Skocz do zawartości

Ił-2,Pe-2,Jak 9 na Sadybie?


jacek1962

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomość poszła w świat.
W brytyjskim magazynie dla miłośników starych samolotów znalazłem notatkę.
A w notatce informację że te trzy wymienione z nazwy samoloty i inne pochodzące z okresu ,,Zimnej wojny,,
znajdą nową siedzibę na Sadybie.
Będąc głęboko zainteresowany losem tych pięknych samolotów
prosiłbym o informację.
Prawda czy fałsz?
Dlaczego otwarcie dopiero 2018.
Tyle moich pytań na ten moment
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Chyba raczej fałsz. Znaczy nie wiem, może są jakieś super-nowe ustalenia, o których w polskiej prasie nie było nic jeszcze.

Generalnie na ile mi wiadomo, sytuacja jest taka. Muzeum Wojska Polskiego (MWP) w Warszawie ma swoją główną siedzibę w Al.Jerozolimskich w budynku należącym do Muzeum Narodowego. To ostatnie chciałoby wreszcie odzyskać swoją własność, lecz MWP nie było dokąd przenieść. Wspomniane samoloty z II wojny eksponowane są właśnie w parku w Alejach Jerozolimskich.

Na Sadybie w Forcie Czerniakowskim przy ul.Powsińskiej znajduje się oddział MWP - Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, w parku wokół fortu jest kolekcja sprzętu pancernego, rakiet i samolotów, właśnie głównie z okresu Zimnej Wojny. Tam są też zwykle przenoszone eksponaty, takie jak działa, czołgi, samoloty, w celu remontu i konserwacji.

W 2009 zapadła decyzja o przydzieleniu MWP terenów na obszarze warszawskiej Cytadeli, na Żoliborzu. Rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku, ale o ile wiem żadne prace się jeszcze nie zaczęły z uwagi na brak pieniędzy. W każdym razie docelowo wszystkie oddziały MWP, zarówno z Al.Jerozolimskich jak z ul.Powsińskiej mają być przeniesione na teren Cytadeli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic- przetrę okulary i pójdę jeszcze raz to przeczytać,może żle zrozumiałem.
No ale jak oni zamierzają tam jakąś wiatę na te samoloty zbudować.
W 88r ja tam jeżdziłem z mojej jednostki do dowództwa Warszawskiego Okręgu Wojskowego jako pocztylion.
I trudno mi sobie wyobrazić Tam jakieś hangary.
O ile oczywiście piszę o tym miejscu,a nie o innym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jozflig strona internetowa tej placówi jest taka sama jak i placówka.
Wiele razy próbowałem coś tam znależć ale poza hm mniej interesującymi zagadnieniami /mnie/nie znalazłem nic.
Właśnie sprawdziłem nową /ha,ha/stronę i tam nie ma nic poza biednym Mi-24 który będzie kontynuował tradycję gnicia na trawniku tej zupełnie zbędnej placówki.
Ręce i nogi opadają rycerz zniszczy ale nikomu nie da ani nawet nie wypożyczy.
Stan impotencji jak trwał to i trwa.
A Wojsko Polskie wyrżuca pieniądze w błoto jak wyrzucało.
Przecież oni tych pieniędzy nie zarabiają.
Te pieniądze muszę zarobić ja ,i im dać .
Smutne ale prawdziwe
Acha dlaczego rycerz -moja koleżanka mowi do swojego chłopaka,,ty masz coś z rycerza,,on na to co? ,,zakuty łeb,,
Panowie kto rozkuje ten zakuty łeb ,zyska moją głęboką wdzięczność i uratuje te piękne i bardzo rzadkie samoloty
Pytanie no kto?
Minister Wojny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno trzeba MWP przyznać, a właściwie projektantowi tej ich potencjalnej (zakładam, że upłynie duuuużo wody w Wiśle zanim to nastąpi)nowej siedziby. Nie trzeba nędzie się wstydzić, że coś rdzewieje bo użyto już 'zardzewiałej' blachy na elewacje. To się nazywa myślenie przyszłościowe. Proponuje też eksponaty pomalować na rdzawo i okleić mchem. Po kilku latach i tak powstanie to samoistnie, a tak od razu widz się przyzwyczai i będzie spokój na lata :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie