Jump to content

Wkrótce poznamy tajemnice krypt w Szczuczynie


nadawca

Recommended Posts

Prawdopodobnie w lutym przyszłego roku zostanie przeprowadzony pierwszy etap badań w krypcie kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie.
Ten pierwszy etap badań ma mieć charakter inwentaryzacyjno - porządkowy. Jego uczestnicy będa liczyć trumny oraz spróbują dowiedzieć się kto jest tam pochowany.
Teraz wiadomo jedynie, że w krypcie znajdują się m.in. szczątki mnichów oraz Stanisława Augusta Szczuki, założyciela Szczuczyna.
Dodatkowo zostaną przeprowadzone badania powierzchniowe, a trumny wymierzone i opisane. Pierwszy etap badan ma potrwać ok 1-2 tygodni.
Cenne żupany, kontusze i pasy - wartościowe jest to, że szaty, w których pochowani zostali zmarli, sa w naprawde dobrym stanie. Jest to jeden z lepszych zbiorów osiemnastowiecznych szat.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kiedyś gdy byłem ministrantem w tym kościele to byłem w tej krypcie,ale tylko 5 min.bo się bałem. I w latach 90 byłem kolejny raz to sobie zwiedziłem,powiem że archeolodzy będą mieli co badać.Same szczątki S.A.Szczuki i szaty są znakomicie zachowane jak na tyle lat.Szczuka pochowany był razem z szablą,szabli brak,została się tylko pochwa.Krypta została przez sowietów obrabowana.W latach 60 pewien proboszcz czasami udostępniał kryptę do zwiedzania,jak na dzień dzisiejszy miejsce zamknięte.Legeda głosi że król Jan Sobieski kazał w krypcie schować beczke złota na odbódowe tego kościoła.Rezydęcja Szczuków znajdowała się na terenie dawnego POMU,widoczne są jeszcze fundamęty.Wielkością przypominała pałac Branickich w Białymstoku.
Kto pamięta taki program ;Najsłabsze Ogniwo ;prowadząca ten program pani K. Szczuka jest potomkiem rodu Szczuków.
pozdr.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information