Skocz do zawartości
  • 0

stary list 1771r


szmilas

Pytanie

Witam wszystkich, dostalem od kumpla troche starych papierow. Byl wsrod nich taki oto liscik. Napisany w Dortmundzie 19 marca 1771r. Jezeli jest ktos go w stanie odczytac i przetlumaczyc, prosze o pomoc. Nie codzien mozna pobawic sie w rozszyfrowanie historii sprzed 240 lat. Zapraszam do pogłówkowania gdyz dzisiaj juz sie tak nie pisze. List pisany staroniemieckim przy uzyciu piora. W razie potrzeby moge przeslac lepszy skan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

moge dostarczyc próbki pisma, szczególne cyfr pisanych niemieckim gotykiem recznie z przełomu XIX i XX wieku. Czesto spotykam sie z takim pismem i tez mam kłopoty z rozszyfrowaniem 4 czy 7 bo podobnie pisane. Ten list wyglada jak typowe pismo niemieckie z przelomu wieków ale grafologiem nie jestem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsadką niepisane ...
------------- W 1884 r. L. E. Waterman opracował system zasilania kanalikowego", który zapobiegał robieniu kleksów dzięki regulacji dopływu atramentu. Ważnym etapem w rozwoju produkcji piór było wynalezienie nowych materiałów, które posłużyły do wytwarzania korpusu pióra, były to m.in. ebonit (1839 r.) i celuloid (1870 r.) oraz opracowanie przez firmę Parker specjalnego systemu uniemożliwiającego samowolne ściekanie atramentu ze stalówki.


papier wredny kwasowy drzewny
1941
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dostalem od kumpla troche starych papierow. Byl wsrod nich taki oto liscik. Napisany w Dortmundzie 19 marca 1771r. Jezeli jest ktos go w stanie odczytac i przetlumaczyc, prosze o pomoc. Nie codzien mozna pobawic sie w rozszyfrowanie historii sprzed 240 lat. Zapraszam do pogłówkowania gdyz dzisiaj juz sie tak nie pisze. List pisany staroniemieckim przy uzyciu piora. W razie potrzeby moge przeslac lepszy skan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypytalem sie znajomego skad ma te papiery i napewno nie moze byc to 1991r. Jako maly chlopak chodzil po strychu kosciola(remontowany po pozarze w 1821r) w swojej rodzinnej wiosce, bylo to gdzies w drogiej polowie lat 60. Tak samo nie wyglada to na 41 poniewaz dwie srodkowe liczby sa takie same wiec mogly by to byc jedynie 99. Lecz te zostaly wykluczone juz wczesniej i ponadto wyraznie widac 19 przed Marcem. Na zdjeciu kolegi komunacccp widac identyczne cyfry 1719 tylko 9 jest inaczej pisana. Wszystkie inne sa identyczne wiec styl by sie zgadzal. Jedynie charakter pisma jest inny nie pisany tzw zawijasami, widocznie nie wszyscy tak pisali. Wiec ja nadal obstaje przy swoim 1771, oczekuje ewentualnych konkretnych dowodow ze nie jest to ten rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie datowanie tego listu przesądziłoby rozczytanie treści. Jednak kursywa jaką stosuje autor listu jest charakterystyczna dla przełomu XIX/XX wieku z naciskiem na XX. Być może widnieje na nim data 1941, ale z całą pewnością autor tego listu nie pisał go w wieku XVIII. Wówczas styl pisania i typowe zdobnictwo listów było inne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to z niemieckiego (nawet mogło by być z polskiego, ale w zaborze rosyjskim i pruskim język polski lekko tępiono) kościoła, to 1771 to bardzo prawdopodobny rok, nie znam się na piśmie, ale wiem co znajduje się w kościelnych archiwach, w parafii znajomego księdza, niektóre listy pisane między księżmi pochodzą z połowy XVIII wieku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda więcej słów w tym temacie.Laik nadal będzie brnął ,że to 1771 rok .Miałem napisać o czernieniu atramentu z epoki,o czerpanym papierze z Tamtych czasów i.t.p.Ale poco? I tak nic z tego nie zrozumie.
@ Ktoś ,ciekawa ''teoria''jak to tępiono język Polski w zaborze pruskim w 1771 roku. Zapomniałeś tylko sprawdzić w którym to roku odbył się pierwszy rozbiór Polski.
Masz racje ,nie znasz się na piśmie.
No ,ale od tego jest to forum,że każdy może napisać to co mu przyjdzie do głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi dokładnie o 1771 (wiem, że się źle wyraziłem, a uwierzcie, że historię kraju w znam) - a raczej o przełom XVIII i XIX wieku. Na piśmie się nie znam, piszę, iż po prostu bardzo możliwe, że w kościele zachował się taki dokument. Jak mi się uda to zdobędę skany listów i wstawię, ale nic na razie nie obiecuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie