Skocz do zawartości

Album rodzinny


kaczor1974

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przeglądając rodzinny album matki znalazłem dwa ciekawe zdjęcia. Według mnie to Panthera i KW-2. Niestety matka nie wie kiedy i gdzie zdjęcia zostały zrobione. Może ktoś pomorze ustalić?Drogą dedukcji ustaliłem:-)Matka urodziła się w 1933 a na zdjęciu ma około 17-22 lat i zdjęcia były na pewno robione w Polsce. Sądzę, że zdjęcie KW-2 było robione gdzieś na wschodzie Polski bo w 1944/1945 jak front przechodził przez centralną i zachodnią Polskę KW-2 już się wykruszyły i chyba ich nie było już na stanie. Co do Panther do zamieściłem jedno zdjęcie ale na innym są dwie takie Panthery obok siebie - jakać cytadela?Z góry przepraszam za złą jakość ale zdjęcia są małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę strzelał, że KW-2 nie pojechały w stronę Berlina. Stąd nie wiem, czy wschodnia Polska jest dobrym adresem.

Dwa- jeśli Twoja matka urodziła się w 1933 a na zdjęciu ma c.a. 20 lat, to jesteśmy w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych.

Ta sztuka jest zdekompletowana- znając niemiecką oszczędność, nie wiem czy stała by od 42-43 w lesie i czekała na zabranie do huty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie uda się umiejscowić zdjęcia z Pantherą chyba, że uda mi się dodać inne fotki a co do KW to z tymi dziurami z przodu jest ardzo charakterystyczny" i może ktoś ma podobne zdjęcie:-). Sądzę, że to rejony wschodniej Polski,które były pod Sowiecką okupacją w latach 1939-1941 a po tym część z nich wróciło do Polski. Koniec lat 40-tych lub początek 50-tych. Okolice Białegostoku?Które korpusy pancerne sowieckie w czerwcu 1941 miały na stanie KW-2 i stacjonowały na ziemiach Polski?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem inne fotki tego KW-2, na boku wiezy ma slady po pociskach z opisami kreda ( np.2 cm.). Woz prawdopodobnie słuzył niemcom do testowania broni pepanc !? Zdjecie wykonano zapewne pod koniec lat 40-tych. Pytanie w jakich okolicach w tych latach , przebywała wtedy twoja matka !? Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys myslałem ze zdjecie wykonano na Dolnym Slasku ( bo tam kupiłem foto ) ale jak mi wpadły inne zdjecia ..z drugiego krańca polski to zwątpiłem..:)Niestety, Nie mam pojęcia gdzie stał ten czołg ! Zeskanuj to drugie zdjecie z panterami ..moze to cos wyjasni ! Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Na poligonie w Orzyszu kiedy jest niski stan wod gruntowych to jest w jednym miejscu porzucony czolg.Mialem tam dosluge i kilka razy kolo niego przechodzilem.Sierzant opisywal nam go jako pozostalosc po rosjanach ale nie wymienil dat konkretnych.To jest takie bagienko w srodku poligonu a raczej torfowisko.
Moze to pozostalosc powojenna ale jak ktos chce moze sprawdzic.Wiem wiem takich bajek jest duzo ale moze akurat cos z tego wyjdzie.Sa na forum chyba byli zolnierze zawodowi?
Pozdro janek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach z matką doszliśmy do wniosku, że to mogą być okolice Giżycka. Czy to możliwe? Rosjan tam nie było w latach 1939-1941 więc może jakiś poligon albo może testy zdobycznego sprzęty - stacjonował tam Reinharda Gehlena ze swoim wywiadem w Twierdzy Boyen. Co do Panther to jak tylko pojawię się w domu u rodziców poszukam tych dodatkowych zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to ten sam wrak - na jarzmie działa jest dziura po przestrzeleniu a na zdjęciu Pepe też jest w tym samym miejscu:-). Nie wiesz gdzie i kiedy zdjęcie było robione?Gdzie i jak je zdobyłeś - jeśli oczywiście możesz...:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę :) Zdjęcie które umieściłem pochodzi z książki Antoniego Wojciechowicza Wspomnienia, wspomnienia" i podpisane jest: Moje koleżanki i koledzy na zniszczonym czołgu przy stadionie". Autor mieszka od czasów powojennych w mieście, którego nazwa już padła kilka postów wcześniej tj. w Giżycku. Stadion leży do dziś na tym samym terenie, w pobliżu jest Twierdza Boyen i jednostka wojskowa. Nie mam jednak pojęcia jak ten pojazd się tam znalazł.

Pepe
Napisałeś, że ale jak mi wpadły inne zdjecia ..z drugiego krańca polski to zwątpiłem..:)" - a co przedstawiały te inne zdjęcia skoro nie Śląsk - Mazury?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie