Skocz do zawartości

Najstarsze mapy topograficzne dla Mazowsza


bluemen123

Rekomendowane odpowiedzi

Czy znalazł ktoś może te mapy Pertheesa dla Mazowsza? Mi się udało niestety znaleźć jakiejś bibliotece tylko jego mapy Francji...
W bibliotece znalazłem książkę WISKITKI" Władysława Pałuckiego i zeskanowałem dwie mapki - fragmenty map Pertheesa i Brodowskiego, dotyczące okolic Wiskitek. Jak ktoś z okolic Wiskitek lub Żyrardowa chce zerknąć to proszę skany: (sory za jakość ale to skan z książki)

www.geodezja-zyrardow.pl/Wiskitki_okolice_Brodowski_1796.jpg
www.geodezja-zyrardow.pl/Wiskitki_okolice_Perthees_1792.jpg

Jakby ktoś znalazł te mapki w lepszej jakości i o szerszym zakresie to proszę o kontakt. Szczególnie ta mapa Brodowskiego wygląda ciekawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Najstarszą mapą Prus Zachodnich, sporządzona metodą pomiarów terenowych, jest mapa Schroettera z przełomu 18 i 19 wieku. Jest to dokładna mapa, nie pamiętam skali, ale w niektórych rejonach są zaznaczone nawet leśne dróżki, wszystkie bagna leśne, z których większość obecnie już nie istnieje, podobnie jak jeziorka, mnóstwo zaginionych, nieużywanych już obecnie nazw terenowych- prawie wszystkie na terenie zaboru jeszcze w wersji polskiej, bo nie zdążono ich zgermanizować przez te kilka lat. Jeden z oryginałów mapy Schroettera znajduje się w Bibliotece PAN w Gdańsku, onegdaj można było półlegalnie kopiować, nie wiem jak teraz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie