Skocz do zawartości

Saperzy wkroczą do lasów.


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Tego od zakończenia II wojny światowej jeszcze nie było - zaczyna się największe w Europie czyszczenie lasów z niewybuchów i amunicji


Cel: 24 tys. ha lasów; 89 gmin w 14 województwach. Gdzie: m.in. nadleśnictwo Borne Sulinowo, w którym przed wojną był niemiecki poligon wojskowy, a po wojnie, aż do 1992 r., stacjonowały wojska radzieckie. Poza tym Spała (woj. łódzkie), Wolsztyn (woj. wielkopolskie), Złotoryja (woj. dolnośląskie), Tułowice (woj. opolskie) - w sumie 57 nadleśnictw. - Te tereny były w przeszłości areną działań wojennych, były na nich poligony. Można znaleźć tam niebezpieczne przedmioty, m.in. niewybuchy - wyjaśnia Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych.

Kilka dni temu strażnicy leśni pod Olsztynem znaleźli 13 pocisków moździerzowych, cztery kalibru 100 mm i jeden rakietowy. Prawdopodobnie wykopali je poszukiwacze skarbów".

Anna Malinowska: - Podejmowaliśmy już wcześniej akcje oczyszczania niebezpiecznych terenów, ale niewybuchów zalegających w ziemi nadal jest zbyt dużo, a obszar zdegradowany zbyt rozległy, aby Lasy Państwowe były w stanie same sfinansować kompleksową rekultywację tych terenów.

Pomogła Unia Europejska - daje 85 proc. pieniędzy w ramach projektu Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych". Całkowity koszt - 160 mln zł.

Niebawem Lasy Państwowe ogłoszą przetarg m.in. na oczyszczanie tych terenów z niewybuchów. - Wojsko Polskie nie będzie uczestniczyć w naszym projekcie, bo musi się przecież zajmować usuwaniem materiałów niebezpiecznych znajdowanych w miejscach zamieszkałych. Dlatego pewnie w przetargu wystartują prywatne firmy saperskie, których w Polsce jest ok. 20-30 - mówi Zbigniew Filipek, pełnomocnik dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Potwierdza to major Zbigniew Kosztowny, oficer prasowy dowódcy 5. Pułku Inżynieryjnego im. gen. Prądzyńskiego w Szczecinie. - Mamy tak dużo zgłoszeń, że nie ma czasu, by realizować inne zlecenia. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi - zaznacza. - Nasz patrol saperski obsługuje pięć powiatów woj. zachodniopomorskiego oraz miasto Szczecin. W ubiegłym roku mieliśmy ok. 300 zgłoszeń niebezpiecznych znalezisk, głównie na budowach - dodaje.

Po oczyszczeniu lasów (do 2014 r.) z materiałów niebezpiecznych i rozbiórce obiektów powojskowych (bunkry czy hale produkcyjne) mają być posadzone drzewa.

http://wyborcza.pl/1,75248,9637792,Saperzy_wkrocza_do_lasow.html
Napisano
ozbiórce obiektów powojskowych (bunkry czy hale produkcyjne)"

A to w jakim celu ? Komu w lesie bunkier przeszkadza ? Przecie to kawałek historii , po co to niszczyć . A jakby prawo było łagodniejsze dla nas to i urwiłapek więcej by my zgłaszali .
Napisano
hehehe jak MON zacznie czyscic lasy to powodzenia... Sam jestem saperem obecnie w afganistanie, ale bralem udzial w tego typu czyszczeniach" takze wiem co mowie.
Olo.
Napisano
Fanty raczej nie tylko trzeba wiedzieć gdzie one są.A o to co raz to trudniej.Swoją drogą rozbiorą Wał Pomorski jak chcą rozbierać bunkry?Śmieszna sprawa co one komu wadzą.
Napisano
Pijanstwo w lesie ,wykluczone. Twarz można podrapać.

No nie wiem z tą labą też jest różnie jak z niecałych 5 ha 644 sztuki 75 mm, od samogo noszenia ręce wyciągją się do kolan.
Napisano
Ja nie rozumiem, interesuje się historią i w Wolsztynie jako tako kompletnie rzadnych walk podczas I i II wojny nie było. Owszem można znaleść jaką łuskę pod amboną myśliwych!
Kiedyś niemcy wrzucili pociski armatnie do jeziora które saperzy zabrali a potem w tym miejscu powstał nasyp z ziemi i molo. Cała akcja była by warta gdyby wysałano ich do Miedzyrzecza lub do Cigacic.
A u nas to chyba na rekrację przyjadą. NIE ROZUMIEM KASAW BŁOTA. Ciekawe walk nie było a będą szukać. Prędzej znaleźli by jakąś zardzewiała giwere ale na prywatnej posesji, który zakopał ją ze strachu przed MILICJĄ.
Generalnie SZKODA KASY NA TO U NAS
Napisano
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o pieniądze, przetarg ,prywatne firmy,kasa z UNI a może ktoś z góry ma namiar na coś ukrytego i chce zrobić pod przykrywką oczyszczania terenu z niewypałów.
Napisano
Heheheh, ale pomyślcie logicznie... jak za rozminowanie bierze się od ha, to po co szukać tam gdzie coś jest i się przy tym narobić :P
Napisano
Hehee, ilu doradców" się objawiło.

Niestety zmartwię was, tereny do poszukiwań zostały już dawno temu dokładnie określone i miało to ścisły związek z pozostałościami wojennymi. Procedury prac też są określone.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie