ruchu czarny pojazd miałeś po swojej prawej stronie zgodnie z przepisami mowiacymi o pierwszenstwie przejazdu, jezeli nie ma znakow pionowych lub poziomych obowiazuje zasada prawej strony czyli przepuszczamy wszystkich z prawej rownierz przy zmianie pasa ruchu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, wiem znam przepisy, ale gość wykonał manewr poźniej niż ja, kiedy już byłem na tym pasie, rozumiem jakbyśmy zrobili to w tym samym momencie, ok, ale to co? w tej sytuacji miałem odbijać i powodować niebezpieczeństwo?(mógłbym zajechać drogę pojazdowi poruszającemu się lewym pasem, który był za mną) głowy nie dam bo teraz nie pamiętam, ale gość zjeżdzał chyba z buspasa

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepisy w tej sytuacji mowia wyraznie...nie ustąpienie pierwszenstwa pojazdowi nr 2.

no niestet z przepisami nie mozna sie klucic, ja tez kiedys uslyszalem tekst ze ze znakami nie ma co sie klucic mimo tego ze sprawiedliwosc byla po mojej stronie jednakze do uiszczenia oplaty i tak bylem zmuszony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jeżeli byłeś już na pasie środkowym jak pokazuje obrazek to winny jest kierowca z twojej prawej. Wszystko niestety opiera się tu zeznaniach świadków jak są i na fragmentach uszkodzonych pojazdów (jak były). coś się rozbiło przy stłuczce to elementy powinny być przy prawej krawędzi środkowego pasa, jak nie to pozamiatane policja poszła na łatwizne bo przepisy mówią wyraźnie a świadków brak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to była tylko obcierka, świadków brak, jedynie co to typ chyba(bo nie pamiętam do końca) zjeżdżał z buspasa, ale teraz to już po ptokach, chyba ze na monitoringu to widać? ale juz nie ma co chyba roztrzasac bo i tak sprawa nie do wygrania

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będąc na jakimkolwiek paise na tymze właśnie ma pierszeństwo przed wjeżdzający na tenże.
To znaczy że jadąc trzypasmąwą jezdnią np. środkowym pasem ma pierszeństwo przejazdu nad innymi uczestnikami ruchu mającymi zamiar wjechać na ten pas z lewej czy z prawej strony.
Dopiero sytuacja że zjeżdzając z wewnętrznego pasa na środkowy, musi ustąpić pierszeństwa przejazdu uczestnikowi, który zmienia pas z zewnętrznego na środkowy (i tutaj dopiero ma zastosowanie zasady ustąpienia pierszeństwa przejazdu poruszjącym się z prawej strony).
A gdybyś powiedział ze byłeś już na pasie(zaończyłeś manewr zmiany pasa) i tenże kierowca włąśnie się na niego pakował to by była wina tamtego , a skoro powiedziałes ze zmieniałes pas i byłeś już3/4 to tak jak byś wykonywał manewr i nie zakończył go(byłes w trakcie i powinieneś ustąpić temu który nawet zaczynał-bo wjeżdzał na ten środkowy pas z twojej prawej strony)OBAJ BYLISCIE W TRAKCIE!.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczurek_1979 sam sobie zaprzeczyłeś.


...........nie ustąpiłeś pierwszeństwa, byłeś na środkowym pasie nie ustąpiłeś pierwszeństwa jadącemu z prawej strony skręcającemu na pas środkowy..............



Skoro był na środkowym pasie to nie miał obowiązku nikomu ustępować pierwszeństwa przejazdu.

Do kolegi talgo.
Na twoim miejscu nie przyjmowałbym mandatu , sądzie byś wygrał.

Jeśli na środkowy wolny pas pragną wjechać pojazdy z lewej i prawej strony jednocześnie, to
pojazd wjeżdżający na ten pas z prawej strony ma pierwszeństwo.

Z tego co mówisz to nie był to jednoczesny manewr wykonywany przez Ciebie i tego kolesia.Ty byłeś pierwszy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszeństwo na danym pasie ma ten kto nim się porusza,jeśli ktoś chce włączyć się do ruchu na sąsiednim pasie musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim którzy nim jadą.Reguła prawej ręki to na skrzyźowaniu bez znaków.Gdyby miała tu zastosowanie reguła prawej ręki to musielibyśmy ustąpić pierwszeństwa samochodom na pasie rozbiegowym :)

Mandatu nie przyjąłbym w żadnym razie,sprawa do Sądu,a szansa na wygraną duża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabin- modlę się, aby moje Ople Twojego na trasie nie spotkały...
Masz parę zastosowań prawej ręki"- dla przykładu, poza skrzyżowaniem równorzędnym, wjazd na pas środkowy przez dwa samochody z pasów zewnętrznych" i np obowiązek wpuszczenia samochodu, który mamy z prawej strony a jedzie on pasem zanikającym...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno nie przyznać racji karabinowi.Ja również nie przyjąłbym mandatu...jeżeli sytuacja wyglądała tak jak na zamieszczonym przez Mruka rysunku , to pojazd nr 2 ewidentnie zajechał Mrukowi drogę...wymuszenie pierwszeństwa...i to nie przez Mruka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yeti,rozbiegowy masz po to aby nabrać prędkości i włączyć się do ruchu,jeśli nie zdołasz to czekasz a ja z uprzejmości mogę cię wpuścić.Od kiedy włączający się do ruchu ma pierwszeństwo przed jadącym po pierwszeństwie?! (nie dotyczy autobusów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabin- a Ty nie widziałeś/nie spotkałeś się z sytuacją, gdy z dwóch pasów w tym samym kierunku robi się jeden, przy czym zanika zewnętrzny?
Jeszcze parę lat temu kierowca jadący zanikającym pasem musiał przepuścić jadących lewym-wewnętrznym... Ale było na tyle dużo spotkań, że przepisy jasno określają pierwszeństwo. Mam nawet niedaleko chałupy takie miejsce- jak mi się ruda po lewej stronie pojawi, to skorzystam z pierwszej okazji :-)


PS Nie mam na myśli ozbiegówki"- doczytaj mój powyższy wpis.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 16:48 23-12-2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mruku wygląda na to że policjant nie roztrząsał się nad okolicznościami zdarzenia. Pewnie uznał że jednocześnie zmienialiście pasy, kierując się zasadą prawej ręki uznał Ciebie winnego, co przyjąłeś. I było po ptokach.
Najbardziej sprawiedliwym rozstrzygnięciem ( z małym pocieszeniem dla Ciebie ) sytuacji byłoby ukaranie dwóch kierowców za brak ostrożności/uwagi. Miałem podobny przypadek. Mandaty dostaliśmy po równo:/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na dodatkowe obowiązki możemy poczekać z tym :) ale będę wdzięczny za przepis.
Wg mnie oraz przepisów (jeśli znaki nie stanowią inaczej) każdy kto chce wjechać na zajęty pas ruchu MUSI ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na tym pasie,gdyż jest tak czy siak WŁĄCZAJĄCYM SIĘ DO RUCHU i innej możliwości nie ma.
Wyraziście i nader przejrzyście mówi o tym przepis z którym nie mnie polemizować,mianowicie:
Art.17 Ustawa o ruchu drogowym.
2. Kierujący pojazdem, włączając się
do ruchu, jest obowiązany
zachować szczególną ostrożność
oraz ustąpić pierwszeństwa
innemu pojazdowi lub
uczestnikowi ruchu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie