Skocz do zawartości

Sztandary i chorągwie Wojska Polskiego z lat 1919 - 1939 w fotografii


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 447
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Z początku pełna niejasności ale w końcu czysta i piękna jest wrześniowa historia sztandaru 14 PU.Sama głowica podarowana pułkowi w 1920 roku przez jubilera Wabiego-Wabińskiego trafiła do MWP zaraz po wojnie z rąk anonimowej osoby.Egzemplarz po wojnie jak i obecnie występuje bez krzyża VM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE: Sztandary i chorągwie Wojska Polskiego z lat 1919 - 1939 w fotografii
saper1065 (10 / 1)
2012-01-18 17:01:41

Sztandar 5 Pułku / batalionu saperów z Krakowa.


___________

Nie wiem czy to moje niedowidzenie na starość, ale to chyba chorągiew jest? (Chodzi mi o wielkość) ;-)

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. W sali rycerskiej na Jasnej Górze wisi pamiątkowa chorągiew lub miniatura sztandaru któregoś z pułków legionowych (o ile pamiętam 4 lub 5 ppleg - skleroza nie boli)
Wiem że w.w. przedmiot został nadany ok. 1921 lub 1922 r. za ważną bitwę na froncie bolszewickim.

Jak będzie chwila, to podejdę i podrzucę fotki gdyby ktoś chciał.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztandar 5 Pułku / batalionu saperów z Krakowa".

Na zdjęciu w rzeczywistości jest sztandar 5 Batalionu Telegraficznego z Krakowa.Jednostki łączności w przeciwieństwie do saperów miały sztandar mniejszy(chorągiew).Sztandar w 39 ewakuowany przez Węgry, Francje dotarł do WB.Obecnie w zbiorach Muzeum im.Generała Sikorskiego w Londynie.

A na jasnej górze faktycznie jest jeden lub dwa sztandary - za chiny nie pamiętam które.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do shadowN :
Pierwszy jednolity wzór chorągwi dla piechoty i sztandaru dla jazdy ustalony został ustawą z 1 sierpnia 1919. Określono w niej rozmiary i barwy sztandarów oraz ich podstawową treść.

Chorągiew piechoty miała mieć kolor biały z czerwonym polskim krzyżem kawalerskim. Po stronie prawej w środku, w wieńcu wawrzynowym, znajdował się haftowany srebrny orzeł. Po rogach chorągwi w wieńcach laurowych umieszczano numer pułku. Chorągiew stanowiła kwadrat, którego bok wynosił 1 metr.

Po stronie lewej w środku, w otoku z wieńca wawrzynowego, umieszczano dewizę HONOR I OJCZYZNA". W rogach sztandaru, w mniejszych wieńcach haftowano herby i wizerunki świętych na tarczach lub numer formacji. Poza tym na lewej stronie na ramionach krzyża umieszczano daty i nazwy miejscowości związanych z tradycją pułku. Boki płata obramowane były złotą frędzlą. Sztandar jazdy posiadał te same motywy. Był jednak mniejszy. Bok kwadratu wynosił 65 cm.

Drzewce, najczęściej z jesionowego drewna, o długości 250 cm i średnicy 3,5 cm łączone z dwóch części za pomocą stalowych okuć i zakończone stalowym rzewikiem". Szczyt drzewca wieńczył orzeł metalowy, srebrzony, wsparty na tablicy z numerem pułku lub inicjałami. Pod orłem zawiązywano w kokardę wstęgę biało-czerwoną. Sztandary i chorągwie odznaczone Orderem Virtuti Militari ozdabiano niebiesko-czarną wstęgą orderu z przymocowaną odznaką. Płat przymocowywano do drzewca najczęściej za pomocą skórzanej tulei i gwoździ.

W 1927, zgodnie z dekretem prezydenta państwa, zmieniony został rysunek godła państwowego. Minister Spraw Wojskowych wprowadził nowe godła na płaty sztandarów wojskowych. Orły na drzewcach pozostawiono bez zmiany jako symbole i specjalne znaki wojskowo-historyczne i ornamentacyjne".

Ostatnim aktem normującym tematykę sztandarów wojskowych w okresie międzywojennym był Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej o znakach wojska i marynarki wojennej z 24 listopada 1937, opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nr 5 z 23 stycznia 1938. W dekrecie określono, że sztandar jest widomym znakiem uosabiającym Państwo Polskie, jest symbolem najwyższych wartości ducha i ciała, których Polska wymaga od swych żołnierzy". Zniesiono podział znaków na chorągwie i sztandary, ustanawiając jednolite określenie sztandar" dla wszystkich formacji. Sztandary mogły być nadawane nie tylko jak dotychczas - piechocie, saperom i kawalerii, ale także i innym formacjom liniowym wojska. Mogły je też posiadać: artyleria, bronie pancerne, lotnictwo, łączność i samodzielne bataliony strzelców oraz szkoły tych formacji kształcące oficerów służby stałej i podoficerów zawodowych.

W 1938 roku wprowadzono rozety i pokrowce do zasłaniania numerów pułków na płatach sztandarów i podstawach orłów przy sztandarach. Utajniano w ten sposób jednostkę występujący na zewnątrz ze sztandarem.( Wikipedia)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Tak jak pisałem wcześniej:
Jednostki łączności w przeciwieństwie do saperów miały sztandar mniejszy(chorągiew)"

Jednostki saperów miały sztandar o boku 1 metra.Na zdjęciu dokładnie widać, że ten sztandar nie jest wielkości metr x metr.

Oprócz tego mam na kolanach właśnie zdjęcie tego sztandaru z muzeum w Londynie i jest to dokładnie sztandar 5 Batalionu Telegraficznego z Krakowa.Jak widać nawet w NAC zdarzają się błędy.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że zależała.Sztandar(przede wszystkim kawaleria, łączność, artyleria, b panc) - bok 65 cm, chorągiew(przede wszystkim piechota, saperzy) - 100 cm ale tylko do 1937 roku.
Odrębność nazwy "chorągiew i "sztandar zniesiono w 1937 roku ustanawiając jednolite określenie sztandar"

Wyżej popełniłem błąd:sztandar mniejszy(chorągiew)" - chorągiew była tym większym znakiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
W 1939 r. ukryty pod Tomaszowem Mazowieckim, następnie odkopany i przekazany po 1945 r. do garnizonu w Piotrkowie-Trybunalskim. Po wojnie sprofanowany przez nadgorliwego demoluda, wycięto kilka elementów (m.in. postać Matki Boskiej).

Fotografia wykonana na placu Bronisława Pierackiego w Częstochowie, przed Kościołem garnizonowym i magistratem (defilada wchodzi od wschodu frontem na zachód, w kierunku Jasnej Góry).
Jedna z kamienic po prawej stronie (bardziej w głębi) już nie istnieje (spłonęła w styczniu 1945 r.).

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie