Skocz do zawartości

Kopuły w Samborowie


Penetrator

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ temat kopuł został wyodrębniony z innego wątku (i bardzo dobrze) i to w tamtym wątku została mi udzielona odpowiedż przez Panią Redaktor, choć to nie do Niej pisałem to odpowiem w wątku właściwym aby nie zaśmiecać tematów.
Szanowna Pani Izo.
Po pierwsze jestem zdziwiony reakcją na mój post będący sprostowaniem nie do końca prawdziwemu stwierdzeniu Tankista jakoby epliki" kopuł wykonane były ze stali. Przytoczyłem cytat wywiadu z Panem Kęszyckim (ogólnie dostępny) gdzie sam określa z jakiego materiału zostały wykonane repliki i jaki ogrom dodatkowych prac został przeprowadzony. Tak więc ani stwierdzenie Tankista ani stan faktyczny nigdy nie był zgodny z tym o czym jest w wywiadzie napisane. Większość ludzi ma poczucie estetyki i odwzorowania rzeczywistości (Pani zapewne również) i fakt jest taki, że to co jest na zdjęciach jest zwyczajną kpiną nie tylko estetyczna ale i budowlaną.
Prawdziwa prawda (jak Pani to określa) jest taka, że kopuły zostały na zlecenie zdemontowane a następnie sprzedane an prostej zasadzie: jest kupiec, jest towar, można zarobić.
Nie powie Pani, że w ten sposób ratuje się zabytki?
Sama wyznaczyła Pani sposób ratowania zabytku odpowiadając na mój post, więc tym bardziej zdziwiony jestem otrzymaniem odpowiedzi od Pani akurat w tym temacie.
Czy nie jest Pani przerażona tym co przedstawiają te zdjęcia? Jako Redaktor Naczelny jedynego w kraju pisma dla poszukiwaczy i pasjonatów historii to na Redakcji i ludziach wokół niej skupionych powinien spoczywać obowiązek piętnowania takich patologii. Jeśli jest inaczej to jest to po prostu hipokryzja.
pozdrawiam
Rafał Osiecki

ps. nie jestem i nie byłem żadnym krzyżowcem. Nie mam zamiaru prowadzić jakichkolwiek krucjat ani kopać się z koniem. Dla mnie białe to białe a prawda jest albo jej nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czlowieksniegu, powiedz jakiego słowa klucza mam użyć w wyszukiwarce, bo użycie słów Samborowo" kopuła" kopuły" pokazuje taki wątek
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=241726#241727

Zdjęcia pochodzą z 2005 roku, a akcja wymiany" (wg. artykułu) była w 1998... I całkiem możliwe, że wtedy były lepsze (stalowe ?)i ktoś pefidnie wtedy ( w przeciągu lat 1998-2005) je ukradł (te zastępcze oczywiście) i faktycznie te widniejące na zdjęciach z roku 2005 to już był całkowity erzatz nie mający nic wspólnego w osobami zabezpieczaącymi przed złomowaniem oryginalne pruskie kopuły.

Dlatego szukam zdjęć z lat 1998-2005.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy w dyskusji w innym wątku

http://www.odkrywca.pl/-panther-a-z-czarnej-nidy-po-10-latach,2243.html#2243

RE: Panther A z Czarnej Nidy po 10 latach
Tankist (512 / 13)
2011-10-20 22:05:26

A co ma piernik do wiatraka? Brakło argumentów do dyskusji o panterze i jakieś kopuły wywlekasz? Załóż nowy watek o kopułach i realizuj się.

Poza tym kopuły zrobione przez Kęszyckiego były stalowe a nie jakieś betony. A co się z nimi stało, to zapytaj miejscowych złomairzy"

Wkleiłem cały wpis, aby znowu nie było o zgrabnym zabiegu narracyjnym" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

penetratorze- bez urazy, ale za przyzwoleniem Jacka w (ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie)Kęszyccy zrobili czapki betonowe i nie było tam ani grama jakiejkolwiek stali (nawet lekkiego zbrojenia).
Skąd są dane o tym że były stalowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć Gazecie Wyborczej z dnia 2003-09-03 to betonowe kopuły zostały tam umieszczone na:

mocy wydanego wczoraj wyroku, Maciej K., by zastąpić pancerne wieże, umieści ich betonowe kopie. - Już raz zamontowałem stalowe, ale ukradli je zbieracze złomu. W ciągu roku zobowiązuję się uzupełnić ubytki po wieżyczkach - oświadczył sądowi i konserwatorowi zabytków."

A sprawa nielegalnego wywozu skończyła się na warunkowym umorzeniu kary tj. (za wiki)

Polega na warunkowym uwolnieniu sprawcy od odpowiedzialności karnej typu retrybutywnego. Wiąże się z przypisaniem oskarżonemu popełnienia przestępstwa, lecz przypisanie to ma charakter prowizoryczny. Jest warunkowym (na próbę) zwolnieniem od ponoszenia przez sprawcę kary. Oznacza w istocie kontrolowaną wolność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem świeży na tym forum i nie powinienem się wtrącać w dyskusję gdzie rozmawiają stare wygi" i znawcy fortyfikacji, ale wnioskuję że temat dotyczy przewoźnych wież Grussona kal 53mm ustawionych na jednym z trzech zespołów wież obronnych przy Wschodniopruskiej Kolei Południowej a dokładnie na obiektach w Samborowie (niem. Bergfriede)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie