Jump to content
  • 0

Cyfra z ładownicy (napoleońska czy carska?)


Wyro

Question

To znaczy mam nadzieję, że pochodzi z ładownicy. Kontekst: bitwa napoleońska. Pozycje gdzie starły się wojska francuskie z rosyjskimi.

Nie wiem czy to 6 czy 9. Można to ustalić?

Nie wiem też czy to przedmiot rosyjski czy francuski.

Proszę o ID i z góry dziękuję. W okolicy pokazały się tez guziki gładkie rosyjskie i guzik napoleoński (załączam zdjęcie) oraz krzyżyk. Czy można ustalić czy ten krzyżyk nie pochodzi z wzorów francuskich? Pewnie nie jest to proste, ale zapytac nie zaszkodzi (załączam zdjęcia).

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

Co do krzyżyka to pochodzi z okresu XVII - XVIII wieku. Wizerunek na rewersie Maryja, nad jej głową symbol ducha świętego, pod jej stopami księżyc, po bokach anioły. Krzyżyk może być związany z Bractwem Niepokalanego Poczęcia NMP. pozdro
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za potwierdzenie Francji. Ostatnio obok pokazał się guzik 44 francuski. Wszystkie te przedmioty (cyfra, guzik napoleoński i nabijki) mają czarną patynę i na prawdę słaby sygnał, w odróżnieniu od chociażby znajdowanych tam guzików rosyjskich.

Cyfra ta pasuje więc do ładownicy (taka wielkość)jak wyżej na przykładzie francuskiej ładownicy z czwórką; derki i rolce z kocem za siodłem (chociaż tutaj cyfry, które znalazłem były haftowane, podobnie jak na szabeltasach).

Petrelus i inni Koledzy, dziękuję za ten ID i czas spędzony na tym kawałku metalu z duszą:)
Link to comment
Share on other sites

Kolega również zajmujący się okresem 1-ere Empire wysłał mi też swoją identyfikację. Również napoleońską. I na zdjęciu widzę swój przedmiot jak żywy:) Szukajcie a znajdziecie:)

Ale teraz mam jedno pytanie, czym jest ta torba na prawo od ładownicy?
Link to comment
Share on other sites

Udało mi się odnależć zdjęcie emblematu z francuskiej uprzęży końskiej, mocowanie na opiersi konia. Twoja szóstka (także otwarta) mogła być mocowana na derce lub na rolce zkocem na tyle siodła. Jednak Francja - odszczekuję Rosję.

Link to comment
Share on other sites

Tak, tylko na szabeltasach i za siodłem na przykładach są cyfry haftowane (metalowe na szabeltasach są, ale z cyfrą nie widziałem). Za to kształt szóstki w woltyżerskiej trąbce jest inny niż mojej:( Może to 9tka? A może z carskiego wojska? Obok były jeszcze napoleońskie nabijki, napek, ale też dwa guziki carskie.
Link to comment
Share on other sites

Niestety nie można znaleźć identycznych rzeczy ustawionych w kontekście... Może są jacyś spece od tej epoki którzy na podstawie fotki zidentyfikują dokładnie- ja niestety nie...??? Może kontekst miejsca znalezienia mógł by pomóc... Jeśli znana bitwa lub potyczka, to łatwo znaleźć informację na temat jednostek biorących udział...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information