Skocz do zawartości

Jerzy Magik" Bartnik nie żyje


sonicsquad

Rekomendowane odpowiedzi

W wieku 82 lat zmarł w Warszawie najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari i uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Antoni Bartnik ps. Magik". To on, jako jeden z kilku kombatantów spotkał się i rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą podczas majowej wizyty w Polsce.
Jerzy Bartnik zmarł na zator w szpitalu na ul. Szaserów w Warszawie. Był tuż po operacji, o czym poinformowała nas córka Magika". Jak z kolei przekazała portalowi tvnwarszawa.pl rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego, pogrzeb odbędzie się 20 grudnia o godz. 10.30. Bartnik zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Bohater

Jerzy Bartnik urodził się 25 stycznia 1930 roku w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim mieszkał za granicą, również w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymał obywatelstwo tego kraju. Od połowy lat 90. mieszkał wraz z rodziną w Polsce.

Tak sam pisał o sobie: Pseudonim „Magik”, stopień wojskowy z Armii Krajowej: kapral. Przynależność do oddziałów: zgrupowanie partyzanckie Jana Piwnika „Ponurego” oddział „Habdanka”, potem byłem w batalionie „Parasol” w oddziale „Gryfa” Brochwicz-Lewińskiego, potem w batalionie „Gustawa” w oddziale specjalnym OS „Juliusz”, tak zwanych „Tygrysach Woli”, gdzie zostałem 9 sierpnia 1944 roku dowódcą sekcji butelkarzy."

Krzyżem Virtuti Militari V klasy został odznaczony we wrześniu 1944 r. osobiście przez Dowódcę AK gen. Tadeusza Bora" Komorowskiego. Był najmłodszym żołnierzem AK, który został wyróżniony tym odznaczeniem.

Spotkanie

Bartnik w maju br. spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W studio TVN24 wspominał tę chwilę. Krótka rozmowa toczyła się po angielsku, prezydent pytał, co robił w Stanach Zjednoczonych i gdzie mieszkał.

– Ja jemu pytań nie zadawałem, bo po prostu uważałem, że mi nie wypada zadawać pytania. A o sobie to nie chciałem mówić, bo powiedzą, że się chwalę – niech on się pyta, a ja odpowiadam – żartował wtedy Magik".


http://www.tvn24.pl/12690,1727829,0,1,jerzy-magik-bartnik-nie-zyje,wiadomosc.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie