Jump to content

Niezwykłe znalezisko. To srebrny skarb Wikingów


Recommended Posts

Skarb srebrnych monet został odkryty wykrywaczem metali na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii – informuje serwis internetowy BBC News.

Skarb złożony z 92 srebrnych monet z IX i X wieku oraz innych srebrnych przedmiotów został odnaleziony przez archeologa-amatora na terenie Furness, krainy geograficzno-historycznej w północno-zachodniej Anglii, w południowej części hrabstwa Kumbria, ale dokładne położenie miejsca odkrycia skarbu nie jest podawane do publicznej wiadomości.

Zdaniem ekspertów, znalezisko jest ważnym obiektem kultury materialnej i świadectwem obecności Wikingów na Półwyspie Furness nad Morzem Irlandzkim w IX i X wieku.

Oprócz srebrnych monet, wśród których znajdują się dwa arabskie dirhamy, w skład skarbu wchodzą srebrne sztabki oraz bransoleta.

Według Sabiny Skae, kurator muzeum w Barrow-in-Furness, odkrycie ma duże znaczenie dla archeologów, gdyż skarby z tego okresu są rzadkimi znaleziskami, a ostatnie znalezisko jest największym skarbem o dużej wartości, odnalezionym w tej części kraju.

Naukowcy z Muzeum Brytyjskiego w Londynie szacują aktualnie wartość odnalezionego skarbu. Jak poinformował dr Gareth Williams z tego muzeum, specjalizujący się w dziedzinie historii Wikingów, w połowie X wieku tereny dzisiejszej północno-zachodniej Anglii znajdowały się poza obszarem regulowanego bicia monet, jakie obowiązywało wówczas na pozostałym obszarze Anglii.

Odnaleziony w Furness skarb odzwierciedla tę sytuację, dzięki czemu jest unikalnym znaleziskiem.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niezwykle-znalezisko-to-srebrny-skarb-wikingow,1,4801252,wiadomosc.html
Link to post
Share on other sites
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-cumbria-12662829

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/cumbria/4225677.stm

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/north_yorkshire/3495401.stm


Anglia to fajne miejsce musi być...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 14:30 23-07-2011
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information