Jump to content

polski żołnierz - formacja automobilowa?


Recommended Posts

Prośba o określenie przynależności - wiadomo, że młody człowiek ze zdjęcia urodził się w Sanoku i w czasie I wojny światowej służył w wojsku. Fragment pieczątki zawiera prawdopodobnie nazwę C.K. Szkoła Politechniczna we Lwowie, bo tam studiował. Jedyny wojskowy" dokument jaki mam, pochodzi już z 1919 roku i jest opieczętowany przez Dowództwo Wojsk Automobilowych.
Pomoże ktoś? Może wstyd się przyznać, ale o mundurach nie mam żadnego pojęcia. Tak szczerze mówiąc to nie wiem czy to w ogóle mundur wojskowy (zdjęcie podpisane Stefan w wojsku") czy ubiór studencki.

Link to comment
Share on other sites

Charakterystyczna owalna naszywka z białym orłem na czerwonym tle na naramienniku w połączeniu z tym bączkiem(jakby ktoś mógł to prosze o dodatkowe informacje na jego temat).To właśnie elementy, które często można spotkać na zdjęciach wojaków z Armii Hallera.W połączeniu z rogatywką, również typową(na twoim portrecie podobna) daje nam 100% pewność z czym mamy do czynienia.

A co do różnorodności.Nic w tym nadzwyczajnego tak samo było w Legionach jak i w Korpusie Polskim na wschodzie.Były oznaki popularne i te mniej poularne, jedne przewidziane regulaminami inne wprowadzane samorzutnie - każde miały ukazać przynależność do zacnej grupy obrońców Ojczyzny.Motywem prawie zawsze był Orzeł.Pzdr
Link to comment
Share on other sites

właśnie o ten bączek mi chodzi, nigdy nie widziałem na zdjęciach błękitnej armii takiego bączka, do tego brak godła na czapce, to mnie mocno gryzie. Mundur chyba z grubsza wzorowany na austriackim, może przeróbka, może szyty na zamówienie. Ważniejsze żeby rozstrzygnąć sprawę czapki, kolor raczej ciemny zielony, na błękitny nie pasuje.
Pokaz proszę czapkę z taką naszywką na archiwalnych zdjęciach, ja nie mogę znaleźć
Link to comment
Share on other sites

Tu znalazłem coś ciekawego tzn, fotkę ale nie wiem jak ją mam traktować, proszę zwrócić uwagę na czapkę żołnierza w ciemnym mundurze w środku, co do mundurów to niezła mieszanka

http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=97565
Link to comment
Share on other sites

Ta naszywka to ączek", oznaka stopnia(tyle wiem), na patkach trąbki czyli oddziały strzelców.Tak samo jak na twoim zdj zbiorowym.

Wszystkie fotki pochodzą z książki Pana T.ZawistowskiegoPolskie orły do czapek 1917-1919".Jeżeli autorowi się nie spodoba czuje się zobowiązany je usunąć.

Link to comment
Share on other sites

Jak widać niezły misz masz mundurowy w tamtych czasach panował, wszystkie zamieszczone fotki mundurów są trochę inne lecz jest pewna systematyka. Na dwóch fotografiach na czapce jest orzełek a na dwóch nie ma.
Wracając do pierwszego zdjęcia można się pokusić o hipotezę, że osoba ma na sobie mundur austro-węgierski lub szyty podobnie z ciemnego materiału stylizowany częściowo pod błękitna armię stąd obszycia zrobione jaśniejszym materiałem /w przypadku halerczyków odwrotnie tzn jasny- błękitny mundur i ciemne obszycie/.
Mundur wygląda na nowy, człowiek w nim młody być może poniżej 20 lat raczej średnio zamożny /sugeruję się uszyciem munduru a nie korzystaniem z wojskowych zasobów/.
Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, to żołnierz z mojego zdjęcia urodził się w 1895 roku w Sanoku. W 1913 roku rozpoczął studia w C.K. Szkole Politechnicznej we Lwowie (fragment pieczątki jest na zdjęciu) po czym został powołany do wojska, zapewne austro-węgierskiego. W 1919 roku miał stopień podporucznika (na pewno w Wojsku Polskim), zachowała się zgoda, którą wyrażono mu na uczęszczanie na studia w Politechnice Warszawskiej. Jest na niej pieczątka jak w załączeniu.
W 1921 roku ten człowiek ponownie rozpoczął studia w Politechnice Lwowskiej. Mógł dać do jakiegoś dokumentu (legitymacji?) zdjęcie z wojska (data wykonania fotografii nieustalona), tylko skąd na nim stara pieczątka CK Szkoły"? Czyżby jej nie zmieniono? Nie trzyma mi się to całości.
Niestety żadnych szczegółowych informacji nie mam. W każdym razie dziękuję wszystkim za dobry trop i pomoc w temacie munduru.

Link to comment
Share on other sites

Błękitna armia przybyła do kraju w kwietniu 1919 roku, wiec kwestia munduru nie mogła wypłynąć wcześniej. Cytuję w 1921 roku ten człowiek ponownie rozpoczął studia w Politechnice Lwowskiej" Co daje nam okres 2 letni powstania fotografii. Wyjaśniła się kwestia austriackich naleciałości w kroju munduru gdyż musiał służyć w tej armii. Możliwe ze zdjęcie powstało około 1920 roku co dawało by wiek 25 lat /wiele się nie pomyliłem/ Kwestia pieczątki, trochę dziwne ale nie niemożliwe, ostatecznie w tym roku na pewno we Lwowie było sporo wiernych cesarzowi poddanych".
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information